تولید پنج هزار نوع محصول توسط زندانیان در کشور

تولید پنج هزار نوع محصول توسط زندانیان در کشوررحیم مطهر نژاد در آیین افتتاح تولید دوچرخه در زندان قزلحصار کرج گفت: روزانه ۱۸ هزار مددجو از زندانها به محیط های کار از قبیل واحدهای تولیدی، شهرک های صنعتی و شهرداری ها اعزام می شوند.

وی بیان کرد: اکنون ۱۵ هزار زندانی در حوزه صنعت فعالیت دارند و بنیاد تعاون زندانیان کشور با مشارکت سازمان زندانها یک هزار واحد تولیدی را اداره می کند.

مطهر نژاد اضافه کرد: زندانیان در ۲ مقطع نیاز به شغل دارند یک‌ مقطع دوران محکومیت است که تدابیر لازم با همراهی کارآفرینان انجام شده و دیگری مقطع پس از آزادی است که اگر مشکل اشتغال آنان حل نشود بازگشت به زندان افزایش می یابد.

وی گفت: اکنون متوسط بازگشت به زندان ۱۵ درصد است ؛ افرادی که اشتغال آنان مدیریت شده میزان برگشت ۲ تا سه درصد کاهش یافته است؛ طی ۱۲ سال گذشته یک میلیون زندانی در۲۰۰ رشته فنی و حرفه ای آموزش دیده اند.

غلامعلی محمدی رییس سازمان زندان ها، اقدامات تامینی و تربیتی کشور نیز در این آیین گفت: افتتاح کارخانه تولید دوچرخه در زندان قزلحصار برای ما مهم است؛ چراکه این زندان جمعیت قابل توجهی از زندانیان مواد مخدر را داردو حرفه آموزی این زندانیان شیوه مناسبی برای مقابله با آسیب اجتماعی اعتیاد است.

وی تاکید کرد: با اشتغالزایی زندانیان زمینه مناسبی برای درآمد زایی خانواده های آنان فراهم می شود.

رییس سازمان زندان ها، اقدامات تامینی و تربیتی کشور گفت: گسترش اشتغال صنعت مخور رویکر جدید سازمان است چراکه این نوع اشتغال پایدار تر است.

وی یادآورشد: به دنبال پیاده سازی برنامه راه اندازی خوابگاه - کارگاه برای زندانیان هستیم تا شرایط کار و اشتغال برای مددجویان آسان شود.

محمدی بیان کرد: این روش عملکرد کار و بهره وری را بیشتر کرده و فرهنگ کار آفرینی زندانیان را افزایش می دهد.