کد خبر: ۴۱۴۱۰۴۰
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۱ - ۱۶:۵۱
فارس/

مسجد، همان میعادگاهی است که در آن به ملاقات یگانه معشوق هستی می‌رویم. چه آرامش بخش است درخواست و طلب تنها و تنها از او و نه دیگری؛ و عاشق همواره سعی دارد گوشه دنجی بیابد تا با او به گفتگو بنشیند و فارغ از هیاهوی زندگی ساعاتی با معشوق خویش خلوت نماید؛ و چه جایی بهتر و با عظمت‌تر از مسجد که حکم خانه‌اش را دارد؟

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران فارس شایسته است کسی که وارد مسجد می‌شود حرمت آن مکان را حفظ کرده و آداب ورود را رعایت نماید. مثلا توصیه شده با وقار و آرام قدم برداشته شود.
و هرگاه از خانه به عزم مسجد خارج می‌شوید خوب است بگویید: «[بسم اللّه الذی خلقنی فهو یهدین والذی هو یطعمنی و یسقین و اذا مرضت فهو یشفین والذی یمیتنی ثم یحیین والذی اءطمع ان یغفرلی خطیئتی یوم الدین رب هب لی حکما و اءلحقنی بالصالحین واجعل لی لسان صدق فی الاخرین واجعلنی من ورثة جنة النعیم واغفر لأبی]- به نام خدایی که مرا آفرید، پس مرا راهنمایی کرد و به من خوراک داد و به من آب نوشاند و چون بیمار شدم، شفایم بخشید؛ آن که مرا بمیراند و سپس زنده‌ام کند و آن که طمع دارم تا گناهانم را در روز جزا بیامرزد. پروردگارا! مقامی به من ببخش و مرا به نیکان برسان و برای من زبان راستگویی در پسینیان مقرر کن! مرا از وارثان بهشت پر از نعمت قرار بده و پدرم را بیامرز.»
هنگام ورود به مسجد ته کفش و چیزهایی که همراه دارید، مثل عصا و... را نگاه کنید تا نجاستی به آن نباشد.
و این ذکر را زمزمه کنید: «بسم اللّه و بالله و من اللّه و الی اللّه و خیر الاسماء کل‌ها لله توکلت علی اللّه و لا حول و لا قوة الا بالله اللهم صل علی محمد و آل محمد وافتح لی اءبواب رحمتک و توبتک و اءغلق عنی اءبواب معصیتک واجعلنی من زوارک و عمار مساجدک و ممن یناجیک فی اللیل و النهار و من الذین هم فی صلواتهم خاشعون و ادحرعنی الشیطان الرجیم و جنود ابلیس اجمعین- به نام خدا، به ذات خدا، از خدا و به سوی خدا و بهترین نام‌ها همه از آن خداست. توکل می‌کنم بر خدا جنبش و نیرویی نیست، مگر به وسیله خدا. خدایا! بر محمد و آل محمد رحمت بفرست و درهای رحمت و توبه‌ات را بر من بگشا و درهای گناه را بر من ببند و مرا از زائرانت و آبادکنندگان مسجدهایت و از کسانی که تو را در شب و روز راز می‌گویند و از کسانی که در نمازشان خاشع اند، قرار بده و شیطان رجیم و همه لشکر او را از من بران.»


