نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان:
قطار پیشرفت سیستان و بلوچستان با اقدامات جهادی پرشتاب می‌شود

 آیت الله مصطفی محامی در گردهمایی ائمه‌جمعه و جماعات، مدیران و مدرسان مدارس دینی اهل‌سنت شهرستان‌های زاهدان، زابل، خاش، میرجاوه و تفتان اظهار کرد: پیامبراکرم(ص) اشرف مخلوقات بود و خداوند متعال هیچ‌گاه او را رها نکرد و همواره مورد حمایت خود خود قرار داد.

وی با اشاره به کیفیت استفاده از قرآن کریم و برداشت‌ها از قرآن به تناسب نیازها و پرسش‌های امروزی در جامعه بیان کرد: خداوند متعال پیامبرش را برای هدایت بشریت فرستاد و ابزار کار او را قرآن قرار داد و برای اینکه اسلام آخرین دین باشد حفظ قرآن را خودش بر عهده گرفت متاسفانه با وجود همه این تاکیدات قرآن مهجور واقع شده و توجه کافی به قرآن صورت نگرفته است.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: طبق بیانات امام علی(ع)قرآن دریایی عمیق است که هر چقدر به آن بپردازیم باز هم به انتهای آن نمی‌رسیم.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان در ادامه به بیان تاریخچه‌ای از فعالیت‌ها و اقدامات صورت گرفته در حوزه تفسیر قرآن کریم و معرفی چند کتاب از جمله «تفسیر راهنما روشی نو در ارائه مفاهیم و موضوعات قرآن»، «فرهنگ قرآن کلید راهیابی به موضوعات و مفاهیم قرآن کریم» و « دائرة المعارف قرآن کریم» که توسط مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم منتشر شده پرداخت.

آیت الله محامی گفت: در طول پنج سال اخیر که بنده در جایگاه نمایندگی مقام معظم رهبری به سیستان و بلوچستان وارد استان شدم تاکنون همواره پروژه‌های مختلف اقتصادی و عمرانی در این منطقه در حال انجام بوده و سیستان و بلوچستان تبدیل به یک کارگاه عمرانی شده است در شرایط حال حاضر نیز با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و اهتمام رئیس جمهور نسبت به توصیه‌های ایشان تلاش‌ها مضاعف و شتاب پیشرفت‌ها در استان بیشتر شده است.

وی افزود: سال‌های گذشته و در جلسه با معتمدین و سران قبایل و طوایف سیستان و بلوچستان عنوان شده که قطار عمرانی در استان شروع به حرکت کرده و باید مراقبت کنید تا اغتشاش و آشوبی در استان رخ ندهد که عامل توقف این قطار خواهد شد که در این صورت استان متضرر خواهد شد اما در سال گذشته اتفاقاتی رخ داد و عامل توقف قطار پیشرفت در استان شد و خوشبختانه مجددا کار شروع شده و با شتابی بیشتر از گذشته در حال انجام است.

امام جمعه خاطرنشان کرد: اگر پیشرفت‌ها در سیستان و بلوچستان با همین سرعت ادامه پیدا کند در سه تا پنج سال آینده وضعیت استان کاملا متحول خواهد شد باید توجه داشته باشیم که با وجود همه اقدامات صورت گرفته این استان در غالب شاخص‌های توسعه ذیل جدول است چرا که سایر استان‌های کشور نیز بدون تحرک نبوده و همواره رشد و پیشرفت داشته‌اند و برای کم کردن فاصله با سایر استان‌ها نیاز یک حرکت جهادی پر شتاب داریم.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان عنوان کرد: خوشبختانه پس از پیگیری‌های رهبر معظم انقلاب و اهتمام رئیس جمهور هم اکنون توجه‌ها به استان جلب و بودجه‌هایی که به این استان اختصاص داده شده به مراتب از سایر استان‌های کشور بیشتر است.

سیستان و بلوچستان یک استان ثروتمند است

وی با بیان اینکه سیستان و بلوچستان یک استان ثروتمند است اما از این نعمت‌های خدادادی به خوبی استفاده نشده گفت: قبلا بارها گفته ام اگر سیستان و بلوچستان در طول سال‌ها به خوبی مدیریت می‌شد در شرایط کنونی کشور می‌توانست دریچه‌ ارتباط با خارج از کشور و حل مشکلات باشد اما به گونه‌ای مدیریت شده که برای حل مشکلات خود نیازمند استان‌های معین است.

محامی تصریح کرد: سیاست کلی ما در خصوص اهل سنت، تعامل مثبت، فعال، اثرگذار و هوشمند و تعامل است نه تقابل و فعال و اثرگذار است نه اینکه بی اثر باشد و دلخوش به احوال پرسی باشیم و از این جهت هوشمند است که اگر کسی ظاهر و باطن متفاوت داشته باشد هوشمندانه عمل کنیم و تنها دلخوش به یک لبخند نباشیم.

وی ادامه داد: به این دلیل قانون را معیار قرار داده و مطرح کردیم که معیار قانون است و تفاوتی ندارد که به نفع یا به ضرر چه کسی باشد و ما باید طرفدار قانون و اجرای آن باشیم.

