اصولی: قلعه نویی مورد حمایت ۱۰۰ درصدی فدراسیون فوتبال است

 احسان اصولی درباره جلسه هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال اظهار داشت: اولین جلسه پس از جام ملت‌های آسیا برگزار شد و همانطور که از قبل گفته بودم در اولین فرصت برنامه‌های سرمربی تیم ملی درباره تحولاتی را که قرار است در تیم ملی ایجاد کنند، بررسی خواهیم کرد، این کار امروز انجام شد. امیر قلعه‌نویی به جلسه آمد. کادر فنی تیم ملی برنامه‌ای تحت عنوان نسل جدید و روحیه تازه آماده کرده است که سرمربی تیم ملی مباحث آن را برای اعضای هیئت رئیسه طرح موضوع کرد. هنوز این جلسه تمام نشده است و یک سری مباحث داخلی دیگر نیز داریم.

او ادامه داد: گفتگو با قلعه‌نویی بسیار سازنده و مفصل بود و دیدگاه‌های اعضای هیئت رئیسه مطرح شد. گفت‌وگوی خوبی شکل گرفت و در این بین حتی اصطلاحاتی انجام خواهد شد تا منجر به نقشه راه برای تیم ملی شود. در تنفس داده شده، در خدمت مجید جلالی خواهیم بود و وی درباره راهبری کلی فدراسیون فوتبال و مباحث فنی راهکار‌هایی ارائه خواهد کرد. بحث بازدید از هتل فدراسیون فوتبال را خواهیم داشت، همچنین از اتاق VAR بازدید می‌کنیم. این اتفاق با همه سختی‌ها و مشقت‌هایی که داشت به سرانجام رسیده است و امیدوارم آثار مثبت آن را در جریان داوری‌ها ببینیم.

سخنگوی فدراسیون فوتبال راجع به حضور افشین قطبی در کادر فنی تیم ملی فوتبال یادآور شد: مباحث این جلسه بیشتر راهبردی بود و وارد حوزه اشخاص نشدیم. حضور دستیاران توسط قلعه‌نویی تعیین می‌شود و هر کسی را که بخواهند، معرفی می‌کند. ما امروز وارد این بحث نشدیم و بیشتر موارد راهبردی بود، اینکه پشتوانه‌سازی برای تیم ملی باید اتفاق بیفتد، نقطه ضعف‌ها از رده پایه‌ها آسیب‌شناسی شود و به گونه‌ای عمل کنیم تا همواره برای تیم ملی فوتبال بهترین شرایط وجود داشته باشد.

اصولی در واکنش به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه تیم ملی نیاز به برگزاری مینی کمپ دارد، تصریح کرد: در سال ۱۴۰۳، تمام فیفادی‌های‌مان پُر خواهد بود و قطعاً این راهبرد و راهکار مینی‌کمپ‌ها مؤثر خواهد بود. اتفاقاً یکی از برنامه‌های ایشان (قلعه‌نویی) برگزاری این مینی‌کمپ‌ها بود و از آن استفاده خواهد شد. ایشان و همکاران‌شان لیست ۳۰ نفره زیر ۲۳ سال تهیه کرده‌اند و کم کم با آن‌ها کار می‌شود و در تیم ملی فرصت داده خواهد شد. سال پیش رو پرحجم است و این مینی‌کمپ‌ها بسیار راهبردی خواهند بود.

او در مورد اینکه گفته می‌شود برخی از اعضای هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال با قلعه‌نویی همراه نیستند، گفت: دهم اسفند سال جاری، سومین سالی است که اعضای هیئت رئیسه فعلی کنار هم هستند و به جرأت می‌توانم بگویم امیر قلعه‌نویی تنها سرمربی است که یک نفر هم با ایشان مخالف نیست. ما در زمان سرمربیگری کارلوس کی‌روش و دراگان اسکوچیچ دیدگاه‌های متفاوتی داشتیم.

