معاون پارلمانی رئیس جمهور:
دولت در استیضاح فاطمی‌امین و برکناری معاون وزیر کشور مصلحت بزرگ‌تر را در نظر گرفت

معاون رئیس جمهور به مناسبت روز دانشجو در جمع صمیمی و پرشور دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قم حضور یافت و ضمن شنیدن انتقاد‌ها و پیشنهادات نمایندگان تشکل‌های دانشجویی به سوالات دانشجویان در زمینه‌های مختلف پاسخ داد.

اعضای دولت در طول سال با دانشجویان ارتباط دارند

 سید محمد حسینی در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قم که با همت جامعه اسلامی دانشجویان برگزار شد، با تبریک روز دانشجو با بیان اینکه با محافل دانشجویی مانوس است و هیچ موقع ارتباطش با دانشگاه و دانشجویان قطع نشده است سوال یکی از دانشجویان که چرا مسئولان فقط در روز دانشجو و انتخابات به یاد دانشجو می‌افتند، اظهارداشت: حضور در جمع دانشجویان و باز کردن گره‌های ذهنی و پاسخ به سوالات و شبهاتی را که با آن مواجه هستند، جزئی از وظایف و تکالیف خود می‌دانیم و ضرورت دارد همگان با چنین رویکردی با جوانان و دانشجویان گفتگو کنند.

معاون رئیس جمهور در امور مجلس تاکید کرد: اعضای دولت در طول سال با دانشجویان ارتباط دارند و اخیراً هم با همت بسیج دانشجویی در هفته بسیج در یک روز ۱۳ عضو دولت در دانشگاه‌ها نشست دانشجویی داشتند که در نوع خود بی سابقه است. برخلاف سخنان این دانشجوی عزیز شخصا در ۲۵ ماه گذشته در ۷۵ دانشگاه در نشست و اجتماع دانشجویان و اساتید شرکت داشتم و در پاییز سال گذشته که فضای برخی دانشگاه‌ها متشنج بود و در شرایطی که حتی بعضاً مسئولان دانشگاه هم حاضر به همراهی نبودند به جمع دانشجویان رفته و با آنان گفتگو داشتم.

دولت ارتباط گسترده و عمیقی با دانشگاه و نخبگان دارد

معاون رئیس جمهور گفت: دولت ارتباط گسترده و عمیقی با دانشگاه و نخبگان دارد و در مقایسه با ۱۲ دولت بعد از انقلاب بیشترین اعضای هیات عملی در این دولت حضور دارند و رئیس جمهور هم همواره تاکید دارند که دولتمردان علاوه بر ارتباط با مردم کوچه و بازار، باید با اساتید، صاحب نظران، دانشجویان و نخبگان در ارتباط باشند.

حسینی برخورداری دانشجو از دانش و بینش سیاسی و داشتن تحلیل از شرایط و تحولات جهانی را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: اگر دانشجو بینش سیاسی داشته باشد کسی نمی‌تواند او را تحت تاثیر القائات سیاسی کاذب و نادرست قرار داده و از دانشجو برای اهداف سیاسی خود سوء استفاده کند.

دانشجوی تراز انقلاب مطالبه گر است

معاون پارلمانی رئیس جمهور تاکید کرد: دانشجوی تراز انقلاب، حق طلب، مبارز، منصف، فعال، پرسشگر و مطالبه گر است و انتخابات اسفند امسال فرصت مناسبی است که دانشجویان از مسئولین و نامزد‌های مختلف دعوت کنند و از آنان درباره برنامه‌هایی که برای کشور دارند و کار‌هایی که تاکنون انجام داده اند سوال کنند.

حسینی خطاب به دانشجویان تاکید کرد: اطمینان داشته باشید که دولت با تمام توان مشغول کار و خدمت است و اقدامات و فعالیت‌های بی وقفه رئیس جمهور و دولت سیزدهم با گذشته قابل مقایسه نیست البته همانطور که اشاره شد در اطلاع رسانی ضعف داریم که امیدواریم اساتید و دانشجویان با احساس مسئولیت در جبران این خلاء کمک کنند.

رئیس جمهور مدام از نابه‌سامانی شرایط سخن نمی‌گوید

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سوالی درباره گرانی و تورم اظهارداشت: مشی و مرام رئیس جمهور این نیست که مانند برخی از روسای جمهور دوره‌های گذشته مدام از نابه‌سامانی شرایطی که دولت را تحویل گرفته سخن بگوید، اما واقعیت این است که متاسفانه بدلیل نبود تحرک لازم و رخوت و سستی و ترک فعل‌های متعدد، کاستی‌ها و کمبود‌های فراوانی به این دولت به ارث رسیده به نحوی که تنها در یک نمونه در شهریور ۱۴۰۰ مبلغ کسری بودجه ۴۸۰ هزار میلیارد تومان بود و در چنین شرایط نامناسبی دولت تلاش کرده با افزایش در آمد‌های کشور از جمله فروش نفت با دور زدن تحریم‌ها، شناسایی و اخذ مالیات از کسانی که فرار مالیاتی داشته اند و فعال کردن حوزه سیاست خارجی و مبادلات تجاری، درآمد‌های کشور را افزایش دهد تا کسری بودجه جبران شود.