هنگام داخل شدن در مسجد، اول پای راستتان را داخل بگذارید و بگویید «أَلّلهُمَّ افتَحْ لی بابَ رَحْمَتِکَ وَ تَوْبَتِکَ وَ أَغْلِقْ عَنّی بابَ سَخَطِکَ وَ بابَ کُلِّ مَعْصِیَةٍ هِیَ لَکَ. أَلّلهُمَّ أَعْطِنی فی مَقامی هذا جَمیعَ ما أَعْطَیْتَ أَوْلِیاءَکَ مِنَ الْخَیْرِ وَ اصْرِفْ عَنّی جَمیعَ ما صَرَفْتَهُ عَنْهُم مِنَ الاَْسْوآءِ وَ الْمَکارِهِ، رَبَّنا، لا تُؤ اخِذْنا إِنْ نَسینا أَوْ أَخْطَاءْنا، [رَبَّنا وَ لا تَحْمِلْ عَلَیْنا إِصْراً کَما حَمَلْتَهُ عَلَی الَّذینَ مِنْ قَبْلنا] رَبَّنا، وَ لا تُحَمِّلْنا ما لا طاقَةَ لَنا بِهِ، وَاعْفُ عَنّا وَاغْفِرْلَنا وارْحَمْنا أَنتَ مَوْلانا، فَانْصُرْنا عَلَی الْقَوْمِ الْکافِرین. أَلّلهُمَّ، افْتَحْ مَسامِعَ قَلْبی لِذِکْرِکَ وَارْزُقْنی نَصْرَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ ثَبِّتْنی عَلی أَمْرِهِمْ وَ صِلْ ما بَیْنی وَ بَیْنَهُمْ وَ احْفَظْهُم مِنَ بَیْنِ أَیْدیهِمْ وَ مِنْ خَلْفِهِمْ وَ عن ایمانهم وَ عَنْ شَمآئِلِهِمْ وَامْنَعْهُمْ أَنْ یُوصَلَ اِلَیْهِمْ به سوء. أَلّلهُمَّ، إِنِّی زآئِرُکَ فی بَیْتِکَ وَ عَلی کُلِّ مَاءْتِیٍ حَق لِمَنْ أَتاهُ وَ زَارَهُ وَ أَنتَ أَکْرَمُ مَاءْتِّیٍ وَ خَیْرُ مَزُورٍ وَ خَیْرُ مَنْ طُلِبَ إِلَیْهِ الْحاجاتُ وَ أَسْاءَلُکَ یا أَللّهُ یا رَحْمانُ یا رَحیمُ بِرَحْمَتِکَ الَّتی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْءٍ وَ به حقِّ الْوِلایَةِ، أَنْ تُصَلِّیَ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ تُدْخِلَنِی الْجَنَّةَ وَ تَمُنَّ عَلَیَّ بِفَکاکِ رَقَبَتی مِنَ النّار»


خدایا، در رحمت و توبه‌ات را به روی من بگشای و دَر ناخشنودی و در تمام گناهان و معاصی را به روی من ببند. خداوندا، در همین جا تمام خیراتی را که به اولیاء خویش عنایت فرمودی به من نیز ارزانی دار و همه بدی‌ها و ناخوشایندی‌هایی را که از آنان بازداشتی از من باز دار. پروردگارا، اگر فراموش یا خطا کردیم بر ما مگیر، [پروردگارا، سنگینی و تکلیف سخت بر دوش ما مَنِهْ، همچنان که بر دوش کسانی که پیش از ما بودند نهادی] پروردگارا، ما را به آنچه که توان آن را نداریم مکلّف منما و از ما درگذر و مورد مغفرت و رحمت خویش قرار ده، تویی سرپرست ما، پس ما را بر گروه کافران یاری فرما. خدایا، گوشهای دلم را به ذکر و یادت بگشای، و یاوری آل محمّد را روزی‌ام گردان، و مرا بر امر [ولایت] آن بزرگواران استوار بدار، و پیوند میان من و ایشان را برقرار دار، و ایشان را از [گزند دشمنان] از پیشارو و پشت سر و دست راست و چپشان محافظت فرما، و از رسیدن شرّ و بدی به ایشان جلوگیری نما. خداوندا، من به خانه تو و به زیارت تو آمده‌ام، و هر که به سوی کسی برود و زیارتش نماید بر کسی که زیارتش نموده حقّی دارد؛ و تو بهترین کسی هستی که بر تو وارد می‌شوند و بهترین زیارت شونده و بهترین کسی هستی که حوایج از درگاهت درخواست می‌شود. ای خدا، ای رحمان، ای رحیم، به خاطر آن رحمتت که هر چیز را فراگرفته، و به حقّ ولایت، از تو خواستارم که بر محمّد و آل محمّد درود فرستی، و مرا وارد بهشت گردانی، و به من منّت بگذار و از آتش جهنّم آزاد نما.


