گزارش‌های سالیانه و افزایش سرمایه‌ها چگونه بر روند بورس اثرگذار خواهد بود؟

رباب وفایی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: شروع هفته بازار تحت تاثیر اخبار سیاسی فشار فروش سنگینی را تجربه کرد، اما با حمایت حقوقی‌ها متعادل شد و با فروکش کردن تب واکنش‌ها بازار هم بهبود داشت. همچنان دوره شاخص ساز‌هاست، به این دلیل که تحول اصلی اقتصادی پیش رو تغییر دلار سامانه نیما است، طول هفته نماد‌های پرتراکنش و شاخص ساز با رنج مثبت مواجه شدند و شاخص بورس در مجموع صعودی شد.

او افزود: بانک مرکزی نرخ تسعیر ارز بانک‌ها را با نرخ ۴۰ هزار تومان اعلام کرد و در اقدامی بی سابقه فاصله‌ آن از نرخ نیما به حدود ۱ درصد رسید! در نتیجه اعلام سود ناشی از تسعیر در بانک‌ها به تنهایی می‌تواند به خصوص در بانک‌های بزرگ همچون ملت، تجارت و صادرات تاثیر بسزایی داشته باشد که البته این سود قابل تقسیم نبوده و صرف افزایش سرمایه خواهد گردید و از طرفی افزایش احتمال نرخ نیما با توجه به فاصله تاریخی آن از نرخ تسعیر قوت می‌گیرد.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: قیمت چغندر قند برای سال ۱۴۰۳ اعلام شد. قیمت چغندر بهاره‌ی ۱۶ درصد ۳۹۳۰ تومان برای هر کیلو و چغندر پاییزه‌ی ۱۵ درصد ۳۸۰۰ تومان برای هر کیلو اعلام شد. بنظرم می‌رسد بی صدا سهم‌ها راه خود را از کلیت بازار جدا می‌کنند و گزارش های سالیانه و بحث افزایش سرمایه‌ها و مجوز‌های افزایش قیمت در صنایع مختلف در روز‌های آینده می‌تواند بسیار موثر باشد.