مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان :
تامین حق آبه تالاب گاوخونی نتیجه عملکرد جمعی در اصفهان بود

احمدرضا لاهیجان زاده روز یکشنبه در حاشیه بازدید از جریان آب رهاسازی شده به سمت تالاب گاوخونی گفت: از مجموعه شرکت آب منطقه ای هم تشکر داریم که شرایطی را فراهم آورد تا سهمیه تالاب با رهاسازی آب برای کشاورزان تامین شود.

وی گفت: از شب گذشته و نزدیک به ۲۰ ساعت قبل آب با دبی مناسبی به «شاخ کنار» رسیده است. دبی آب حدود ۹ مترمکعب بر ثانیه است و پیش بینی می‌کنیم این دبی در روزهای آتی حفظ شود.

وی ادامه داد: امیدواریم آب نسبتا مناسبی را در پاییز به تالاب برسانیم تا رطوبت در کف این تالاب شکل گیرد و یکی از کانون های گرد و غبار در منطقه را فعلا مهار کنیم.

لاهیجان زاده گفت: امیدواریم بتوانیم با هماهنگی شرکت آب منطقه ای و بارش نزولات الهی۲ نوبت دیگر در زمستان و بهار شاهد رهاسازی حق آبه محیط زیست باشیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست اصفهان تاکید کرد: لازم است از کشاورزان نیز قدردانی ویژه داشته باشیم که پس از رهاسازی آب از سد رودشتین بسیار با ما همکاری داشتند و اجازه دادند که آب به صورت کنترل شده به این منطقه برسد.

لاهیجان زاده درخصوص میزان آبگیری گاوخونی در این نوبت رهاسازی آب گفت: احتمالا حدود یک هفته آب را در این منطقه خواهیم داشت و پس از آن با اندازه گیری و دبی سنجی می توانیم گزارش دهیم که تا چه میزان از تالاب در این نوبت آبگیری شده است.

وی با اشاره به شکایت صورت گرفته از شرکت آب منطقه ای درخصوص تامین حق آبه تالاب گاوخونی گفت: با توجه به عدم رهاسازی حق آبه تالاب در سال های متمادی ناگزیر شدیم که برای احقاق حق و عمل به قانون شکایت کنیم که با همراهی خوب دستگاه قضا به نتیجه رسید.

شهردار ورزنه نیز  گفت: با توجه به اینکه تالاب گاوخونی در کنوانسیون بین المللی رامسر ثبت شده است و شهر ورزنه نیز در سال گذشته به عنوان شهر تالابی انتخاب شد، شهرداری اقداماتی را با موضوع تالاب و زیست بوم تالاب برای هماهنگی جامعه محلی بالاخص جوانان و نوجوانان انجام داد.

حامد اخگر ادامه داد: اتفاقی که ما با همکاری سازمان حفاظت از محبط زیست، بسیار دنبالش بودیم و هستیم، تخصیص حق آبه برای تالاب بوده است.

فرماندار ورزنه نیز در حاشیه این بازدید گفت: سال ها بود که دستگاههای متولی به وظیفه قانونی خود عمل نکرده بودند و حق آبه تالاب داده نشده بود.

سعید رحیمی افرود: امسال در تابستان مشاهده کردید که با اینکه پدیده وارونگی دما وجود نداشت اما کیفیت هوای اصفهان نامناسب بود که یکی از دلایل آن ریزگردهای برخواسته از تالاب بود که استان اصفهان را در نوردید.

فرماندار ورزنه با اشاره به پیگیری های صورت گرفته توسط مسوولان استان برای تامین حق آبه محیط زیست، گفت: این البته کف خواسته ما است و این مقدار آب نمی تواند خشکی ۹۸ درصدی تالاب را جبران کند و کار اساسی در این خصوص انجام دهد.

رحیمی گفت: انتظار ما این است که در هر دوره رهاسازی آب، حق آبه تالاب هم دیده شود. تالاب یک زیست بوم زنده است که اگر به آن توجه نکنیم حتما تاثیرات خودش را در زندگی می گذارد و کیفیت هوا و کیفیت زندگی ما را پایین می آورد. انتظار ما، مردم و کشاورزان این است که حق آبه تالاب که ۱۷۰ میلیون متر مکعب در سال است به تالاب تعلق گیرد و این درخواست، یک درخواست قانونی و بحق است.

تالاب بین‌المللی گاوخونی واقع در شرق اصفهان یکی از بزرگترین و مهمترین تالاب‌های ایران محسوب می‌شود اما هم اکنون بدلیل جلوگیری از ورود آب زاینده‌رود در معرض خشکی کامل قرار گرفته است.