معاون دفتر فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو تشریح کرد:
تشخیص اصالت محصولات سلامت‌محور 

مهندس ابراهیم زمانی، معاون دفتر فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو اظهار کرد: مصرف اقلام خوراکی، آرایشی و بهداشتی سالم یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های جامعه امروز است. با توجه‌ به اینکه بخشی از این کالا‌ها از کشور‌های دیگر وارد کشور ما می‌شود، کنترل و نظارت سازمان‌های ذی‌ربط به‌ خصوص سازمان غذا و دارو از محل تولید، حمل‌ونقل تا عرضه کالا بسیار حائز اهمیت است.

وی افزود: برای استعلام و بررسی اصالت فرآورده‌های سلامت‌محور، پس از بررسی فیزیکی شناسه ردیابی و رهگیری و شناسه اصالت که اغلب به‌ صورت برچسب بر کالا الصاق می‌شود (توجه به مخدوش و پاره نبودن آن)، باید به‌ دقت قسمت قابل خراش را خراشید تا عدد ۱۶ رقمی کد اصالت که زیر پوشاننده قرار دارد، نمایان شود. 

وی درمورد نحوه استعلام اصالت فراورده‌های سلامت‌محور توضیح داد: اولین روش از مسیر پیام کوتاه است که کد ۱۶ رقمی را با تلفن همراه به شماره ۲۰۰۰۸۸۲۲ ارسال و سپس پاسخ استعلام به تلفن همراه ارسال می‌شود. به گفته معاون دفتر فناوری اطلاعات سازمان غذا و دارو روش دوم برای کنترل اصالت فراورده‌های سلامت‌محور از طریق درگاه سامانه رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت سازمان غذا و دارو به نشانی www.ttac.ir می‌توان اقدام کرد و پس از مراجعه به این درگاه باید آدرس صفحه استعلام کد رهگیری و کد اصالت را انتخاب کرده و کد اصالت ۱۶ رقمی یا UID موردنظر را به طور کامل و بادقت وارد کرد؛ آنگاه پاسخ استعلام قابل رویت است.

وی خاطرنشان کرد: روش سوم نیز با استفاده از نرم‌افزار موبایل است؛ (دانلود از سامانه رهگیری، ردیابی و کنترل اصالت و یا کافه‌بازار) با این روش نیز می‌توان به اصالت فرآورده و کاتالوگ الکترونیکی دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی - دارویی، فراورده‌های طبیعی، گیاهی و سنتی، مکمل‌های غذایی - دارویی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فراورده‌های غذایی و سایر فراورده‌های سلامت‌محور دست‌ یافت.

منبع: ایفدانا