امام جمعه زاهدان افزود: برای مثال اوایل حضور ما در استان دستگاه‌های امنیتی محدودیت‌هایی برای انجام برخی مراسم های مذهبی از جمله ختم بخاری قائل بودند که بنده به مسوولان امر عنوان کردم انجام این مراسم خلاف قانون نیست و اگر تخلفی صورت گرفت باید متذکر شوید که در ادامه بنده نیز در این مراسم حضور یافتم.
وی گفت: در مقابل اقداماتی برای ساخت و سازهای غیر قانونی در مصلی صورت گرفته بود و باز عنوان کردیم که معیار قانون است و همه باید به آن تن بدهیم.

آیت الله مصطفی محامی اذعان کرد: در ابتدای حضور بنده در استان؛ به آقای مولوی عبدالحمید گفتم که فضای سیستان و بلوچستان آن گونه که باید نیست و شما باید موضع خود را مشخص کنید که ایشان از مواضع خود نسبت به نظام و انقلاب سخن گفتند و تاکید کردم مبانی شما مطلوب است اما دارای اقتضائاتی است و دیوار بی‌اعتمادی متقابلی وجود دارد و هر دو طرف باید تلاش کنند تا این دیوار بی اعتمادی تخریب و تبدیل به اعتماد متقابل شود و این کار تنها بر عهده ما نیست و شما هم باید نقش آفرینی کنید.

وی تصریح کرد: ما نیز در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان همین مسیر را در پیش گرفتیم و باید طبق قانون عمل شود و اگر در جایی آن‌ها حرف منطقی می‌زنند شما باید بپذیرید و اگر حرف منطقی از جانب شما وجود دارد قانون باید اصلاح شود و اگر در مواردی حرف حقی وجود دارد و مورد پذیرش واقع نمی‌شود بنده در کنار شما خواهم ایستاد و باید به اتفاق در مرکز کشور و حتی از طریق دفتر مقام معظم رهبری کار را پیگیری کنیم.

امام جمعه زاهدان افزود: آقای مولوی عبدالحمید خواهان برقراری ارتباط با دفتر مقام معظم رهبری بودند که در نهایت این جلسه با معاون ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری تشکیل شد و به ایشان گفتم ادامه این ارتباط بر عهده شماست.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: پنجشنبه هفتم مهرماه۱۴۰۱ آقای مولوی عبدالحمید برای ارائه گزارش دیدار صورت گرفته با معاونت ارتباطات حوزوی دفتر مقام معظم رهبری به دفتر ما آمدند و رضایت خود را از دیدار صورت گرفته اعلام و عنوان کردند که در این دیدار تاکید داشته‌ایم که ما در استان مشکلی نداریم و اگر مشکلی هم باشد با ارتباط خوبی که با نماینده مقام معظم رهبری در استان داریم آن را حل می کنیم.

آیت‌الله محامی بیان کرد: بنده عنوان کردم در شرایط حال حاضر فضا مناسب است تا بتوان مشکلاتی از قبیل مدارس اهل‌سنت، مساجد و اوقاف را پیگیری کنید که مورد قبول واقع شد و در همان جلسه ایشان از کشیده شدن اغتشاشات به استان ما و وجود سلاح‌های غیر مجاز در استان ابراز نگرانی کردند.
امام جمعه زاهدان ادامه داد: بنده همان روز پنجشنبه هفتم مهرماه جهت سخنرانی در اردوی جمعی از دانشجویان استان عازم مشهد مقدس شدم که ظهر جمعه دوستان تماس گرفتند و ما در جریان اتفاقات رخ داده قرار گرفتیم.

وی گفت: متاسفانه فاجعه دردناکی اتفاق افتاده بود و با همراهی که صورت گرفت مسائل کنترل شد و به تدریج وضعیت هر به شرایط عادی بازگشت.

نماینده مقام معظم رهبری در سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: پس از این اتفاقات قرار به برگزاری دیدار دو طرفه با آقای مولوی عبدالحمید بود اما ایشان حاضر به حضور در محل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نشدند و عنوان کردند که من عزادار هستم در حالی که بنده به عنوان نماینده مقام معظم رهبری نیز عزادار بودم چرا که بنده در جایگاه پدری هم عزادار مردم بلوچی هستم که کشته شده‌اند و هم شهدای نظامی و بسیجی که در نهایت قرار به برگزاری جلسه در مکان ثالث شد.

آیت الله محامی خاطرنشان کرد: پس از این اتفاقات قرار به برگزاری دیدار دو طرفه با آقای مولوی عبدالحمید بود اما ایشان حاضر به حضور در محل نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری نشدند و عنوان کردند که من عزادار هستم در حالی که بنده به عنوان نماینده مقام معظم رهبری نیز عزادار بودم چرا که بنده در جایگاه پدری هم عزادار مردم بلوچی هستم که کشته شده‌اند و هم شهدای نظامی و بسیجی که در نهایت قرار به برگزاری جلسه در مکان ثالث شد.

