کارشناس داوری: گل پرسپولیس آفساید بود/ داور و کمک داور نمره قبولی نگرفتند

حسین عسگری کارشناس داوری درباره قضاوت خورشیدی داور بازی پرسپولیس و هوادار در لیگ برتر فوتبال اظهار کرد: این بازی ۲ صحنه بحث بر انگیز داشت. صحنه اول مربوط به گل پرسپولیس است، که توپ بین مدافع و مهاجم پرسپولیس بلوکه شد و توپ  به ترابی رسید و او گل به ثمر رساند و این بازیکن در شرایط آفساید قرار داشت و باید کمک داور آفساید اعلام می‌کرد.

او افزود: صحنه دوم داوری در نیمه دوم اتفاق افتاد.  گل دوم پرسپولیس به خاطر خروج توپ از خط عرضی در زمان ارسال مورد قبول قرار نگرفت  و صحنه سخت و دشواری هست و دوربین در خط عرضی نیست، اما  در ظاهر  به نظر می‌رسد که تمام توپ از خط عبور نکرده است و در ادامه توپ، گل می‌شود، اما این گل پذیرفته نشد. این ۲ صحنه تاثیرگذار است و اگر تصمیمات داور و کمک داور درست نباشد روند بازی را عوض کرد.

عسگری درباره اینکه در یک صحنه نبیل باهویی در محوطه جریمه هوادار سرنگون شد و مشکوک به پنالتی بود، گفت:نه، مدافع هوادار حرکتی انجام نداد که نشان بدهد خطایی انجام داده است. آن صحنه، جدال معمولی در فوتبال همراه با تماس بدنی بود و هیچ گونه خطایی انجام نشد.  

کارشناس داوری درباره اینکه چه نمره‌ای به داور مسابقه می‌دهد، گفت: هر ۲ صحنه گل بود که پرسپولیس این گل‌ها را زد. سرخپوشان یک گل سالم زدند که آن را مردود اعلام می‌کنند. هم داور و هم کمک داور اگر روی این صحنه اشتباه کرده باشند نمره خوبی نمی‌گیرند.  به هر حال تا زمانی که کمک داور ویدیویی نباشد این معضل هست. در هر مسابقه صحنه‌های مهم و کلیدی هست که اتفاق می‌افتد و احتمال دارد که داور تصمیمش درست نباشد و اگر کمک داور ویدیویی باشد می‌تواند آن صحنه‌ها را اصلاح کند و ما محروم از این تجهیزات هستیم.

او  درباره صحنه پنالتی  بازی صنعت نفت آبادان و آلومینیوم اراک که داور مسابقه بعد از مشورت با رئیس کمیته داوران پنالتی را رد کرد، گفت:  مشخص بود دستوری از خارج از زمین و تیم داوری داده شد. موقعی که داور مسابقه اعلام پنالتی کرد وظیفه تیم داوری این است که کمک داور یا داور چهارم که صحنه را دیدند به داور اطلاع بدهند. داور با کمک داور اول صحبت می‌کند و حرفهایشان را ما نشنیدیم، اما  تصمیمات و عکس العملشان این طور نشان داده می‌شود که داور مجددا در نقطه پنالتی قرار می‌گیرد و تصمیمی که گرفته دوباره تایید می‌کند درست است. پس اینجا اتفاقی نیفتاد، اما اگر داور چهارم هم صحنه‌ای را دیده باید بلافاصله به داور بگوید که او هم ندیده است. در پی اعتراضاتی که تیم صنعت نفت داشت، شواهدی وجود دارد که ناظر بازی با نماینده فدراسیون در حال صحبت کردن هست و آن‌ها داور را مجاب کردند که داور پنالتی نگیرد. درست است که این صحنه پنالتی بنود، اما یک فاجعه است که یک نفر تحت هر عنوان و مقامی باشد به هیچ عنوان حق ندارد دستوری برخلاف اختیارات داوری بدهد و مشخص بود که چنین اتفاقی افتاده است و حدود ۱۰، ۱۵ دقیقه این قضیه  طول کشید. متاسفانه در داوری معضلات زیادی داریم.