آسوشیتدپرس:
ذخایر اورانیوم غنی‌ شده ایران به ۳۰ برابر سقف مجاز در برجام رسید!

آسوشیتدپرس مدعی است به گزارشی از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دست یافته است که نشان می‌دهد ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۳۰ برابر سقف مجاز در برجام رسیده است!

خبرگزاری آسوشیتدپرس مدعی شد که به نسخه‌ای از گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی دست یافته است که نشان می‌دهد ایران اکنون ۱۴۲.۱ کیلوگرم (۳۱۳.۲ پوند) اورانیوم غنی شده تا ۶۰ درصد در اختیار دارد که نسبت به آخرین گزارش (این نهاد) در ماه فوریه ۲۰.۶ کیلوگرم (۴۵.۴ پوند) افزایش داشته است.

در گزارش ادعایی این خبرگزاری آمده است که اورانیوم غنی شده با خلوص ۶۰ درصد تنها یک قدم کوتاه و فنی با سطح ۹۰ درصدی تسلیحاتی فاصله دارد!

بر اساس گزارش آسوشیتدپرس، ذخایر کلی اورانیوم غنی شده ایران ۶۲۰۱.۳ کیلوگرم (۱۳۶۷۱.۵ پوند) است که نسبت به آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، ۶۷۵.۸ کیلوگرم (۱۴۸۹.۸ پوند) افزایش یافته است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فعلی خود همچنین اعلام کرد که تهران در تصمیم سپتامبر ۲۰۲۳ مبنی بر ممنوعیت باتجربه‌ترین بازرسان هسته‌ای در خصوص نظارت بر برنامه هسته‌ای خود تجدیدنظر نکرده است، اما افزود که انتظار دارد ایران در چارچوب رایزنی‌های جاری بین آژانس این کار را انجام دهد.

منبع: مهر