۲۴ سفر خارجی رئیس‌جمهور برای توسعه روابط اقتصادی

معاون رئیس جمهور در امور مجلس گفت: دولت در حوزه سیاست خارجی سیاست متوازن و همسایگی را در دستور کار خود قرار داد و با پیوستن به دو سازمان مهم اقتصادی شانگ‌های و بریکس و بالغ بر ۲۴ سفر خارجی رئیس‌جمهور زمینه افزایش حجم و سطح روابط سیاسی و اقتصادی را فراهم کرد. این دولت برخلاف گذشته به دوگانه نادرست میدان و دیپلماسی دامن نزد و سیاست خارجی را با عزت، حکمت، اقتدار و صلابت به جلو برد.

حمایت از معیشت و اقتصاد اقشار مختلف

حسینی خاطرنشان کرد: دولت می‌تواند منابع و درآمد‌هایی که بدست آورده را برای کسب رضایت مقطعی بین مردم توزیع کند، اما این دولت با آینده نگری ضمن حمایت از معیشت و اقتصاد اقشار مختلف، اجرای طرح‌های کلان و پیشران در حوزه‌های مختلف را در دستور کار خود قرار داده است که از آن جمله می‌توان به تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی اشاره کرد که حدود ۲۰ سال به نتیجه نرسیده بود و با همت متخصصان ایرانی به بهره‌برداری رسید و می‌تواند سالانه ۵ میلیارد دلار درآمد داشته باشد همچنین در زمینه آبرسانی طرح‌های بزرگی د استان‌های مختلف اجرا کرده و طرح انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان را با جدیت پیگیری می‌کند.

دولت کنترل و کاهش تورم و نقدینگی را در دستور کار دارد

معاون رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت با قوت کنترل و کاهش تورم و نقدینگی را در دستور کار خود دارد، اظهارداشت: اگر چه نرخ تورم با اقدمات دولت تاحدودی کنترل وکاهش یافته است، اما باید توجه داشت که اگر یک دهه رشد اقتصادی منفی و یا زیر یک درصد و رشد نقدینگی و تورم چند سال پیاپی بی سابقه باشد، برای جبران آن لازم است چند سال مداوم رشد اقتصادی بالا مثلا ۸ ٪ داشته باشیم و دولت با افزایش درآمد‌های کشور و فعال کردن واحد‌های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل با قوت در این مسیر گام بر می‌دارد و تاکنون بالغ بر ۶ هزار واحد تولیدی احیاء شده است.

در دولت گذشته از مدیران فاسد حمایت می‌شد

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به توطئه‌های دشمنان برای آسیب زدن به اقتصاد کشور گفت: دشمنان همچنان که در حوزه فرهنگی و تبلیغی فعال هستند در بخش اقتصادی نیز در تلاش هستند تا خسارت وارد کنند و بخش مهمی از اتفاقات سال گذشته جنگ اقتصادی بود و در مقابل دولت مصمم است با اقدامات ایجابی، شرایط را بهبود بخشد و از طرفی جلوی رانت و فساد را بگیرد و در این راستا بازرسی ویژه رئیس جمهور باجدیت گزارش‌های تخلفات را مورد رسیدگی قرار داده و با آن برخورد می‌کند و در این زمینه دولت پیشگام است در حالیکه در گذشته مورد داشتیم که تا آخرین لحظه از مدیران فاسد حمایت می‌شد، تا اینکه در محل کار دستگیر و روانه زندان می‌شد!

آمار رسمی نرخ بیکاری کاهش یافته است

حسینی با اشاره به مشکل بیکاری فارغ التحصیلان گفت: بر اساس آمار رسمی نرخ بیکاری کاهش یافته است و در این زمینه حمایت از شرکت‌های دانش بنیان و توسعه کمی و کیفی آن‌ها در دستور کار است و وزارتخانه‌هایی مانند نفت، صمت، بهداشت و نیرو مکلف شده اند از این شرکت‌ها حمایت و از ظرفیت آن‌ها استفاده کنند و به جای واردات بی رویه، خریدار محصولات دانش بنیان باشند.

