اسلامی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرد؛
آغاز تبلیغات انتخابات مجلس از ساعت صفر بامداد ۳ اسفند لغایت ۸ صبح روز پنجشنبه ۱۰ اسفند

محسن اسلامی، دبیر ستاد انتخابات کشور در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان درباره سازوکار وزارت کشور در خصوص انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: براساس جدول زمان‌بندی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، بازه تبلیغات قانونی نامزد‌های انتخابات از فردا (۳ اسفند) آغاز می‌شود و تا ۸ صبح روز پنجشنبه ۱۰ اسفند ادامه دارد.

دبیر ستاد انتخابات کشور ادامه داد: ما دستورالعمل تبلیغات را قبلا به رسانه‌ها، حوزه‌های انتخابیه و ستاد‌های انتخابات اعلام کردیم و به‌واسطه پیامکی که برای نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی ارسال کردیم آن‌ها هم در جریان کار قرار گرفتند و این دستورالعمل مبنای اصلی بازه تبلیغات خواهد بود.

وی اظهار کرد: دستورالعمل تبلیغات مشخصا به دو حوزه حقیقی و مجازی اهمیت می‌دهد و در این دستورالعمل تبلیغات مجاز و غیرمجاز را برشمردیم و مبنای تبلیغات نامزد‌ها باید براساس دستورالعمل تبلیغات باشد.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور ادامه داد: به‌واسطه قانون شفافیت باید نامزد‌های انتخابات، سامانه مالی انتخابات که مشخصا به‌دنبال این است که فرآیند‌های مالی مثل ثبت و ضبط گردش مالی، هزینه‌ها و منابعی که در خصوص تبلیغات در اختیار دارند را تکمیل کنند.

اسلامی بیان کرد: الان حدود دو هفته است که پیامکی برای نامزد‌های انتخابات مجلس ارسال شده و سامانه را مشاهده و حسابدار معرفی کرده‌اند و آنچه به‌عنوان هزینه برپایی ستاد، تجمعات، تبلیغات و حق‌الزحمه عوامل است در این سامانه ثبت خواهد شد.

دبیر ستاد انتخابات کشور تصریح کرد: آنچه به‌عنوان تخلف از این دستورالعمل مشاهده کنیم حتما هیئت‌های اجرایی و هیئت‌های نظارت به آن ورود می‌کنند و نظارت لازم در حال شکل‌گیری است لذا به محض اینکه تخلفی مشاهده شود مراجع قضایی در جریان خواهند گرفت و تذکر و اقدامات قانونی صورت می‌گیرد.

وی افزود: ستاد‌های پیشگیری از جرایم طی چند ماه گذشته در همه حوزه‌های انتخابیه فعال بودند و نظارت و پیشگیری از جرایم و تخلفات انتخاباتی با آنهاست.

سخنگوی ستاد انتخابات کشور گفت: براساس ماده ۸ قانون احزاب، جبهه‌های سیاسی می‌توانند اقدام به ارائه فهرست و معرفی لیست نامزد‌های مورد حمایت خود کنند و براساس آنچه ما به عنوان جبهه‌ها، احزاب و گروه‌های سیاسی قانونی و فعال احصا کردیم ۷۳ حزب ملی، ۳۰ حزب استانی و ۲۰ جبهه این امکان برایشان فراهم است و حتما نامزدی که اسمش در فهرست قرار می‌گیرد باید رضایت ورود به لیست را به آن حزب یا جبهه اعلام کند.

اسلامی اظهار کرد: برخی از گروه‌های سیاسی درخواست دارند که انتشار فهرست داشته باشند که اعلام کردیم باید به هیئت‌های بررسی استانی تبلیغات درخواست خود را ارائه کنند و آن‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند که آیا ارائه فهرست قانونی است یا خیر.