معاون بهداشت وزارت بهداشت مطرح کرد؛
آلودگی هوا؛ عامل بیش از ۳۳ هزار مرگ سالانه در کشور
برآورد بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار خسارت ناشی از آلودگی هوا در ایرانبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان،علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان اینکه سالانه بیش از ۳۳ هزار نفر در ایران در اثر آلودگی هوا می‌میرند، گفت: در کلانشهرها، آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون وارد ریه و بافت بدن افراد شده و عوارض زیادی به وجود می‌آورد.

او بیان کرد: طی سال‌های ۹۲ تا ۹۴ شاهد کاهش غلظت آلاینده‌های هوا بودیم، اما از سال ۹۴ تا ۹۶ افزایش غلظت و آلودگی هوا را داشته ایم و هم اکنون این آلودگی ۳.۳ برابر حد مجاز جهانی است.

رییسی تصریح کرد: هزینه‌های مستقیم و غیر مستقیم تحمیلی ناشی از آلودگی هوا بسیار زیاد است که تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و بازار بخشی از آن است.

بیشتر بخوانید: نکات کلیدی که در هوای آلوده باید به آن توجه کنید
او گفت: طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی این هزینه در ایران بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار و برابر با ۲.۴۸ تولید ناخالص ملی است.

میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا  در افراد بالای ۳۰ سال بیشتر است

معاون بهداشت وزارت بهداشت یادآوری کرد:  طبق آمار، میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران در سال ۹۷، بالغ بر ۳ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال بود که بیماران مزمن تنفسی ۸۵ نفر، سرطان ریه ۹۶ نفر، بیماران قلبی ۱۰۵۸ نفر و سکته‌های مغزی ۵۲۶ نفر بودند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکید کرد: برای کلانشهر‌هایی مانند تهران و اصفهان نیازمند برنامه‌ها و تمهیدات ویژه هستیم. همچنین، در جنوب، غرب و شرق کشور با پدیده غبارآلودگی نیز مواجه هستیم که راهکار‌های این آلودگی‌ها باید مورد توجه قرار گیرد.
 
انتهای پیام/