افزایش ۲ هزار تنی تولید انار در سروآباد

عباس شریفی سرپرست جهاد کشاورزی سروآباد اظهار کرد: ۴۳۰ هکتار باغ انار در شهرستان سروآباد وجود دارد که ۴۰۰ هکتار آن بارور و ۳۰ هکتار غیربارور است.

وی با بیان اینکه برداشت انار در باغات مرغوب این شهرستان به ۲۰ تن در هکتار و متوسط برداشت آن ۱۷ تُن است، افزود: به صورت میانگین سالانه ۷ هزار تن انار در سطح باغات شهرستان سروآباد برداشت و روانه بازار می‌شود.

شریفی بیشترین سطح برداشت انار را مربوط به روستا‌های ژیوار، بلبر، ناو، سلین، دل و دله‌مرز و شهر هورامان عنوان کرد و گفت: تولید انار به صورت مستقیم و غیرمستقیم برای ۸۰۰ خانوار شغل ایجاد کرده است.

سرپرست جهاد کشاورزی سروآباد از افزایش ۲ هزار تن تولید انار در سال‌جاری نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: ۶۵ درصد از انار به صورت تازه‌خوری مصرف و ۳۵ درصد هم به فراورد‌های  آن مانند رب انار تبدیل می‌شود.

وی تلاش برای ایجاد صنایع تبدیلی در محصولات کشاورزی را از ضرورت‌های این منطقه دانست و گفت: این آمادگی را داریم از سرمایه‌گذارانی که به این بخش ورود می‌کنند حمایت کنیم.

شریفی به برنامه‌ریزی برای بارورکردن انارستان‌های غیربارور اشاره کرد و گفت: به علت متفاوت بودن ارتفاع زمین باغات در شهرستان سروآباد زمان برداشت انار متفاوت و معمولا از اوایل مهر تا اواسط آبان‌ماه در شهرستان آغاز می شود.

سرپرست جهاد کشاورزی سروآباد افزود: در برخی نقاط این شهرستان قبل از بارش باران برداشت انجام و در بعضی روستا‌ها مثل روستای دله‌مرز بعد از بارش برداشت انجام می‌گیرد.

منبع: فارس