سرمایه گذاری افغانستان در ایران

سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان گفت: هیات تجاری و اقتصادی افغانستان در سفر به چابهار سرمایه گذاری ۳۵ میلیون دلاری در زمینه اجرای پروژه تجاری، مسکونی و اداری را آغاز کرد. 

حسن کاظمی قمی در حاشیه سفر به چابهار اظهارکرد: همچنین هیات تجاری و سیاسی افغانستان مذاکره برای ایجاد یک کریدور پایدار از مسیر منطقه آزاد چابهار با همکاری ایران و چین را نیز آغاز کرده است.

وی بیان کرد: این هیات به ریاست نماینده وزارت صنعت و تجارت طالبان متشکل از نمایندگان معاونت اقتصادی نخست‌وزیر، وزارت ترانسپورت و هوانوردی، وزارت خارجه، وزارت مالیه و بخش خصوصی به منطقه آزاد چابهار جهت بازدید و بررسی راه‌های افزایش تعاملات ۲ کشور امروز به چابهار سفر کرده است.

سفیر ایران در افغانستان گفت: خیلی خوشحال هستیم که با حضور هیات تجاری افعانستان و فرمانداران، مدیران منطقه آزاد و مسئولان نظامی و انتظامی چابهار، عملیات اجرایی پروژه برج فاخر نیز آغاز شده است.

کاظمی قمی با تاکید بر اینکه افغانستان در دوران پسا اشغال آمریکا که برآمده از مقاومت ملت است موقعیت ویژه‌ای برای همکاری فراهم کرده است، افزود: سیاست کشور ایران همواره در حمایت از مردم افغانستان و در یک همکاری جدی در ابعاد مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی امنیتی و سیاسی است و در حال حاضر بیشترین تعامل بین دو ملت و دو دولت در جریان است.

وی با تاکید بر اینکه حضور هیات افغانستان در چابهار فقط محدود به همکاری ترانزیتی نیست، بلکه سنگ بنای یک همکاری است، گفت: هدف از این همکاری بهره مندی از ظرفیت های دو کشور است و بحران اوکراین منجر به شکل گیری کریدورهای جدیدی شده و تصمیم و اراده دو کشور ایجاد یک کریدور پایدار است.

سفیر ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه برنامه راهبرد اقتصادی ۲ کشور تدوین و عملیات آن آغاز شده است، اظهار کرد: توسعه تجارت بین ۲ کشور یک اصل است و با توجه به اینکه افغانستان در تحریم است و درآمدهای آن کاهش یافته با این حال روابط تجاری دو کشور در حال توسعه است.

وی افزود: در حال حاضر افغانستان یک کشور بکر است و ما اصرار داریم کشاورزی این کشور توسعه یابد و پنج میلیون تن کالای اساسی از طریق جایگزینی با کشت خشخاش را تولید کنیم.

کاظمی قمی ادامه داد: همچنین تمایل به سرمایه‌گذاری در معادن این کشور هستیم و برای تولید فولاد باید سرمایه گذاری میان مدت برای تکمیل زنجیره انجام شود و ما برای اجرای آن آماده هستیم.

وی با بیان اینکه ایران تمایل به جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه از افغانستان دارد، اظهار کرد: در شرایط کنونی به دنبال تسهیل سرمایه گذاری و اصلاح قوانین و مقررات هستیم.

سفیر ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه همکاری در بخش دانش بنیان ها و همچنین روان‌سازی و اقتصادی کردن مرزها با افغانستان در حال انجام است، تصریح کرد: توسعه همکاری استان های مرزی دو کشور از دیگر برنامه های است که جزو اولویت‌های دولت قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه یک میلیون افغانستانی در ایران کار می‌کنند، اظهار کرد: قرار است همکاری در راستای ساماندهی این نیروی کار در مسیر توسعه کشور انجام شود.

سفیر ایران در افغانستان با تاکید بر اینکه صدور خدمات فنی و مهندسی جزو برنامه های کشور است، گفت: راهبرد اقتصادی بین دو کشور تضمین کننده منافع دو کشور است. بنابراین حضور سرمایه گذاران افغانستانی در چابهار برای رقابت با هیچ کشور دیگری نیست بلکه تشویق کشورهای دیگر برای سرمایه گذاری و ایجاد منافع جمعی است.

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزادچابهار نیز گفت: پروژه فاخر با سرمایه‌گذاری ۳۵ میلیون دلار و پنج هزار میلیارد ریال به عنوان بزرگترین و مرتفع ترین برج جنوب شرق کشور به همت گروه سرمایه گذاری ستارگان خراسان مهاجر از کشور افغانستان، امروز رسما آغاز شد.

معاون عمرانی و زیربنایی منطقه آزادچابهار گفت: هدف از دیدار هیات افغانستان با مقامات منطقه آزاد چابهار افزایش ترانزیت و صادرات افغانستان، اجرای توافقات بین دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران و وزیر صنعت و تجارت افغانستان و همچنین تشکیل کمیته اجرایی مشترک به استناد توافقنامه منعقد شده است.