چگونه عادت استفاده از تلفن‌همراه قبل از خواب را کنار بگذاریم؟

«لیزا اشتراس»، روانشناس و متخصص درمان شناختی رفتاری اختلالات خواب می‌گوید: میلیون‌ها دلیل وجود دارد که نشان می‌دهد صفحه نمایش برای خواب افراد مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند.

او در ادامه می‌افزاید: مغز نور الکتریکی را به عنوان نور خورشید که تولید ملاتونین را سرکوب می‌کند، شناسایی کرده و این باعث می‌شود خواب عمیق به تاخیر بیفتد.

متخصصان می‌گویند برخی اصلاح رفتار‌ها مانند خواندن کتاب فیزیکی پیش از خواب می‌تواند مفید باشد. متخصصان پیشنهاد می‌کنند افراد پیش از خواب کارهایی، چون دوش آب گرم، گوش دادن به پادکست، تهیه ناهار برای روز بعد، گذراندن وقت با خانواده انجام دهند.

لیستی از کار‌هایی تهیه کنید که دوست دارید انجام شوند، اما هرگز برایش وقت پیدا نمی‌کنید. بدون استفاده از تلفن همراه خود، بر روی دفترچه یادداشت فهرستی از کار‌هایی که باید در روز بعد انجام دهید، تهیه نمایید تا ذهنتان مرتب‌تر شود و در هنگام خواب در رختخواب هجوم افکار شما را آزار ندهند.

کارشناسان توصیه می‌کنند که فعالیت‌هایی را در اتاق دیگری انجام دهید تا تخت خواب با خواب مرتبط باشد. همچنین ایجاد یک محیط کوچک متمایز برای بیداری و خواب توصیه می‌شود.

این می‌تواند به معنای نشستن در سمت دیگر تخت برای خواندن باشد، یا حتی فقط برعکس بچرخید و پا‌های خود را روی بخش فوقانی تخت قرار دهید. در نهایت اینکه گوشی خود را در اتاق دیگر و یا کمی دورتر از تخت قرار دهید که نتوانید به سادگی به آن دسترسی داشته باشید.

سایر نکات خواب عبارتند از: تنظیم زمان خواب زودهنگام، داشتن یک برنامه خواب ثابت و مطلوب و آرام کردن اتاق خواب.

به گزارش یورونیوز، با این حال اگر فکر می‌کنید این پیشنهادات قدری بیش از اندازه هستند و عملی کردن آنها دشوارند، راه‌هایی برای کاهش آسیب‌ها وجود دارد که می‌توان به تنظیم گوشی در حالت شب و یا کاهش روشنایی صفحه موبایل اشاره کرد. ضمن اینکه می‌توان گوشی را دور از صورت و در زاویه مورب نگه داشت تا قدرت نور به حداقل برسد.

قرار دادن گوشی تلفن در حالت فلایت مود و یا «مزاحم نشوید» می‌تواند پیام‌ها را به حداقل برسانند تا افراد بتوانند کیفیت خواب بهتری داشته باشند.

منبع: ایسنا