خرازی در دیدار وزیر بین الملل حزب کمونیست چین مطرح کرد؛
جایگاه قدرت‌های نوظهور منطقه‌ای در نظم نوین جهانی

دکتر سیدکمال خرازی در دیدار عصر چهارشنبه لیو جیئن چائو، وزیر بین‌الملل حزب کمونیست چین تصریح کرد: نظم جهانی آینده چند قطبی به جای تک قطبی خواهد بود و قدرت‌های نوظهور منطقه‌ای نیز در شکل‌گیری آن نقش خواهند داشت.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در بخش دیگری از دیدار همکاری ایران، چین و روسیه و کشور‌های جنوب را در شکل‌گیری نظم نوین جهانی حایز اهمیت خواند و گفت: سازمان‌هایی همچون شانگ‌های و بریکس می‌توانند بستر خوبی برای این همکاری باشند.

وی پیشنهاد داد که گفتگو‌های راهبردی بین شورای راهبردی روابط خارجی و وزارت امور بین الملل حزب تداوم یابد که این پیشنهاد مورد استقبال طرف چینی قرار گرفت.

دکتر خرازی با ابراز نگرانی از گسترش افراط‌گرایی در کشور‌های غربی، به موضوع جنگ رژیم صهیونیستی علیه غزه پرداخت و گفت: آمریکا و اروپا با حمایت تسلیحاتی، مالی و سیاسی از رژیم صهیونیستی در کشتار کودکان، زنان، سالمندان و افراد غیرنظامی سهیم هستند.

او هشدار داد که وضعیت منطقه بسیار خطرناک و بحرانی است و در چنین وضعیتی هر آن احتمال گسترش جنگ وجود دارد.

رئیس شورا در بخش دیگری از این نشست، بر ضرورت گسترش روابط مردمی بین ایران و چین تاکید و پیشنهاد کرد برای آشنایی مردم دو کشور با یکدیگر، صنعت گردشگری بین دو کشور توسعه یابد و نشست‌هایی به منظور گفتگو‌های تمدنی بین دو کشور برگزار گردد.

لیو جیئن چائو، وزیر امور بین‌الملل حزب کمونیست چین نیز در این جلسه با تشریح دیدگاه پکن نسبت به روابط بین‌الملل، گفت: چین از نظم بین‌المللی با محوریت سازمان ملل و مبتنی بر اصول دموکراتیک حمایت می‌کند.

وی در همین حال تصریح کرد چین در برابر مداخله دیگر قدرت‌ها در امور داخلی خود مقاومت می‌کند و تسلیم سیاست سلطه‌گری دیگر کشور‌ها نخواهد شد.

لیو جیئن چائو در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص جنگ غزه تصریح کرد: چین همواره از مردم فلسطین حمایت می‌کند و در کنار کشور‌های عربی و اسلامی می‌ایستد.

وی همچنین از تقویت همکاری بین دو کشور و همچنین ضرورت شناخت هر چه بیشتر دو ملت ایران و چین از یکدیگر از طریق توسعه صنعت گردشگری و برقراری گفتگوی تمدنی بین دو کشور استقبال کرد و گفت یکی از محور‌های مورد تاکید رئیس جمهور چین گفتگو‌های تمدنی است.