افزایش نرخ بلیط بازدید از برج میلاد در سال آینده تصویب شد

نرگس معدنی پور رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی لایحه اصلاحیه مصوبه بهای خدمات استفاده از مراکز فرهنگی، رفاهی، تفریحی و ورزشی زیرنظر برج میلاد با بیان اینکه نرخ بهای خدمات مجموعه‌ها مشخص شده است، اظهار کرد: بلیط بازدیدکنندگان داخلی از سکوی دید باز در سال قبل ۸۰ هزار تومان بود و پیشنهاد شهرداری و کمیسیون ۱۱۰ هزار تومان است.

وی با بیان اینکه برای بلیط بازدیدکنندگان داخلی از سه طبقه سکو، موزه شهرداری و موزه مشاهیر، شهرداری تهران پیشنهاد جداگانه‌ای به مبلغ ۱۹۵ هزار تومان ارائه داده و برای گنبد آسمان نیز ۱۹۵ هزار تومان پیشنهاد شده و رقم پیشنهادی کمیسیون ۱۸۰ هزار تومان است، تصریح کرد: در سال قبل بلیط بازدید کل طبقات به مبلغ ۱۲۰ هزار تومان بوده است.

معدنی پور همچنین تصریح کرد: در سال قبل بلیط بازدید از سکوی دید باز برای بازدیدکنندگان خارجی ۱۵ دلار و سال آینده نیز همین رقم پیش بینی شده و کمیسیون ۲۰ دلار پیشنهاد داده است. برای بازدید از سه طبقه سکو، موزه مشاهیر و موزه شهرداری نیز ۲۵ دلار پیشنهاد شده و رقم مورد نظر ما ۳۰ دلار است. همچنین بلیط بازدیدکنندگان خارجی از گنبد آسمان ۲۵ دلار از سوی شهرداری و ۳۰ دلار از سوی کمیسیون پیشنهاد شده است.

مهدی اقراریان، رئیس کمیته حقوقی شورا با بیان اینکه برای بازدید از کل طبقات افراد باید ۳۶۰ هزار تومان بپردازند که این مبلغ برای خانواده‌های پنج نفره رقم بالایی است، خاطرنشان کرد: این عدد حتی برای گردشگر خارجی نیز رقم بالایی است. اگر بتوان مدیریتی برای ارائه تخفیف انجام داد میزان بازدید افزایش می‌یابد.

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا نیز با تأکید بر اینکه ۳۵ درصد افزایش قیمت در بلیط بازدید از سکوی دید باز پیشنهاد شده است، تصریح کرد: نباید بلیط بازدید از بخش‌های مختلف تفکیک شود. در این صورت قیمت بلیط ۳۶۰ هزار تومان خواهد بود که افزایش قابل توجهی است. افزایش قیمت از ۱۲۰ به ۱۹۵ هزار تومان بالاست و پیشنهاد ما در مجموع ۲۵ درصد افزایش است.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بازدید از برج‌های سایر کشور‌ها بسیار بالاتر از این رقم است، گفت: پیشنهاد ما این است که رقم برای سه طبقه رقم مشخصی باشد و تفکیک نشود.

حبیب کاشانی خزانه دار شورا نیز با اعلام اینکه در فضای مجازی رفتار‌هایی از برخی سر می‌زند که گویا جنگی را برنده شده‌اند که یک طرف آن اسلام و یک طرف کفار بوده‌اند، گفت: ما امروز باید به معیشت و روند زندگی مردم توجه کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: نباید بهای بلیط را به اندازه‌ای تعیین کنیم که افراد نتوانند از برج بازدید کنند. باید منصفانه نگاه کنیم؛ چراکه مردم جنوب شهر نیز شاید بخواهند یک بار از برج میلاد بازدید کنند و هزینه بازدید برای آن‌ها سنگین خواهد بود.

سید احمد علوی رئیس کمیته گردشگری شورا با بیان اینکه پیشنهاد شهرداری تهران برای بازدید از برج ۱۹۵ هزار تومان است و ما سعی کردیم اعداد منطقی‌تر شود، اظهار کرد: دسترس پذیری برای بازدید از برج میلاد برای همه در جداول تخفیف دیده شده است.

وی با بیان اینکه پیشنهاد بنده این است که در هفته جهانی سازمان‌های مردم نهاد، تخفیفی نیز برای سمن‌ها پیش بینی شود، تأکید کرد: این اعداد تأمین کننده نیاز‌های برج میلاد نیست و باید از مجموعه‌های جنبی، رستوران‌ها و سالن‌ها درآمد‌های جنبی کسب کند.

علوی با تأکید بر اینکه برج برای بازدید‌های وسیع پیش بینی نشده است، خاطرنشان کرد: ظرفیت آسانسور‌های برج خاص است و اگر تمهیدات درستی پیش بینی نشود، ممکن است آسیب زننده باشد.

مهدی چمران رئیس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه پیشنهاد داد که بلیط بازدید از سکوی دید باز ۱۰۰ هزار تومان، برای سه طبقه ۱۸۰ هزار تومان و برای سکو، گنبد آسمان، موزه مشاهیر و موزه شهرداری ۳۰۰ هزار تومان پیش بینی شود.

این پیشنهاد با حداکثر آراء موافق به تصویب رسید.