رفع موانع و عملیات مین روبی در راه آهن شلمچه _ بصره در دستور کار قرار گرفت

رفع موانع و عملیات مین روبی در راه آهن شلمچه _ بصره در دستور کار قرار گرفت

رزاق محبیس عجیبی السعداوی وزیر حمل و نقل عراق در رأس هیأتی از جمله مدیرعامل شرکت راه آهن و سازمان بنادر این کشور امروز شنبه ۱۸ فروردین ماه با مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی و معاونان حوزه حمل‌ونقل وی دیدار و گفتگو کرد.

تکمیل پروژه ریلی شلمچه_بصره و رفع برخی موانع در این پروژه از جمله تسریع در امر مین روبی و تملک اراضی مورد نظر در راس موضوعات این جلسه بود که در ساختمان دادمان برگزار شد.

افزایش ظرفیت‌های جابه‌جایی زوار در ایام اربعین از طریق شقوق مختلف حمل‌ونقل، افزایش خدمات فرودگاهی و پرواز‌ها میان دو کشور، تکمیل خط ریلی کرمانشاه به اسلام آباد و افزایش حجم ترانزیت ایران و عراق به ویژه با تکمیل کریدور‌های شرقی_ غربی از دیگر مسائلی بود که در این جلسه مطرح و توافقاتی در این راستا انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی در این جلسه بر تکمیل هرچه سریع‌تر راه آهن بصره_ شلمچه تاکید کرد و گفت: این کلان پروژه شامل چند بخش از جمله عملیات مین روبی، عملیات احداث پل و احداث مسیر ریلی می‌شود که البته بخش اصلی این پروژه یعنی آغاز ساخت راه‌آهن شلمچه- بصره شهریورماه سال گذشته در نقطه صفر مرزی آغاز شده است.

شایان ذکر است، خطوط ریلی در کشور ایران تا نقطه مرزی شلمچه متصل است. همچنین در عراق نیز از شهر بصره تا شهر‌هایی از جمله کربلا و بغداد خطوط ریلی متصل هستند و در صورت اتصال مابین شلمچه تا بصره که طولی حدود ۳۲ کیلومتر دارد، شبکه ریلی دو کشور به یکدیگر متصل خواهد شد.

در این پروژه ۱۶ کیلومتر ابتدایی میادین مین پاکسازی نشده وجود دارد که مقرر شده است طرف ایرانی مین روبی را انجام دهد. پس از آن حدود ۱۶ کیلومتر خط ریلی عادی توسط طرف عراقی کشیده خواهد شد و نقطه انتهایی پروژه یک پل حدودا هزار متری با دهانه متحرک بر روی اروند رود (شط العرب) خواهد بود که مقرر شده است مطالعه و اجرا شود.