ثبت ملی چهار اثر تاریخی منقول استان کرمانشاه

کیومرث خانی لعل آبادی معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه با اشاره به برگزاری نشست شورای ثبت آثار تاریخی کشور، گفت : این نشست امروز (۱۳ اسفند) برگزار شد که طی آن چهار اثر تاریخی منقول از کرمانشاه مورد داوری قرار گرفت. 

وی افزود: پس از دفاعیاتی که از این پرونده‌ها داشتیم، اعضای شورای ثبت آثار تاریخی با قرار گرفتن این چهار اثر در فهرست آثار ثبت ملی شده کشور موافقت کردند. 

معاون میراث فرهنگی استان تصریح کرد: این چهار پرونده شامل سکه‌های اشکانی، مهر استوانه‌ای، عَلَم تکیه بیگلربیگی و درب چوبی خانه برنجی بودند. 

وی خاطرنشان کرد: مجموعه سکه‌های اشکانی شامل حدود ۴۰ سکه نقره است که سال ۱۳۹۷ پس از زلزله بزرگ غرب کشور در سرپلذهاب کشف شدند. 

خانی لعل آبادی تاکید کرد: مهر استوانه‌ای مربطو به دوره آشوری نو هم از دیگر آثاری است که چند سال پیش در محوطه باستانی سد «کله شک» گیلانغرب کشف شدند. 

به گفته این مسئول، عَلم تکیه بیگلربیگی هم از آثار تاریخی منقول مربوط به دوره قاجار است که در مراسم عزاداری کاربرد داشته است. 

معاون میراث فرهنگی استان خاطرنشان کرد: اثر چهارمی که در این نشست داوری شد و به ثبت ملی رسید، درب چوبی خانه برنجی بود که متعلق به اواخر دوره قاجار است و دارای تزیینات و طرح‌های شاخصی است .