سفیر ایران در آفریقای جنوبی: رای دادگاه لاهه چالش جدی برای حامیان اسرائیل است

دیوان بین‌المللی دادگستری روز جمعه طی حکمی در راستای رسیدگی به شکایت آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی اعلام کرد که این رژیم بایستی «تمامی تدابیر» لازم را برای جلوگیری از انجام اقداماتی که مصداق نسل‌کشی محسوب می‌شوند را به کار ببندد.

آفریقای جنوبی ماه گذشته با تنظیم شکوائیه‌ای نزد دیوان بین‌المللی دادگستری که در لاهه مستقر است تل‌آویو را به ارتکاب نسل‌کشی در غزه متهم کرد. قاضی دیوان نیز گفت که رژیم اسرائیل بایستی هر کسی که مرتکب نسل‌کشی در غزه می‌شود را مجازات کند. همچنین برای رسیدگی به شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل در خصوص نسل‌کشی در غزه ذی‌صلاح است.

این دادگاه حق طرح دعوی از سوی آفریقای جنوبی را وارد دانست و اعلام کرد درخواست اسرائیل برای رد این شکایت غیرقابل قبول است. علاوه بر این اظهارات مقام‌های رژیم صهیونیستی برای انسان‌زدایی از مردم فلسطین را مد نظر قرار دارد و بر حق ملت فلسطین در نوار غزه برای محافظت شدن در برابر نسل‌کشی تاکید دارد.

پس از این صدور قرار موقت توسط دادگاه لاهه واکنش‌های زیادی در این خصوص ابراز شد. مقامات ایران نیز ضمن حمایت از آفریقای جنوبی از صدور قرار موقت استقبال کردند.

 حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران موفقیت آفریقای‌جنوبی در دیوان دادگستری بین‌المللی در جریان طرح شکایت از رژیم صهیونیستی را به دولت و ملت آفریقای‌جنوبی، ملت فلسطین و خانم نالدی پاندور وزیر امور خارجه این کشور تبریک گفت. 

وزیر خارجه ایران گفت: «‏بار دیگر بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ابتکار عمل دولت آفریقای جنوبی تصریح می‌کنم. امروز مقامات رژیم جعلی اسراییل منفورترین افراد نزد افکار عمومی جهان هستند که باید به دلیل ارتکاب نسل‌کشی و جنایات بی‌سابقه جنگی علیه فلسطینیان فورا به دست عدالت سپرده شوند.»

وی همچنین تصریح کرد: «از همه‌ی همتایانم در کشور‌های جهان تقاضا دارم از اقدام آفریقای جنوبی در دیوان کیفری بین‌المللی حمایت کنند.»

 استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز پس از این رای اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل سریعاً اقدامات موقت تعیین شده توسط دیوان بین‌المللی دادگستری در پرونده نسل‌کشی رژیم صهیونسیتی را به اطلاع شورای امنیت سازمان ملل خواهد رساند.

در همین ارتباط در گفتگو با مهدی آقاجعفری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در آفریقای جنوبی به ابعاد صدور قرار موقت توسط دادگاه لاهه پرداخته شده است.

 آفریقای جنوبی با اقامه دعوای شجاعانه علیه رژیم صهیونیستی عملا نقش رهبری را برعهده گرفته است

آقاجعفری در پاسخ به این سوال که چه عاملی باعث شد تا کشور آفریقای جنوبی وارد عمل شده و طرح دعوی علیه رژیم صهیونیستی در دادگاه بین‌المللی دادگستری را مطرح نماید، پاسخ داد: دولتمردان آفریقای جنوبی خود را وارث مبارزات ضد استعماری، ضد آپارتایدی و عدالت طلبی به رهبری نلسون ماندلای فقید می‌دانند و بر این باور هستند که با تمسک به آموزه‌های اخلاقی، معنوی و حقوقی وی، ضمن تقویت مشروعیت نظام سیاسی در داخل کشور، جایگاه سیاسی، معنوی، حقوقی و اعتبار کشور را در سطح بین المللی و مجامع بین اللملی ارتقا می‌بخشند و در عمل از یک وجهه رهبری سیاسی - حقوقی در سطح جهانی و قاره‌ای برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: در چارچوب چنین نظریه‌ای، آفریقای جنوبی می‌تواند در معادلات و سیاست بین الملل نیز بیش از پیش ایفای نقش نماید. کما آنکه امروزه آرا و مواضع آفریقای جنوبی در بعد مباحث حقوق بشری در مقایسه با بسیاری از کشور‌های مدعی حقوق بشر متمایز و ارزشمند‌تر است. آفریقای جنوبی در مقطع کنونی با اقامه دعوای تاریخی و شجاعانه علیه رژیم صهیونیستی در ICJ (دیوان بین‌المللی دادگستری)، عملا نقش رهبری را برعهده گرفته است.

سفیر ایران در پرتوریا افزود: این کشور در بعد داخلی نیز با ارجاع پرونده حقوقی به دادگاه لاهه، میزان مشروعیت و محبوبیت خود را در افکار عمومی داخلی ارتقاء بخشیده است. در عرصه بین‌المللی نیز آخرین سنگر آپارتاید در جهان را در بعد اخلاقی، انسانی و حقوقی به چالش جدی کشیده است. به بیان دیگر قاطبه مردم آفریقای جنوبی در این قضیه همراه دولت هستند و به نوعی احساس همزاد پنداری با مردم فلسطین دارند.

 رای موقت دادگاه برای اولین بار رژیم صهیونیستی را در بعد حقوق بین‌الملل به چالش کشید

آقاجعفری در ادامه ارزیابی خود از صدور قرار موقت توسط این دادگاه را تشریح و در خصوص نتایج این رای برای رژیم صهیونیستی اظهار داشت: رای موقت دادگاه برای اولین بار رژیم صهیونیستی را در بعد رعایت قواعد و حقوق بین المللی در یک جنگی که در حال وقوع است، به چالش کشید. همچنین تحرکات افراطی نظامی این کشور و سیاست‌های حمایتی دولت غربی از این کشور را مورد سوال و تردید قرار داده است. درست است که دادگاه تقاضای آتش بین و یا نسل کشی و یا جنایت جنگی را مستقیما مورد خطاب قرار نداده، اما پرونده نسل کشی را مفتوح کرده است که نه تنها از لحاظ تاریخی بلکه از لحاظ حقوقی قابل پیگیری و قابل استناد در مجامع بین المللی است.

وی همچنین با اشاره به این مسئله که دادگاه به موضوع ادامه جنگ ورود نکرده، اما صلاحیت خود را بررسی نسل کشی اعلام داشته است، تصریح کرد: فشار افکار عمومی جهانی، انتظارات از این دادگاه را مضاعف نموده و شکاف در بین حامیان (غربی) از رژیم صهیونیستی را شدت بخشیده است. چهره و جایگاه اخلاقی، انسانی و حقوقی غرب بدلیل حمایت از رژیم صهیونیستی آسیب‌دیده و بدون تردید تا همینجا هم یک پیروزی برای ملت فلسطین بدست آمده است. البته باید توجه داشت که روند بررسی حقوقی این دعوا شاید دوسال یا حتی بیشتر نیز طول بکشد؛ لذا به اصطلاح این تازه راند اول بود و کار اصلی که بررسی ماهوی دعوای آفریقای جنوبی است و دیوان نیز صلاحیت این بررسی را پذیرفته، تازه آغاز شده است.

رای دادگاه لاهه حامیان اسرائیل را با چالش جدی مواجه خواهد کرد

سفیر ایران در آفریقای جنوبی در پاسخ به این سوال که آیا صدور این قرار موقت توانسته اهداف مدنظر آفریقای جنوبی را تامین کند، پاسخ داد: در یک ارزیابی اولیه و واقع گرایانه بخش قابل توجهی از اهداف اولیه آفریقای جنوبی حاصل شده است. اگرچه مطلوب این بود که جنگ متوقف شود، ولی با عنایت به جمیع جهات سیاسی و حقوقی و نیز با نگاهی به ترکیب قضات متوجه می‌شویم که مفتوح شدن پرونده نسل‌کشی رژیم اسرائیل در یوان اتفاق بسیار مهمی است که در بیش از هفت دهه گذشته بی سابقه بوده و ادامه حمایت‌های بی قید و شرط حامیان اسرائیل از این رژیم جنایتکار را با چالش جدی مواجه خواهد کرد.

وی افزود: در یک کلام، ضمن آنکه ضربه حیثیتی سنگینی به رژیم صهیونیستی و حامیان آن وارد شده، رای دیوان ظرفیت‌های ارزشمندی ایجاد کرده که با توجه به آمادگی افکار عمومی در سراسر جهان می‌تواند در ادامه در جهت فشار به دیوان و نیز حامیان رژیم اسرائیل بخوبی مورد بهره برداری قرار گیرد.

تا امروز حمایت‌ها از آفریقای جنوبی کافی نبوده است

آقاجعفری همچنین درباره اینکه چگونه می‌توان از این قرار موقت در مجامع بین‌المللی جهت فشار علیه رژیم صهیونیستی به منظور توقف جنایات و جنگ استفاده کرد، گفت: نخستین اقدام با توجه به اینکه پرونده نسل کشی اسرائیل در دیوان مفتوح شده، کار جدی با سایر دولت‌ها به منظور همبستگی و حمایت همه جانبه آن‌ها از اقدام آفریقای جنوبی در دیوان است.

وی ادامه داد: تا امروز این حمایت‌ها کافی نبوده است. هر چه تعداد دولت‌های بیشتری به آفریقای جنوبی بپیوندند، اثرگذاری آن در دیوان و فشار افکار عمومی بر دیوان بیشتر خواهد شد.

ظرفیت‌های ایران باید در جهت حمایت از اقدام آفریقای جنوبی فعال شود

سفیر ایران در پرتوریا در خصوص حمایت‌های ایران از این اقدام آفریقای جنوبی، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران ظرفیت سیاسی و حقوقی بین‌المللی بالایی دارد. این ظرفیت‌ها باید در جهت حمایت از اقدام آفریقای جنوبی فعال شود. همچنین اقدام دیگر در بعد حمایت‌های سیاسی- تبلیغی از آفریقای جنوبی در مجامع بین المللی، فضای مجازی، انتشار مقالات علمی و تحقیقی و برگزاری کنفرانس‌ها و سپوزیوم‌های بین المللی در تبیین ابعاد مختلف نسل‌کشی، جنایات جنگی و نقض فاحش حقوق بشر در فلسطین توسط رژیم اسرائیل از ۱۹۴۸ تاکنون است.

آقاجعفری گفت: بنظرم پیشنهاد اعطای جوایز حقوق بشری بویژه به رئیس جمهور و وزیر خارجه آفریقای جنوبی و دعوت از نخبگان سیاسی و حقوقی آفریقای جنوبی به دانشگاه‌ها و محافل علمی و اندیشکده‌های کشورمان از جمله اقداماتی است که می‌توانیم در این زمینه انجام دهیم.

منبع: تسنیم