نکونام: قهرمان واقعی ما هستیم

جواد نکونام در نشست خبری بعد از بازی استقلال مقابل گل‌گهر سیرجان در هفته بیست‌ونهم لیگ برتر، اظهار داشت: با توجه به شرایط جدول می‌دانستیم باید چطور بازی کنیم. گل‌گهر یک تیم خوب و سازمان‌دهی یافته است و به خاطر همین اگر بازی‌های این تیم را نگاه کنید خیلی کم موقعیت در فاز حمله و دفاع است. سعی کردیم در ۲۰ دقیقه اول پرفشار بازی کنیم و به نظرم تیم ما خوب بازی کرد و در ضربات آخر دقت لازم برای گل زدن را نداشتیم. خدا را شکر در دقیقه ۴۴ توانستیم گل بزنیم و بازی را در نیمه نخست یک بر صفر تمام کنیم. با تعویض‌های تیم حریف سعی کردیم تغییر تاکتیک بدهیم و دو تعویض انجام دادیم. در نیمه دوم گل‌گهر می‌دانست فقط باید بیایند و ببرند. بازی هم از لحاظ جدولی برای آنها اهمیت خاصی نداشت و اتفاقی برای‌شان نمی‌افتاد و برای همین خیلی ریلکس و راحت می‌توانستند فوتبال خود را بازی کنند. ما در ضدحملات می‌توانستیم گل‌های دیگری هم بزنیم، اما سه امتیاز را می‌خواستیم که گرفتیم.

وی در مورد امید استقلال برای کسب عنوان قهرمانی گفت: تا لحظه‌ای که اینجا هستم برای استقلال می‌جنگم. اگر روز اول به شما می‌گفتم این تیم قرار است تا روز آخر برای قهرمانی بجنگد، همه شاید در دل‌شان به این موضوع می‌خندیدند. مربیان بزرگ لیگ اعلام کردند این تیم نمی‌تواند مدعی باشد، اما بازیکنان و هواداران نشان دادند چقدر شهامت و بزرگی دارند و توانستند کار بزرگی را انجام بدهند. دوست دارم در خصوص یک نکته‌ای صحبت کنم و آن هواداران‌مان است. وقتی امروز ۷۰ هزار نفر به ورزشگاه می‌آیند و آن جو را برای ما درست می‌کند، نشان می‌دهد کارمان را درست انجام دادیم. هوادار فوتبال را می‌فهمد و متوجه می‌شود و می‌داند چه کسی زحمت می‌کشد و برای تیم کار انجام می‌دهد. ما امروز دوست داشتیم بازی را ببریم و تمرکزمان روی برد بود و خدا را شکر شرمنده نشدیم. تا روز آخر نیز ادامه می‌دهیم و هر چه آن بالا خدا بخواهد برای ما رقم می‌خورد. اینکه از روز اول بخواهم این حرف‌ها را بزنم یک چیزی پیش خودم است، ولی همه چیز دست خداست. آن بالا خدایی وجود دارد و همه چیز را می‌بیند. ما تلاش‌مان را می‌کنیم و هر چه قسمت‌مان باشد به آن دست پیدا می‌کنیم.

نکونام در پاسخ به این پرسش که آیا اشتباهی بوده است که در طول فصل مرتکب شده باشد، گفت: نه، چون اگر من نمی‌ایستادم استقلال را می‌خوردند! من ایستادم. اگر شرایط عادی بود و یک کسی بود (سرمربی استقلال با مکث تلاش کرد کلمه‌ای بگوید) قطعاً ول می‌کردم و می‌رفتم، اما وقتی چیز‌هایی را می‌بینم، من بچگی خودم را یادم می‌آید که اینجا گریه می‌کردم و چقدر برای تیم در اینجا، امجدیه و پای رادیو و تلویزیون نشستم و گریه کردم. با این اوصاف بگذارم هر کاری دوست دارند برای استقلال بکنند و مثل زمین خاکی اداره‌اش بکنند؟! دارید تیم‌ها و بازیکنان را می‌بینید. تیم‌های دیگر با سه چهار بازیکن کامل می‌شوند، اما تیم من را ببینید. ما باید چند بازیکن بگیریم و آیا اصلاً می‌توانیم بگیریم؟! چند بازیکن اصلاً هست که بگیریم. هیچ کار اشتباهی به نظرم نکردم و کار درستم این بود که پای تیم و هواداران که به پای من ایستادند، ایستادم و تا روز آخر برای آنها جنگیدم. اگر تیم‌های دیگر جای ما بودند و از چهارم و پنجم، دوم شده بودند اتفاقات خوبی افتاده بود. ما تا هفته قبل که نیاورده بودند ما را پایین در صدر جدول بودیم. باعث افتخار من و همکارانم است که هواداران امروز سنگ تمام گذاشتند. تا روزی که اینجا هستم برای نام استقلال می‌جنگم و جلوی هر کسی که بخواهد به استقلال ضربه بزند نیز می‌ایستم و هیچ چیزی نیز برای من از استقلال مهمتر نیست. این هواداران را می‌بینم به خاطر آنها بغض می‌کنم، چون زندگی‌شان را گذاشتند و خودم نیز اینگونه بودم و این حالت را داشتم و تجربه کردم. تا روزی که باشم می‌جنگم و روزی که نباشم نیز خداحافظ و برای استقلال آرزوی موفقیت می‌کنم و هیچ موقع نیز برای استقلال نه حاشیه درست کردم و نه حاشیه درست خواهم کرد. دنبال این نیستم که بروم و پشتم را هم نگاه نکنم و تا روزی که باشم وظیفه خود را انجام می‌دهم و در نبودم نیز بهترین‌ها را برای استقلال می‌خواهم، چون عشقم است.

