پناهگاه امن فرزندتان باشید

 سرهنگ علی همه خانی معاون اجتماعی پلیس تهران بزرگ در یادداشتی نوشت؛ دوران بلوغ و نوجوانی حساس‌ترین مرحله رشد هر انسانی است. دورانی که می‌تواند نقطه شروع موفقیت‌های آینده باشد یا پرتگاه سقوط به آسیب‌ها و جرائم! انتخاب با شماست که فرزندتان را به سمت کدام سرنوشت سوق دهید.

با توجه به مطالعات و مصاحبه‌های متعددی که همکاران من در طی سال‌های گذشته در رابطه با مجرمین خاص و بزهکاران انجام داده اند بسیاری از این افراد کسانی هستند که با ظهور علائم اختلالات رفتاری و ناسازگاری در خانه و مدرسه به جای دریافت توجه و حمایت ویژه، از سوی خانواده و مدرسه طرد شده و سال‌ها بعد با ارتکاب انواع جرائم علیه افراد جامعه دوباره نگاه‌ها را متوجه خود می‌سازند، اما در زمانی که دیگر برای درمان و انجام خدمات حمایتی دیر شده و بزهکاری و رفتار‌های ضد اجتماعی کاملا در وجود آنان نهادینه شده است.

بی شک هیچ تجربه‌ای در زندگی زیباتر و شیرین‌تر از مادر و پدر شدن نیست و صدای خنده و شادی فرزندان در خانه، درخشش لطف بیکران الهی در زندگی هر انسانی است. فرشتگانی که به این دنیا می‌آیند تا امتداد وجود تو در هستی باشند. اما‌ای کاش والدین همانطور که در زمان تصمیم برای خرید وسیله‌ای جدید به مطالعه و تحقیق می‌پردازند و پس از خرید نیز به دلیل نگرانی برای آسیب رساندن به وسیله مذکور، با دقت دفترچه راهنما را مطالعه می‌کنند، در زمان تصمیم برای فرزندآوری و پذیرش مسئولیت الهی تربیت و پرورش انسانی دیگر، نخست به مطالعه کافی بپردازند و نسبت به ویژگی‌های مراحل مختلف رشد فرزند خود دانش و اطلاعات کافی کسب نمایند. بویژه دوران بلوغ و نوجوانی که فرزند شما با انواع تغییرات روحی و جسمی روبرو میگردد و ناگهان از یک کودک تبدیل به موجودی بلاتکلیف میان کودکی و بزرگسالی می‌شود. تناقض در افکار و رفتار، تمرد از قوانین خانواده و بی ثباتی در هیجانات و احساسات و گرایش به جنس مخالف و کاهش اعتماد بنفس به دلیل به هم خوردن ناگهانی تناسب اندام و چهره گوشه‌ای از اتفاقات دوران بلوغ و نوجوانی است که به شدت فرزند شما را در برابر آسیب‌ها و انحرافات آسیب پذیر می‌نماید.

ما در روزگاری زندگی می‌کنیم که در برابر هر رفتار اشتباه شما در خانه با فرزندتان، فردی سواستفاده گر در خیابان یا فضای مجازی وجود دارد که آماده است تا هر چه شما دریغ نموده اید به فرزندتان ببخشد، اما با هدف آزار و فریب فرزند شما!

هر رفتار تحقیر آمیز و تنبیه غیر منطقی شما نوجوانتان را به سقوط در ورطه آسیب‌ها و جرائم نزدیک‌تر می‌سازد. احترام و محبت و توجهی که شما با ناآگاهی از فرزند نوجوان خود دریغ می‌کنید دقیقا ابزار اغفال و فریب فرزندتان در خیابان و مدرسه و فضای مجازی است.

یک نوجوان چطور می‌تواند با اعتماد بنفس به انحرافات و آسیب‌ها "نه" بگوید وقتی شما با کلام توهین آمیز و تنبیه تحقیر آمیز اعتماد بنفس و عزت نفس او را لگدمال ساخته اید.

در سال‌های گذشته ما شاهد وقوع قتل خانوادگی بودیم که به دلیل ناسزا‌ها و کلام تحقیر آمیز مادر نسبت به دختر ۱۸ ساله اش به وقوع پیوسته بود. یا جوان قاتلی که تلخ‌ترین خاطره نوجوانی اش تنبیه بدنی توسط پدرش بود با ضربات کابل به صورتش ... خاطره‌ای که بعد‌ها از او آنچنان موجود سراسر عقده‌ای ساخت که با یک چشم در چشم شدن اقدام به قتل طرف مقابل با سلاح سرد نموده بود.

شما در برابر موجودی که با تصمیم شما قدم به دنیا گذاشته مسئولید و باید با آگاهی و دانش کافی به آموزش و پرورش این امانت الهی بپردازید.

به فرزندتان پیش از آنکه به اقتضای ویژگی‌های بلوغ و نوجوانی مرتکب اشتباهی شود اطمینان خاطر بدهید که در هر شرایطی حتی اگر از رفتار اشتباه او ناراحت شدید باز هم در برابر اتفاقات و مشکلات و افراد سودجو پناه و حامی او هستید و می‌تواند از لغزش‌ها و اشتباهاتش به شما بگوید و روی حمایت و یاری شما به عنوان والدین خود، برای جبران آن اشتباه حساب کند و در مسیر جبران اشتباهاتش تنها نیست.

اجازه ندهید ترس از شما فرزندتان را در چرخه باطل رفتار‌های غلط بیاندازد. برگ برنده افراد سودجو که به آنها برای فریب و اغفال نوجوانان کمک می‌کند عدم صمیمیت بین والدین و فرزندان می‌باشد. تا دیرنشده با مطالعه و ارتقاء دانستنی‌های خود را در زمینه فرزندپروری به جای آنکه با ناآگاهی و بی مهری بین خود و فرزندتان دیوار بکشید عاشقانه و مسئولانه برای او پناه و سایبان باشید.