ارزش اقتصادی ۳۰ هزار میلیارد ریالی صنعت مرغداری در چهارمحال و بختیاری

حسین برزگر در گردهمایی مروجان کشاورزی چهارمحال و بختیاری، اظهار داشت: امروز با رونق صنعت مرغداری در استان ۲۲۰ واحد این بخش فعال شده است و هزار و ۱۰۰ واحد صنعتی دامداری در استان فعالیت دارد که ۵۰ میلیارد ریال در این حوزه سرمایه‌گذاری شده است.

وی افزود: هزار و ۶۷۰ میلیارد ریال (۱۶۷ هزار میلیارد تومان) در بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی، شیلات، صنعت بادام و دامداری صنعتی و مرغداری، گلخانه، کارگاه قارچ در سه دهه اخیر سرمایه‌گذاری شد.

برزگر بعد خانوار در استان را بین ۳.۵ تا چهار نفر دانست و اضافه کرد: در سه دهه گذشته هفت هزار میلیارد ریال به ازای هر خانوار، سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی صورت گرفت.

وی بیان داشت: قبل از پیروزی انقلاب اسلامی تولیدات بخش کشاورزی ۳۰۰ هزار تن بود که به ازای هز نفر در یک‌سال ۷۶۰ کیلوگرم غذا تولید می‌شد و هم اکنون میزان تولیدات بخش کشاورزی به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسیده است که این میزان در چهار دهه ۶ برابر افزایش تولیدات بخش کشاورزی در استان است.

برزگر اظهار داشت: هم اکنون به ازای هر نفر در سال هزار و ۶۵۰ کیلوگرم غذا در استان از سوی فعالان بخش‌های مختلف حوزه کشاورزی تولید می‌شود.


بیشتر بخوانید


وی با اشاره به اینکه زمین و آب از منابع پایه بخش کشاورزی است، گفت: در این چند دهه با توسعه شهرنشینی، زمین‌های کشاورزی مرغوب اطراف شهر‌ها برای سکونتگاه‌ها تغییر کاربری داده شد و به جای آن زمین‌های با مرغوبیت کمتر از اراضی ملی دریافت شده است.

برزگر تصریح کرد: در سال ۸۹ بیش از یک میلیارد و ۵۰ میلیون مترمکعب آب در اختیار بخش کشاورزی بوده در حالی که در سال زراعی گذشته این میزان کمتر از ۸۰۰ میلیمتر مکعب بود که کمتر از ۶۶۰ میلیون مترمکعب این میزان در حوزه زراعت مصرف شده است.

وی گفت: در سال زراعی گذشته آب در اختیار بخش کشاورزی استان ۳۰ درصد کم شده است و اراضی کشاورزی تغییر نداشته، اما تولیدات بخش کشاورزی افزایش داشت.

برزگر با اشاره به اینکه در چهار دهه پیش شیلات در استان وجود نداشت، افزود: هم‌اکنون ۴۵۰ واحد شیلات در ۴۵۰ هکتار زمین احداث شده و در این واحد‌ها بیش از ۳۰ هزار تن ماهی تولید شده و ۴۰۰ هزار میلیارد ریال ارزش تولیدات بوده است.

به گفته وی، ۲۲ کارخانه خوراک آبزیان در استان فعال است و ۸۰ درصد خوراک آبزیان و میگوی کشور در استان پرورش داده می‌شود.

برزگر اظهار داشت: هم اکنون ۱۰۰ هکتار گلخانه در استان راه‌اندازی و فعال شده است و ۶۰ هکتار نیز در حال احداث است و ۷۵۰ هکتار هم مجوز صادر شد.

وی با تاکید بر اینکه کشاورزان پیشران اقتصاد استان است، گفت: تسهیلگران و مروجان بخش کشاورزی نقش مهمی در توسعه بخش کشاورزی هستند و مروجان بخش کشاورزی به عنوان پیشران هستند.

برزگر ادامه داد: یک چهارم تولید ناخالص داخلی و یک پنجم اشتغال چهارمحال و بختیاری به بخش کشاورزی وابسته است، از مجموع اراضی این استان ۲۵۰ هزار هکتار معادل ۱۵ درصد سطح زیرکشت اراضی کشاورزی استان است و در حال حاضر ۷۷ هزار بهره‌بردار با تولید سالانه یک میلیون و ۹۵۹ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در این استان فعال هستند.