سخنگوی فدراسیون فوتبال درباره اختلاف‌نظر بین اعضای هیئت رئیسه درباره دستیاران قلعه‌نویی اظهار داشت: اتفاقاً در این خصوص هم اتفاق‌نظر داریم. قلعه‌نویی در هر جنبه مورد حمایت ۱۰۰ درصدی اعضای هیئت رئیسه است و کوچک‌ترین اختلاف‌نظری با او نداشتیم. خود قلعه‌نویی نیز در مورد دستیارانش هم‌نظر اعضای هیئت رئیسه بود. قلعه‌نویی این مسئله را تأیید کرده و نگاه مخالفی نداشته است. این انتظار در حوزه تخصصی و هواداری هم هست و بسیار روحیه مشورت‌پذیری داشت که قابل‌تقدیر است.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال راجع به پرداخت پاداش به بازیکنان تیم فوتبال ساحلی خاطر نشان کرد: تا جایی که اطلاع دارم بخشی از پاداش‌ها پرداخت شده و بخش دیگری نیز در نظر گرفته شده است که پرداخت می‌شود. به فوتبال ساحلی‌بازان تبریک می‌گویم که با نمایش خوب مردم را شاد کردند. قطعاً هیئت رئیسه در این خصوص سخاوتمندانه عمل خواهد کرد.

اصولی در مورد بحث ابطال مجوز واردات خودرو توسط بازیکنان تیم ملی فوتبال تصریح کرد: پیگیری‌های این کار توسط مراجع ذی‌ربط انجام می‌شود و به جای خوبی هم می‌رسد. فعلاً اطلاعات دقیقی ندارم.

او در پاسخ به این سؤال که آیا در جلسه امروز وضعیت تیم‌های نوجوانان، جوانان و امید بررسی شد یا نه، گفت: اتفاقاً یکی از موضوعاتی که با قلعه‌نویی داشتیم این مورد‌ها بود. پروسه بازیکن از نونهالان شروع می‌شود به تیم ملی بزرگسالان می‌رسد. در این زمینه بحث‌هایی شد. راهبردهای‌مان در بخش فنی را جلالی ارائه می‌کند و سپس برنامه‌های طراحی شده اجرا می‌شود. باید هدف‌گذاری‌ها مشخص شود که قرار است به کجا برسیم. بعد از این، قطعاً در اوایل سال آینده شاهد تشکیل تیم‌های مختلف خواهیم بود.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال ادامه داد: ما در حال حاضر در نقطه آغاز هستیم و بار دیگر قرار است همه چیز را بازخوانی کنیم. کمتر از یک ماه است که از جام ملت‌های آسیا گذشته و قطعاً اوایل سال آینده بر مبنای برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیش می‌رویم.

سخنگوی فدراسیون فوتبال درباره اینکه چه زمانی از سیستم VAR در بازی‌های لیگ استفاده خواهد شد، تصریح کرد: همانطور که گفتم بحث VAR در حال تکمیل شدن است و هر ورزشگاهی بتواند این سیستم را فراهم کند، از آن استفاده خواهد شد.

اصولی در واکنش به طرح پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه ماده ۳۷ اساسنامه فدراسیون فوتبال اصلاح شده بود، اما ظاهراً دوباره به شرایط قبلی بازگشته است، گفت: به‌عنوان عضو هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال چنین چیزی ندیدم! اساسنامه AFC در حال اصطلاح است و به دنبال آن، اساسنامه‌های فدراسیون‌های عضو نیز دستخوش تغییر خواهد شد. این اتفاق در سال میلادی جدید استارت خورده است و هرگونه تغییر در اساسنامه AFC را در اساسنامه خودمان نیز خواهیم داشت.

او درباره اینکه آیا بهتر نبود جلسه پایان سال اعضای هیئت رئیسه به جای آنلاین برگزار شدن با حضور همه اعضا و خبرنگاران برگزار شود، اظهار داشت: اولاً مجوزی است که اساسنامه داده و خارج از آن عمل نمی‌کنیم. وقتی موضوعات اداری و روتین و معمولی می‌شود و چیز حساسی نیست، در چارچوب کار‌ها پیش می‌رود. مجامع فیفا و AFC را دیده‌اید که در این قالب برگزار شده است. این سامانه‌ها از بعد هزینه، زحمت و پایان سال بودن بهتر است. زمان مجمع بعدی نیز ۲۸ اسفند ماه خواهد بود.