«اسیر امواج» در صدر آرای منتقدان کن

هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم کن در حالی به نیمه راه رسیده است که از میان فیلم‌هایی که تاکنون در بخش مسابقه اصلی جشنواره به روی پرده رفته‌اند، فیلم «اسیر امواج» به کارگردانی «جیا ژانکو» با نمره ۲.۶ از ۴ بالاترین نمره را از فهرست منقدان اسکرین در کن به دست آورده است.

«جاستین چانگ» از نیویورکر، ۴ ستاره کامل را به فیلم «ژانکو» اختصاص داده است در حالی که منتقدان پوزیتیف فرانسه، وبسایت راجر ایبرت، تایم، بانکوک پست و اسکرین اینترنشنال نیز هر کدام به ۳ ستاره (از چهار ستاره کامل) به استقبال فیلم «اسیر امواج» رفتند.

«جیا ژانکو» که یکی از چهره‌های کلیدی جنبشِ نسل ششم سینمای چین است، سال ۲۰۰۶ با «طبیعت بی‌جان» جایزه شیر طلایی جشنواره ونیز را به خانه برد. ژانکو با «نشانی از گناه»، جایزه‌ی بهترین فیلم‌نامه‌ی جشنواره کن را هم در سال ۲۰۱۳ به‌دست آورد و «اسیر امواج» ششمین فیلم اوست که در این جشنواره به نمایش در می‌آید و همانند آثار قبلی وی، نقد‌های مثبتی دریافت کرده است.

در میان آثاری که تاکنون در جشنواره کن و در بخش مسابقه اصلی به نمایش گذاشته شده است، فیلم «امیلیا پرز» ساخته «ژاک اودیار» فرانسوی هم ۲.۵ ستاره دریافت کرده و مورد توجه منتقدان قرار گرفته است و از سویی دیگر «اوه، کانادا» ساخته «پل شریدر» فیلمساز و فیلمنامه نویس آمریکایی با نمره ۱.۸ نیز ضعیف‌ترین عملکرد را از نگاه منتقدان سینمایی داشته است.

هفتاد و هفتمین جشنواره فیلم کن از ۱۴ می (۲۵ اردیبهشت) آغاز شده و تا ۲۵ می ۲۰۲۴ (۵ خردادماه) ادامه خواهد داشت.

منبع:ایسنا