خطیب نماز جمعه تهران:
جنبش دانشجویی همیشه پیشانی مبارزه با استعمار و استبداد بوده است

آیت الله سید احمد خاتمی خطیب نماز جمعه تهران اظهار کرد: حضرت زهرا فرمودند برای خدا آن گونه که شایسته است حریم نگه دارید و از خدا بخواهید عاقبت به خیر از دنیا بروید. مطیع خدا باشید و از آن چه که نهی می‌کند اجتناب کند.

وی ادامه داد:‌ در ابتدا محضر دانش آموزان بسیجی پسران و دختران که به نماز جمعه زیور داده اند تبریک می‌گویم. نسلی که به میدان می‌آید شمایید و نماز جمعه یعنی دوستی با دین و خدا.

وی گفت:‌ ۲۰ آذر یادآور شهادت سومین شهید محراب مرحوم شهید آیت الله دستیب است. ۳۰ سال قبل از شهادت وی یکی از عارفین گفته بود که آقای دستغیب با شهادت از دنیا می‌رود.

آیت الله خاتمی ادامه داد: روز گذشته روز دانشجو بود. روز دانشجو روزی است که دانشجویان در کودتای ۲۸ مرداد و مقابل رئیس جمهور آمریکا شعار دادند و ۳ نفر به شهادت رسیدند و این پیشینه جنبش دانشجویی است و این جنبش با مبارزه با استعمار و استبداد و مبارزه با آمریکا گره خورده است. قبل از آن که در کشور مرگ بر آمریکایی گفته شود از دانشگاه‌ها این شعار به زبان‌ها آمده است. جنبش دانشجویی این افتخار را دارد که در اوج غربت دین از دین حرف زد. 

وی ادامه داد:‌ دانشجویان شما باید این افتخار را حفظ کنید شما پیشانی مبارزه با استعمار و آمریکا هستید و بدانید که چه مقدار در دوران طاغوت دین‌داری سخت بود و با همه سختی‌ها جنبش دانشجویی پای آن ایستاد و مراقب باشید این پیشینه را به غارت نبرند.

خطیب نماز جمعه تهران گفت: مقام معظم رهبری ۲۵ مطالبه را از دانشجویان مطرح کرده اند که به تعدادی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. بنیه دینی و انقلابی را حفظ کنید. گفتمان اصلی انقلاب و پیشرفت اسلامی را تقویت کنید. برای غلبه گفتمان انقلابی در دانشگاه تلاش کنید. در مطالبه گری منظقی باشید. به جریان رسانه‌های دشمن سوءظن داشته باشید آن‌ها به دنبال درشت کردن نقاط منفی هستند. برای غلبه گفتمان انقلابی در دانشگاه تلاش کنید. مرز خود را با تردید کنندگان مشخص کنید. در مقابله با دشمن صریح و قاطع باشید. واقعیت مثبت را ببینید. دچار انفعال نشوید و امید آفرینی کنید. این‌ها تنها تعدادی از رهنمود‌های رهبری برای دانشجویان است.

وی دربار موضوع غزه گفت: قلب ما از این تصاویری که در رسانه‌ها می‌بینیم خون است. صهیونیست‌ها بیش از ۱۷ هزار نفر را در طول ۲ ماه شهید کرده اند و مرگ بر این جنایتکاران.

وی افزود:‌ امام عزیز ما اول انقلاب فرمود ما انقلابمان را به جهان صادر می‌کنیم. حرف ما از اول این بود که صهیونیست‌ها غاصب هستند و شعار ما یک شعار است که تمام آن منقطه برای فلسطینی‌ها است. ۷۵ سال است که از جنایت صهیونیست‌ها می‌گذرد و دنیا حقانیت این حرف را فهمیده و در کنار کاخ سفید مردم تظاهرات می‌کنند و عملا مرگ بر اسرائیل می‌گویند.

وی ادامه داد:‌ در انگلیسی که در تشکیل صهیونیست‌ها نقش داشته صد‌ها هزار نفر مرگ برای اسرائیل می‌گویند این بسیار حرکت مهمی است.

خاتمی اضافه کرد:‌ وزیر خارجه آمریکایی‌ها حرف از خاورمیانه جدید می‌زد که کدخدای آن آمریکا باشد، اما امروز خاورمیانه جدید با محوریت مقاومت شکل گرفته است. این خاور میانه اکنون معاملات را بر هم زده است. اکنون یمن کشتی‌های صهیونیستی را مصادره می‌کند این یعنی هنر مقاومت.

وی گفت: حشد الشعبی عراق پایگاه‌های آمریکا را می‌زند و این یعنی خاورمیانه جدید. خزب الله مدام پایگاه‌های رژیم صهوینسیت را می‌زند. به آمریکا می‌گوییم به کوری چمتان خاورمیانه جدید با محوریت مقاومت تشکیل شده است و عصبانی باشید و از این عصبانیت بمیرید.

وی افزود: آن چه مقاومت انجام می‌دهد مصداق یک دفاع مشروع است. ۷۵ سال ۱۴ میلیون نفر را آواره کرده‌اید و بسیاری را کشته‌اید و این عکس العمل مردم زجر کشیده است.

خاتمی در انتها گفت: روزی صلاح شما سنگ بود و امروز سلاح شما موشک و ایمان است و خسته نباشید و راه درست همین است و به امید خدا شما پیروز این جنگ هستید.