و هنگامی که به جایی که می‌خواهید نماز بخوانید رسیدید، رو به قبله نموده و بگویید : «أَلّلهُمَّ، إِنّی أُقَدِّمُ إِلَیْکَ مُحَمَّداً نَبِیَّکَ نَبِیَّ الرَّحْمَةِ وَ اَهْلَ بَیْتِهِ الاَْوْصِیآءِ الْمَرْضِیّینَ بَیْنَ یَدَیْ حَوآئِجی وَ أَتَوَجَّهُ بِهِمْ اِلَیْکَ، فَاجْعَلْنی بِهِمْ عِنْدَکَ وَجیهاً فِی الدُّنْیا وَ الاَّْخِرَةِ وَ مِنَ الْمُقَرَّبینَ. أَلّلهُمَّ اجْعَلْ صَلاتی بِهِمْ مَقْبُولَةً وَ دُعآئی بِهِمْ مُسْتَجاباً وَ ذَنبی بِهِمْ مَغْفُوراً وَ رِزْقی بِهِمْ مَبْسُوطاً وَ انْظُرْ إِلَیَّ بِوَجْهِکَ الْکَریمِ نَظْرَةً أَسْتَکْمِلُ بِهَا الْکَرامَةَ وَ الاْ یمانَ، ثُمَّ لاتَصْرِفْهُ إ لاّ بِمَغْفِرَتِکَ وَ تَوْبَتِکَ (رَبَّنا لا تُزِعْ قُلُوبَنا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنا وَ هَبْ لنا مِنْ لَدُنْکَ رِحْمَةً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهّابُ) أَلّلهُمَّ إِلَیْکَ تَوَجَّهْتُ وَ رِضاکَ طَلَبْتُ وَ ثَوابَکَ ابْتَغَیْتُ وَ بِک آمَنْتُ وَ عَلَیْکَ تَوَکَّلْتُ، أَلّلهُمَّ، أَقْبِلْ عَلَیَّ [یا : إلَیَّ] بِوَجْهِکَ وَ أَقْبِل إِلَیْکَ به قلبی، أَلّلهُمَّ، أَعِنّی عَلی ذِکْرِکَ وَ شُکْرِکَ وَ حُسْنِ عِبادَتِکَ. اَلْحَمْدُلِلّهِ الَّذی جَعَلَنی مِمَّنْ یُناجیهِ. أَلّلهُم لَکَ الْحَمْدُ عَلی ما هَدَیْتَنی و َلَکَ الْحَمْدُ عَلی ما فَضَّلْتَنی وَ لَکَ الْحَمْدُ عَلی ما رَزَقْتَنی وَ لَکَ الْحَمْدُ عَلی کُلِّ بَلا ءٍ حَسَنٍ ابْتَلَیْتَنی، أَلّلهُمَّ تَقَبَّلْ صَلاتی وَ تَقَبَّلْ دُعآئی وَ اغْفِرْلی وَارْحَمْنی وَ تُبْ عَلَیَّ إِنَّکَ أَنتَ التَّوّابُ الرَّحیمُ

- خدایا، براستی که من حضرت محمّد، پیامبرت، پیامبر رحمت و اهل بیتش اوصیاء مورد پسندت را در پیشاپیش خواسته‌هایم مقدّم می‌دارم و به واسطه آنان به سوی تو توسّل می‌جویم، پس مرا به واسطه ایشان در دنیا و آخرت در نزد خویش آبرومند و از مقرّبان درگاهت قرار ده. خداوندا، نمازم را به واسطه آنان قبول و دعایم را به خاطر آنان مستجاب و گناهانم را به جهت آنان آمرزیده و روزی‌ام را به خاطر آنان وسعت ده و به وجه [و اسماء و صفات] گرامی‌ات، یک نگاه و گوشه چشمی به من بنما به گونه ای که کرامت و ایمانم به آن کامل گردد، آنگاه نگاهت را از من برگردان مگر اینکه مرا آمرزیده و توبه‌ام را پذیرفته باشی. پروردگارا، بعد از آنکه هدایتمان فرمودی دلهایمان را منحرف مفرما و رحمتی از جانب خویش ارزانی مان دار، به راستی که تویی بسیار بخشنده. خداوندا، تنها به سوی تو متوجّه شدم و تنها خشنودی تو را خواستارم و فقط ثواب تو را خواهانم و تنها به تو ایمان آورده و فقط بر تو توکّل نمودم. خدایا، با وجه [و اسماء و صفات] ات به سوی من روی کن و دل مرا رو به سوی خود کن، خداوندا، مرا بر ذکر و شکر و سپاسگزاری و عبادت نیکویت یاری فرما، سپاس خدایی را که مرا از کسانی قرار داد که با او مناجات می‌کنند، خدایا، حمد و ستایش بر تو به خاطر اینکه مرا هدایت فرمودی و سپاس تو را به جهت اینکه مرا فضیلت دادی و ستایش تو را به خاطر اینکه مرا روزی دادی و سپاس تو را به جهت هر گرفتاری نیکویی که مرا بدان گرفتار و امتحان نمودی، خدایا نمازم را قبول و دعایم را مستجاب فرما و مرا بیامرز و بر من رحم آر و توبه‌ام را بپذیر، براستی که بسیار توبه پذیر و مهربان هستی.»
قبل از نشستن در مسجد، نماز تحیت (که حداقل دو رکعت است) بخوان به قصد تحیت و احترام مسجد. البته اگر نماز واجب یا مستحب دیگری هم خوانده شود کافی است؛ حتی اگر چند دفعه هم داخل مسجد شوید.
درموقع بیرون آمدن از مسجد، اول پای چپ را بیرون بگذارید./س


کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر