بالاترین درجه انسان در کلام امام رضا علیه السلام

بالاترین درجه انسان در کلام امام رضا علیه السلام

آیت‌الله فقیهی در مورد بالاترین درجه انسان گفت: در بیان امام رضا (ع) بالاترین درجه انسان برای کسی است که علاوه بر انجام واجبات و ترک محرمات، مقید به انجام مستحبات و ترک مکروهات و توقف در شبهات هم شود. اگر انسان تقوا را پیشه خود کند و برای او ملکه شود، کم‌کم به مقام یقین می‌رسد که فوق آن درجه‌ای نیست.

 آیت الله محسن فقیهی -استاد حوزه- با اشاره به حدیثی از امام رضا (ع) می‌گوید: حدیث شریفی است که ثقه‌الاسلام مرحوم کلینی (ره) در کتاب گرانسنگ کافی نقل می‌کند که امام هشتم علی بن موسی‌الرضا (علیهم االسلام) فرمودند: «الإیمانُ فَوقَ الإسلامِ بدَرَجَه، و التَّقوی فَوقَ الإیمانِ بدَرَجه، و الیَقینُ فَوقَ التَّقوی بدَرَجَهٍ، و لَم یُقسَمْ بَینَ العِبادِ شیءٌ أقَلُّ مِن الیَقین». این روایت، شاه کلید سعادت ابدی انسان را نشان می‌دهد و می‌تواند راه‌گشای امور مادی و معنوی انسان شود.

طبق این حدیث شریف، نخستین مرحله، «اسلام» و سپس «ایمان» است. مرحله بعد که بالاتر از ایمان است، مقام «متقین» است؛ یعنی انسان علاوه بر انجام واجبات و ترک محرمات، مقید به انجام مستحبات و ترک مکروهات و توقف در شبهات هم شود. این درجه، درجه والایی است، ولی باز هم مقدمه مقام یقین است. اگر انسان تقوا را پیشه خود کند و برای او ملکه شود، کم‌کم به مقام یقین می‌رسد که فوق آن درجه‌ای نیست.

منبع: ایسنا