وی راجع به مصدومیت حسینی گفت: در نیمه نخست حسینی به تیرک دروازه خورد و توپ دوم نیز مثل اینکه گفتند مچش پیچید و داشتیم تعویضش می‌کردیم. توپ دوم را اصلاً متوجه نشدم و توپ اول هم به تیرک خورد که خدا را شکر چیزی نبود. در حال حاضر نیز روی مچش یخ گذاشته است تا ببینیم تا فردا چه اتفاقی می‌افتد.

نکونام در مورد شرایط پیمان بابایی که در دقیقه ۵۹ تعویض شد، تصریح کرد: او به من گفت بازیکن حریف از پشت هُلم داده و زانویم زیر بدنم ماند. بابایی نمی‌توانست بازی کند و روی پایش یخ گذاشت. باید ببینیم پیمان تا فردا چه شرایطی خواهد داشت.

سرمربی تیم فوتبال استقلال درباره محل برگزاری دیدار این تیم با پیکان در هفته سی‌ام لیگ برتر خاطرنشان کرد: اگر من چیزی بگویم، می‌گویند چرا گفتی. اتفاق ایده‌آل برای من و همه این است که در ورزشگاهی بازی کنیم که تماشاگر داشته باشد و باید دو جام در دو ورزشگاه باشد.

نکونام با اشاره به رقبای پرسپولیس و استقلال در هفته پایانی لیگ بیست‌وسوم گفت: مس رفسنجان تیمی فوق‌العاده است و از روزی که دوست من محرم نویدکیا به این تیم آمده، فوق‌العاده کار کرده است. پیکان هم تیمی خوب و قابل احترام است و خیال‌شان راحت باشد که این تیم باشرف بازی می‌کند! در دو ورزشگاه باید شرایط یکسانی وجود داشته باشد تا هر تیمی لیاقت دارد، به موفقیت برسد.

وی در پاسخ به این پرسش که وقتی گفته بود استقلال را از صدر جدول پایین آورده‌اند، چه منظوری داشت، بیان کرد: دیدار‌های هفته گذشته را همه دیدند. دو مسابقه برگزار و همه چیز مشخص شد. شنیدم (در دیدار پرسپولیس - استقلال خوزستان) تهدید کرده‌اند که اگر اتفاق افتاده باشد، بهتر است فوتبال بازی نکنیم. دیگر زمان شعبان بی‌مخ‌ها گذشته و بهتر است دوربین‌ها بررسی شود تا ببینیم این اتفاق افتاده است یا خیر.

سرمربی تیم فوتبال استقلال در ادامه اظهارات خود پیرامون هفته بیست‌وهشتم عنوان کرد: دیدید استقلال خوزستان با چه اتفاقی روبه‌رو شد؛ بازی استقلال را هم دیدید. این چیزی بود که گفتم تیم‌ها را جابه‌جا کردند. ۹ هفته تا پایان لیگ گفتم اگر بتوانند تیم ما را پایین بیاورند، همه چیز خوب می‌شود و دیگر کسی از شرافت و مردانگی حرف نمی‌زند. فوتبال ادامه دارد و ما در این فوتبال هستیم. با صحبت کردن من نمی‌توان کار خاصی انجام داد و باید برای آینده تیم بجنگیم.

نکونام در واکنش به خبرنگاری که گفت قهرمان لیگ در ۲۲ دوره گذشته دو بار در هفته آخر تعیین شده است، اظهار داشت: فصل‌های دیگر را با امسال مقایسه نکنید. امسال همین سیرجان را بردم، اما دیدید آن تیم (پرسپولیس) چگونه و با چه گلی (مقابل گل‌گهر) پیروز شده است. در آن تیم، گل‌ها را زدند و هیچ اتفاقی نیفتاد تا به اینجا رسید. مگر قهرمان لیگ با چند امتیاز اختلاف مشخص می‌شود؟ اگر تیمی با ۱۲ امتیاز اختلاف به قهرمانی برسد، به افتخار این تیم می‌ایستم.

وی با بیان اینکه استقلالی‌ها در این فصل با همه جنگیدند، تصریح کرد: باید با چیز‌های عجیب دیگری مبارزه کنیم که در اختیار ما نیست. به افتخار هواداران و تیمم می‌ایستم که همه کار کردند و برنده و قهرمان واقعی لیگ هستند. ما قهرمان واقعی و فوتبالی هستیم و در این مسئله شک نکنید.