کوچ عشایر استان اردبیل به مناطق ییلاقی از ۲۰ خرداد

حاتم طهماس‌پور اظهار کرد: تقویم و زمان کوچ عشایر بر اساس مولفه‌هایی از جمله آب و هوا، میزان بارندگی، پوشش گیاهی، نظرات کارشناسان ذیربط و نظر خود عشایر مشخص و بر اساس آن عمل می‌شود.

او اضافه کرد: سال گذشته به دلیل خشکسالی و مشکلاتی که در قشلاقات استان داشتیم، عشایر ۲۵ اردیبهشت کوچ خود را آغاز کردند، اما امسال با توجه به میزان بارندگی به ویژه در ییلاقات هنوز شرایط برای کوچ عشایر مساعد نیست.

مدیر کل عشایر استان اردبیل با اشاره به جلسه شورای عشایر که با هدف هماهنگی دستگاه‌های ذیربط با هدف مدیریت کوچ بهاره عشایر استان برگزار شد، اظهار کرد: در این جلسه که با حضور نمایندگان ۲۵ دستگاه برگزار شد، با استناد به گزارش‌های اداره کل هواشناسی استان، دامپزشکی و منابع طبیعی و آبخیزداری اعلام شد که شرایط برای کوچ بهاره عشایر مساعد نیست و پیشنهاد شد کوچ بهاره عشایر استان اردبیل از ۲۰ خرداد آغاز شود.

طهماس‌پور اضافه کرد: با توجه به احتمال بارندگی‌ها و برودت دمای هوا در ییلاقات و احتمال بیماری دام‌ها و از همه مهم‌تر تخریب مراتع، مقرر شد این سه دستگاه تا ۲۰ خرداد شرایط منطقه را بررسی کنند و نهایتا در این تاریخ یا ۲ سه روز قبل از آن کوچ بهاره عشایر آغاز شود.

او اضافه کرد: عشایر با توجه به دانش و تجربه بومی می‌دانند چه زمانی کوچ کنند ولی در عین حال از بین رفتن اکوسیستم و میان‌بند‌ها و تبدیل اراضی عشایری به زمین زراعی محدودیت‌هایی را برای عشایر ایجاد کرده است.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل یادآورشد: در حال حاضر کوچ ماشینی عشایر چند ساعت یا نهایتا یک روز طول می‌کشد در حالی که قبلا زمان کوچ عشایر دست کم ۴۵ روز زمان می‌برد.

طهماس‌پور اضافه کرد: فرصت و زمان کوتاه کوچ عشایر و تفاوت دمای بین ۳۰ درجه مناطق قشلاقی تا صفر درجه ییلاقات و نحوه جابجایی با وسیله نقلیه منجر به استرس دام و کاهش وزن دام می‌شود از همه مهم‌تر اینکه با کوچ ماشینی زمینه ساز چرای زودرس و تخریب مراتع در مناطق ییلاقی می‌شود.

 او گفت: علاوه بر این در خشکسالی‌هایی که در سال‌های اخیر شاهد آن بودیم، چرای زودرس توسط روستائیانی که با چراگاه‌های عشایر مرز مشترک داشتند، اتفاق می‌افتاد.

مدیرکل امور عشایر استان اردبیل با اشاره به هزینه‌های بالای کوچ برای عشایر اظهار کرد: با توجه به وضعیت اقتصادی عشایر در سال‌های اخیر شاهد اجاره مراتع از سوی برخی از صاحبان پروانه هستیم که این امر هم به تخریب مراتع دامن می‌زند.

 طهماس‌پور گفت: بارش‌ها و پوشش گیاهی استان طی چندین دهه اخیر بی‌سابقه است با این حال برخی از عشایر در مناطق قشلاقی کل اراضی و مراتع را زیر کشت برده‌اند و الان مرتع ندارند با توجه به این وضعیت طی روز‌های اخیر کمتر از ۱۰ درصد از عشایر کوچ خود را آغاز کرده اند و این در حالی است که راه‌های مناطق ییلاقی هنوز پوشیده از برف و بعضا مسدود است.

او با بیان اینکه از ۲۵ روز قبل پنج دستگاه ماشین آلات سنگین برای بازگشایی راه‌های ارتباطی عشایر در مناطق ییلاقی مستقر هستند، گفت: با توجه به تداوم بارندگی‌ها و مه گرفتگی شرایط آب و هوایی اجازه بازگشایی مسیر را نمی‌دهد و با این وضعیت در مناطق ییلاقی هم هنوز شرایط مساعد نیست.

 مدیرکل امور عشایر استان اردبیل طول راه‌های عشایری استان را یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر عنوان کرد و گفت: سال گذشته با توجه به شرایط آب و هوایی حدود یک هزار و ۴۰۰ کیلومتر مرمت، تسطیح و بازگشایی راه‌های عشایری در استان انجام شد در واقع برخی از مسیر‌ها دو بار بازگشایی و تسطیح شد و با توجه به شرایط آب و هوایی امسال هم این اتفاق خواهد افتاد.

او با بیان اینکه مشکلی از بابت تسطیح و بازگشایی راه‌های عشایری نداریم و به محض مساعد شدن شرایط جوی عملیات تسطیح بازگشایی راه‌ها ادامه خواهد یافت، ادامه داد: بر اساس تصمیم شورای عشایر استان قرار است با کسانی که زودتر از موعد به ییلاقات رفته اند برخورد شود و نباید فراموش کرد که اگر عشایر به مدت پنج روز دیرتر به ییلاقات بروند به مدت یک ماه در تعلیف دام مشکلی نخواهند داشت.

 طهماس‌پور در ادامه اطلاع رسانی و ارائه هشدار‌های هواشناسی، تشکیل اکیپ سیار پلیس راه در مناطق عبوری عشایر، بازگشایی حریم راه‌های اصلی برای عبور عشایر، نصب علائه راهنمایی برای رانندگان، هماهنگی با شرکت‌های حمل و نقل با هدف رعایت نرخ تعرفه و به همراه داشتن بیمه نامه و بارنامه، بررسی آنتن دهی تلفن همراه در مناطق ییلاقی، تامین سوخت و نهاده مورد نیاز را از جمله تصیمات شورای عشایر استان ذکر کرد.

 او ادامه داد: همچنین قرار شد اداره کل بازرس استان با اعلام شماره اختصاصی با کسانی که مرتع خود را می‌فروشند برخورد کند و پروانه این افراد لغو و در اختیار بهره بردار قرار گیرد.