آیا تیم اقتصادی دولت اختلاف دارد؟

معاون رئیس جمهور در پاسخ به سخنان یکی از دانشجویان درباره وجود اختلاف در تیم اقتصادی دولت اظهارداشت: تصمیمات اقتصادی دولت در جلسات شورای اقتصادی و دولت اتخاذ می‌شود و پس از جمع بندی به مرحله اجرا در می‌آید البته ممکن است در مرحله بررسی، اختلاف نظر‌های کارشناسی وجود داشته باشد، اما وقتی به جمع بندی برسند همه از آن حمایت کرده و به اجرای آن کمک می‌کنند لذا نمی‌توان اختلاف نظر کارشناسی در مراحل اولیه را به معنای نبود صدای واحد در تیم اقتصادی دولت تعبیر کرد.

حسینی با اشاره به سخنان نماینده دانشجویان پزشکی گفت: دولت توجه خاصی به حوزه بهداشت و درمان دارد و در همین مدت چندین بیمارستان بزرگ در مناطق مختلف کشور افتتاح و در خدمت مردم قرار گرفته است در حالیکه مراسم کلنگ زنی بعضی از این طرح‌ها مثل بیمارستان شهریار، ۳۴ سال قبل انجام شده است و در این دولت، اما با همت والا و اختصاص اعتبارات لازم و با تلاش شبانه روزی تکمیل شدند.

دولت برنامه هفتم را براساس رفع مشکلات تدوین کرد‌

معاون پارلمانی رئیس جمهور در پاسخ به انتقاد از انفعال دولت در مقابل مجلس به ویژه در خصوص استیضاح فاطمی‌امین و برکناری معاون وزیر کشور گفت: دولت در چارچوب وظایف خود با تاکید بر همدلی و همگرایی عمل می‌کند و مجلس هم وظایف و مسئولیت‌هایی برعهده دارد و اگر چه شاکله و کلیت مجلس نیرو‌های دلسوز و انقلابی هستند، اما براساس تشخیص خود عمل می‌کنند. در رابطه با برکناری معاون وزیر کشور هم باید گفت که گاهی اوقات برای اینکه تنش ایجاد نشود و فضای کشور آرام باشد باید در برخی موارد مصلحت بزرگتر را در نظر گرفت.

حسینی تصریح کرد: مردم توقع دارند قوای سه گانه و نهاد‌های انقلابی با روحیه همگرایی کار‌های بزرگی در رفع مشکلات انجام دهند. دولت سیزدهم همچنین بر مبنای مسئله محوری حرکت می‌کند و برنامه تحول دولت و برنامه هفتم را براساس رفع مشکلات اساسی و غلبه بر چالش‌ها تدوین کرده است.

دانشجویان نباید نگاه افراطی داشته باشند

معاون رئیس جمهور درباره میدان دادن به جوانان و دانشجویان گفت: دولت سیزدهم از نظر رویکرد جوانگرایانه و استفاده از جوانان نخبه و دانشگاهی قابل مقایسه با گذشته نیست، البته نباید نگاه افراطی داشت لذا دولت معتقد است که هم باید از نیرو، نشاط، ابتکار و خلاقیت جوانان و هم از تخصص و تجربه پیش کسوتان استفاده کرد چرا که نمی‌توان سرمایه‌های انسانی را که بزرگترین سرمایه یک کشور است کنار گذاشت و هم اکنون چند عضو مهم دولت از جوانان دهه شصت و هفتاد هستند.

حسینی به دانشجویان توصیه کرد خود را به علم و دانش و ایمان و تقوی مجهز کنند و همچنان که نسل قبل با ایثار و فداکاری توانست دشمن متجاوز را عقب رانده و کشور را در مسیر پیشرفت قرار داد شما هم با مهارت و دانش افزونتر بتوانید در این مسیر شتاب ایجاد کنید.

در این نشست دانشجویی، نماینده تشکل جامعه اسلامی ۱۵ خرداد، نماینده بسیج دانشجویی، نماینده جامعه اسلامی واحد پردیسان، نماینده کانون رستا حجاب و عفاف، نماینده علوم پزشکی و نماینده انجمن علمی حقوق در سخنانی دیدگاه‌ها، انتقادات و سوالات خود را در محور‌های توجه به اصلاح وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم، تقویت حوزه اطلاع رسانی دولت، نبود صدای واحد در تیم اقتصادی، توجه به نخبگان، انفعال دولت در قبال مجلس، دخالت نمایندگان در امور اجرایی، محدودیت‌های بیمه در حوزه سلامت، جوانگرایی، تقویت بودجه کانون‌های فرهنگی و توجه به کانون خانواده بیان کردند.