وی ادامه داد: در نهایت جلسه در محل دیگری برگزار و از ایشان گلایه کردم که مشکل قابل حل بود و باید از همان روز اول در نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در امور اهل سنت حاضر می‌شدید و ایشان عنوان کردند که من به کسب نتیجه امیدوار نیستم و بنده در پاسخ اظهار کردم مطالبات بنده بیشتر از شماست و به کسب نتیجه نیز امیدوار هستم و در نهایت مقرر شد جمعی از علما و معتمدین معتدل مطالبات خود را در قالب یک نامه با چارچوب مشخص بنویسند تا پس از توافقات مورد امضا قرار گرفته و پیمانی برای پیگیری ماجرا در استان و کشور باشد اما چنین نامه‌ای برای ما نیامد.

امام جمعه گفت: تاکید کردم که باید مراقبت کنید تا در استان آشوب نشود چرا که در این صورت دیگر کسی به حرف‌ها گوش نخواهد کرد و حق مردم ضایع خواهد شد.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان تصریح کرد:گزارش‌هایی خدمت مقام معظم رهبری ارائه شده بود و بنده شنیدم که ایشان خواستار حقیقت ماجرا بودند و دوستان دفتر مقام معظم رهبری خواستار ارائه گزارش شدند که ما مجموع سخنرانی و بیانیه‌های خود را فرستادیم تا به عنوان یک منبع مورد استفاده قرار گیرد اما در نهایت همین مجموع سخنرانی‌ها را خدمت مقام معظم رهبری تقدیم کرده بودند و ایشان نیز همین موارد را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع نمودند و در ادامه نیز بنده را جهت شرکت در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی دعوت کردند.

امام جمعه زاهدان افزود: جهت شرکت در جلسه دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی عازم تهران شدیم که قبل از آن پیغام مقام‌معظم رهبری را به بنده ابلاغ کردند و رهبر معظم انقلاب بیان فرمودند که نماینده من باید به بحث ورود کرده و به دنبال احقاق حق مردم باشد و در این جهت با هیچکس ملاحظه‌ای نداشته باشد و مقام معظم رهبری فرموده بودند اگر کسی در این ماجرا به صورت بی گناه کشته شده شهید اعلام شود و مجروحین نیز جانباز اعلام شوند و در ادامه بنده مطالبات خود را در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بردم که در نهایت هر یک از مطالبات به شورای عالی امنیت ملی رفت و تصویب و در نهایت به تایید مقام معظم رهبری رسیده و ارجاع شد. آیت‌الله محامی بیان کرد: در ادامه نیز مقام معظم رهبری هیئتی را برای دلجویی به استان فرستادند.

وی گفت: بنده به استان بازگشته و در جلسه‌ای در منزل آقای مولوی عبدالحمید به ایشان گفتم که در هفته‌های اخیر صحبت‌هایی را در خطبه‌ مطرح می‌کنید که اگر تحت تأثیر دیگران قرار گرفته باشید از شما بعید است و اگر حرف خود شما باشد متناسب با شأن شما نیست ولی امشب برای امر دیگری به اینجا آمدم یک اینکه شما امیدوار به کسب نتیجه نبودید اما مطالبات در شورای عالی امنیت ملی مصوب و به تایید مقام معظم رهبری رسید و ما باید پیگیر اجرای آن در استان و کشور باشیم و دوم اینکه مقام معظم رهبری نیز هیئتی را برای دلجویی به استان می‌فرستند و پیشنهادات ایشان را نیز در این جهت دریافت کردیم.

امام جمعه زاهدان تصریح کرد: در نهایت هیئت اعزامی از سوی مقام معظم رهبری وارد استان شد اما ایشان در جلسه مقرر شده حضور پیدا نکرده و عنوان کردند بنده تحت فشار هستم و بنده نیز تاکید کردم بهترین فرصت برای احقاق حق مردم است چرا که عالی‌ترین مقام کشور هیئتی به استان فرستاده اما دوستان حاضر به حضور در جلسه نشدند و در واقع بد اخلاقی‌ها از همان‌جا شروع شد.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: آمارهای زیادی برای کشته و زخمی شدگان حادثه ارائه می‌شد اما در نهایت نتوانستد با سند و مدرک آن را اثبات کنند و در هر صورت این اتفاقات رخ داد که تا حدودی مدیریت شد و در مواردی به علت آشوب‌های ایجاد شده رسیدگی‌ها به پرونده کند شد و بنده نیز گلایه کرده و به مقام معظم رهبری نامه نوشتم و کار را از طریق ریاست قوه قضائیه، و سازمان قضایی نیروهای مسلح پیگیری کردم که البته جلساتی هم با مسئولان در این جهت داشتیم و توجیهاتی داشته‌اند و ما خواستار تسریع در رسیدگی به پرونده هستیم.

وی در پایان با اشاره به انتخابات پیش رو عنوان کرد: مردم باید انتخاب اصلح داشته باشند و کسی را انتخاب کنند که از شایستگی لازم برخوردار و به فکر منافع مردم و کشور باشد.