نگرانی دانشمندان در مورد انتشار بی‌سابقه کربن در سال ۲۰۲۳
نگرانی دانشمندان در مورد انتشار بی‌سابقه کربن در سال ۲۰۲۳

به نقل از اس‌اف، براساس گزارش سالانه بودجه کربن جهانی، تخمین زده می‌شود که انتشار دی اکسید کربن فسیلی (CO ۲) در سال ۲۰۲۳ به ۳۶.۸ میلیارد تن خواهد رسید که نشان دهنده افزایش ۱.۱ درصدی نسبت به سال گذشته است. در حالی که برخی از مناطق، از جمله اروپا و ایالات متحده، کاهش انتشار دی‌اکسید کربن فسیلی را تجربه می‌کنند، روند کلی صعودی است. این گزارش تفاوت‌های منطقه‌ای قابل توجهی را در روند انتشار نشان می‌دهد. به عنوان مثال، انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳، انتشار گاز‌های گلخانه‌ای ۸.۲ درصد در هند و چهار درصد در چین افزایش یابد، در حالی که پیش بینی می‌شود در اتحادیه اروپا ۷.۴ درصد، ایالات متحده سه درصد و سایر کشور‌های جهان ۰.۴ درصد کاهش یابد.

دانشمندان نسبت به احتمال افزایش مداوم گرمایش جهانی از ۱.۵ درجه سانتی‌گراد (۲.۷ درجه فارنهایت) در طی حدود هفت سال، ابراز نگرانی می‌کنند. آن‌ها بر سرعت ناکافی تلاش‌های جهانی برای کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی تاکید دارند که برای جلوگیری از تغییرات خطرناک آب و هوایی بسیار مهم است. این گزارش همچنین به کاهش جزئی در انتشارات ناشی از تغییرات کاربری زمین، مانند جنگل زدایی اشاره دارد، اما تاکید می‌کند که این کاهش‌ها برای متعادل کردن نرخ فعلی احیای جنگل‌ها و جنگل کاری کافی نیست.

پیش‌بینی می‌شود که مجموع انتشار دی‌اکسیدکربن جهانی، همراه با مصرف سوخت‌های فسیلی و تغییرات کاربری زمین، به ۴۰.۹ میلیارد تن در سال ۲۰۲۳ برسد. این رقم منعکس‌کننده سطوح سال ۲۰۲۲ است و نشان‌دهنده یک «سکون» ۱۰ ساله است. این رکود در تضاد کامل با کاهش شدید انتشار مورد نیاز برای دستیابی به اهداف آب و هوایی جهانی است.

یک گروه تحقیقاتی متشکل از دانشمندان دانشگاه اکستر، دانشگاه آنگلیا شرقی (UEA) و بیش از ۹۰ موسسه دیگر در سراسر جهان، نیاز فوری به انجام اقدامات در این مورد را خاطرنشان کردند.

پروفسور پیر فریدلینگشتاین (Pierre Friedlingstein) از موسسه جهانی سیستم‌های اکستر در بیانیه‌ای گفت: تاثیر تغییرات آب و هوایی در اطراف ما مشهود است، اما اقدام برای کاهش انتشار کربن از سوخت‌های فسیلی به طرز ناراحت‌کننده‌ای کند است.

براساس این مطالعه، با نرخ فعلی انتشار، ۵۰ درصد احتمال دارد که گرمایش جهانی به طور مداوم در حدود هفت سال از ۱.۵ درجه سانتیگراد فراتر رود، اگرچه این تخمین با قطعی نیست.

پروفسور کورین لکور (Corinne Le Quéré) استاد پژوهشی انجمن سلطنتی در دانشکده علوم محیطی آنگلیا شرقی می‌گوید: آخرین داده‌های دی‌اکسید کربن نشان می‌دهد که تلاش‌های کنونی به اندازه کافی عمیق یا گسترده نیستند تا انتشارات جهانی را در مسیری نزولی به سمت صفر خالص قرار دهند، اما برخی از فرآیند‌های انتشار گاز‌های گلخانه‌ای شروع به تغییر کرده‌اند که نشان می‌دهد سیاست‌های اقلیمی می‌توانند مؤثر باشند. همه کشور‌ها باید سریع‌تر از زمان کنونی، اقتصاد خود را کربن زدایی کنند تا از تأثیرات بدتر تغییرات آب و هوایی جلوگیری کنند.

این گزارش همچنین اشاره می‌کند که انتظار می‌رود انتشار جهانی از زغال سنگ، نفت و گاز افزایش یابد. تقریبا نیمی از انتشار گاز دی‌اکسید کربن توسط خشکی‌ها و اقیانوس‌ها جذب می‌شود و مابقی به تغییرات آب و هوایی جوی منجر می‌شود. علاوه بر این، انتشار جهانی دی‌اکسید کربن ناشی از آتش‌سوزی‌ها در سال جاری بالاتر از حد میانگین بوده است.

این مطالعه در مجله Earth System Science Data منتشر شده است.