شهید امیر عبداللهیان مرد میدان و دیپلماسی بود
شهید امیر عبداللهیان مرد میدان و دیپلماسی بود

فتح الله توسلی با تسلیت شهادت رییس جمهور مردمی شهید آیت الله سید ابراهیم رییسی و همراهانش در سانحه سقوط بالگرد در آذربایجان شرقی گفت: بنده از سال ۱۳۷۶ افتخار آشنایی و همکاری با شهید امیرعبداللهیان را داشتم و مدتی در وزارت امور خارجه در یک اتاق با یکدیگر کار می‌کردیم.

دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه اضافه کرد: شهید امیرعبداللهیان در تمام دوران خدمت خود در مسئولیت‌های مختلف به عنوان یک فرد مومن، انقلابی، اخلاق مدار و دل سپرده و گوش به فرمان ولی فقیه بود و این را تمامی همکاران وی و کسانی که از نزدیک وی را می‌شناختند شهادت می‌دهند.

توسلی گفت: یکی از ویژگی‌های شخصیتی شهید امیرعبداللهیان حسن خلق و تواضع کم نظیر او بود، او به معنای واقعی کلمه خاکی بود، در زمانی که معاون امور بین الملل مجلس بود و همکاران خود را در مجلس می‌دید برای بدرقه آنها را تا محوطه مجلس همراهی می‌کرد و در احوالپرسی‌ها حتی حال فرزندان همکاران را نیز جویا می‌شد.

توسلی با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی شهید امیرعبداللهیان گفت: این شهید والا مقام زمانی که به عنوان مدیرکل حوزه خلیج فارس در وزارت خارجه مشغول خدمت بودند بنده نیز به عنوان کارشناس این حوزه به فعالیت می‌پرداختم، او شخصیتی ولایتمدار و بسیار علاقه‌مند به جبهه مقاومت بود، به طوری که در زمان مسوولیت خود به عنوان وزیر خارجه نیز افرادی را دور خود جمع کرده بود که از این روحیه برخوردار بودند.

دیپلمات پیشین وزارت امور خارجه گفت: شهادت می‌دهم شهید امیرعبداللهیان در زمینه تبعیت از فرامین ولی فقیه و فعالیت در عرصه جبهه مقاومت علیه مستکبران و صهیونیست‌ها جزو افراد پیشتاز بود.

توسلی افزود: شهید امیرعبداللهیان رابطه‌ای بسیار صمیمی و نزدیک با سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان داشت و سید حسن علاقه این شهید بزرگوار را به شکل عجیبی دوست داشت.

نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی گفت: هرجا در منطقه خطر و چالشی وجود داشت، شهید امیرعبداللهیان به مانند یک مجاهد از خودگذشته خودش را به دل خطر می‌انداخت و در نهایت نیز مزد مجاهدت‌های خود را با شهادت دریافت کرد.