رییس کل دادگستری استان کرمان:
سیستم و ساختار انتخابات در ایران شفاف و عادلانه است

حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی در جمع اعضای هیات علمی دانشگاه شهید باهنر کرمان با اشاره به قانون جدید انتخابات گفت: در قانون جدید انتخابات، ناظرین در حکم ضابطین قضائی هستند.

رییس شورای قضایی استان عنوان کرد:قوه قضائیه در انتخابات نه مجری است و نه ناظر و در مواد قانونی انتخابات، وظایفی برای قوه قضائیه در نظر گرفته اند یکی از وظایف قوه قضائیه تشکیل ستاد پیشگیری از جرائم و تخلفات انتخاباتی و تشکیل شعب ویژه رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی است.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان گفت:تکلیف دیگری که در قانون جدید انتخابات برای قوه قضائیه در نظر گرفته شده است اموزش ناظرین و مجریان انتخابات است.

نماینده عالی قوه قضائیه در کرمان با بیان این مطلب که در آستانه برگزاری دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری هستیم گفت: صندوق‌های رای به منزله یک رفراندوم برای جمهوری اسلامی محسوب می‌گردد و انتخابات پیش رو در داخل کشور و جوامع بین المللی اهمیت فراوان دارد.

حجت الاسلام حمیدی با اشاره به اینکه امنیت و اقتدار در هر جامعه‌ای صرفا از طریق مسائل نظامی محقق نمی‌شود، گفت: یکی از مسایلی که کشور را حفظ، خطرات و تهدیدات را دور و اقتدار و امنیت افرینی کرده حضور پرشور مردم در انتخابات سال‌های پیش بوده است.

وی با اشاره به این مطلب که در سال‌های اخیر هیچ کشوری به خود اجازه تجاوز به خاک ایران را نداده است، علت این امنیت را حضور دائمی مردم در صحنه‌ها و راهپیمایی‌ها دانست.

نماینده عالی قوه قضائیه در استان کرمان بیان کرد: علی رغم مشکلات اقتصادی موجود، فشار تحریم‌ها و گلایه مندی مردم از عملکرد برخی مسئولان؛ اما مردم پای نظام، انقلاب و آرمان‌های امام وشهدا ایستاده اند و قطعا میزان مشارکت در انتخابات بالا خواهد بود و مردم نشان خواهند داد که در یازدهم اسفند با حضور گسترده در پای صندوق‌های رای بار دیگر تودهنی محکمی به استکبار جهانی خواهند زد.

وی با بیان اینکه سیستم و ساختار انتخابات شفاف و عادلانه است، اظهار کرد: به اذعان دوست و دشمن انتخابات در ایران از ابتدای انقلاب به شکل کاملا سالم برگزار شده است و نامزد‌ها از طیف‌های سیاسی مختلف شرکت کردند و مردم به هر کس اقبال داشتند، اسم همان فرد از صندوق بیرون آمده است.

عالی‌ترین مقام قضائی استان کرمان تاکید کرد: فرآیند اجرا، نظارت و برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی ایران به شکل سالم و به دور از تخلف برگزار می‌گردد، زیرا که معتمدین و مردم برگزار کنندگان و ناظران انتخابات هستند.
 

رییس کل دادگستری استان کرمان اظهار داشت: مطالبه جدی و انتظار مردم این است که احکام دین در جامعه جاری باشد و در اوایل انقلاب به قانون اساسی رای دادند و خواستار این بودند که قوانین الهی و اسلامی در متن جامعه باشد.
این مقام عالی قضایی تصریح کرد: سه وظیفه مهم شورای نگهبان نظارت بر مصوبات مجلس طبق اصل ۹۱، تفسیر قانون اساسی طبق اصل ۹۸ قانون اساسی و همچنین نظارت بر کلیه فراینده‌های انتخابات است.

وی ادامه داد: شورای نگهبان بر فعالیت نامزد‌ها نظارت می‌کند و از تخلفات احتمالی مجریان پیشگیری می‌کند تا در نهایت از آرا مردم صیانت شود.
 حجت الاسلام حمیدی بیان کرد: شورای نگهبان با استفاده از هیات نظارت در ستاد مرکزی، هیات استانی و هیات نظارت شهرستان، بر روال و برگزاری انتخابات نظارت می‌کند.
گفتنی است در این نشست تعدادی از اساتید دانشگاه شهید باهنر کرمان به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص نقش و جایگاه شورای نگهبان پرداختند.