گروه هفت: هزینه‌های جنگ را برای روسیه بالا می‌بریم

به نقل از خبرگزاری فرانسه، اجلاس سران گروه هفت که شنبه شب از طریق ویدیوکنفرانس و با حضور ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین برگزار شد، در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما همچنان به افزایش هزینه‌های جنگ برای روسیه، تضعیف منابع درآمدی و تلاش‌های آن کشور برای تقویت ماشین جنگی‌اش ادامه می‌دهیم.

کشور‌های عضو گروه هفت ادعا‌های خود را در مورد ایران و چین تکرار کردند. بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، آنان از ایران خواستند کمک نظامی به روسیه را متوقف کند و نسبت به انتقال قطعات تسلیحاتی و تجهیزات نظامی توسط شرکت‌های چینی به مسکو ابراز نگرانی کردند.

در این بیانیه آمده است: در حالی که اوکراین وارد سومین سال این جنگ بی‌محابا شده است، دولت و مردم این کشور می‌توانند تا هر زمانی که لازم باشد روی حمایت گروه هفت حساب کنند.

گروه هفت در بخش دیگری از بیانیه خود خواستار «شفاف‌سازی کامل» درباره آلکسی ناوالنی از چهره‌های مخالف دولت روسیه شد.

زلنسکی در سخنرانی خود در اجلاس سران گروه هفت بار دیگر درخواست خود را برای دریافت سلاح تکرار کرد و گفت: شما خوب می‌دانید که ما باید از آسمان خودمان حفاظت کرده، ارتش خود را در زمین تقویت کرده و موفقیت‌هایمان را در دریا حفظ کرده و ادامه دهیم.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه پنجشنبه ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (۵ اسفند ۱۴۰۰) عملیاتی نظامی که آن را «عملیات ویژه» خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تبدیل شد.