راهکار‌های پیشگیری از گرمازدگی در حج

راهکار‌های پیشگیری از گرمازدگی در حج

بعد از بیماری‌های مختلف قلبی، فشار خون، دیابت و موارد مختلف گوارشی و عضلانی شایع‌ترین مشکل در حج سال گذشته گرمازدگی بود. حال چه کنیم که دچار گرمازدگی نشویم یا کمتر درگیر آن شویم؟

جهت پیشگیری بخشی مربوط به ایران و بخشی مربوط به زمان حضور در عربستان است. موارد مربوط به ایران آماده‌سازی ملزومات سفر است؛ توصیه ما همراه داشتن لباس‌های رنگ روشن و نخی برای طول سفر حج است. پس همه زائران محترم لباس‌های رنگ روشن و ترجیحاً سفید و لباس نخی همراه داشته باشند.

صرف سفید رنگ بودن لباس کافی نیست و اگر لباس با جنس پلاستیکی سفید بپوشیم به پیشگیری از گرمازدگی کمک نمی‌کند و این جنس لباس اجازه تبادل هوایی بین بدن و محیط را نمی‌دهد.

اما در عربستان چه باید کرد؟ مهم‌ترین نکته برای جلوگیری از گرمازدگی مصرف آب فراوان است. ما به طور معمول در شرایطی که در مکه قرار می‌گیریم، به دلیل شرایط جغرافیایی مکه که در طول روز ممکن است هوا شرجی باشد، تعریق داریم که محسوس نیست، یعنی بدن ما در حال از دست دادن آب است، اما ما متوجه آن نیستیم.

پس اولین مسئله مهم مصرف آب فراوان است. زائران معمولاً سؤال می‌کنند، منظور از آب فراوان مصرف چه میزان آب است؟ مصرف دو لیوان آب کفایت می‌کند یا باید بیشتر آب بنوشیم؟

افراد مختلف باتوجه به وضعیت جسمانی، میزان فعالیت فیزیکی، سن و جنسشان به میزان آب متفاوت نیاز دارند. برای اینکه هر کسی خودش را با خودش مقایسه کند، مثال ساده‌ای می‌زنم. مهم‌ترین موردی که نشان می‌دهد آیا به اندازه آب مصرف کرده‌ایم یا خیر، ادرار است. هر زمان که ادرار کاملاً رنگی شفاف دارد، یعنی مقدار آبی که مصرف کرده‌ایم مناسب است. در صورتی که رنگ ادرار به سمت زردی برود، یعنی مقدار آب مصرفی از تعریق کمتر است و ادرار در حال غلیظ شدن است که این مسئله خطرات زیادی را ایجاد می‌کند.

نکته بعدی این است که پیشنهاد می‌کنیم هم خانم‌ها و هم آقایان از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند به جز چند روزی که زائران مُحرم هستند و از نظر شرعی محدودیت وجود دارد، در بقیه شرایط استفاده از کرم‌های ضد آفتاب توصیه می‌شود.

حتماً خانم‌ها و آقایان از عینک آفتابی استفاده کنند. پیشنهاد ما به آقایان استفاده از کلاه‌های لبه‌دار و ترجیحاً سفید رنگ است برای اینکه صورت را بپوشاند و حتی کلاه‌های دور لبه که بتواند پوشش پشت گردن را برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی ایجاد کند.

برای خانم‌ها هم استفاده از کلاه لبه با رنگ روشن با توجه به اینکه ترجیحاً از چادر‌های سفید استفاده می‌کنند و چتر‌های سفید برای اینکه دچار گرمازدگی و آفتاب سوختگی نشوند، توصیه می‌شود.

نکته آخر عدم تردد در طول روز، و انجام اعمال، طواف و زیارت‌ها بعد از غروب آفتاب است تا ان‌شاءالله زائران دچار گرمازدگی نشوند.