کد خبر: ۶۶۷۸۹۶۰
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۰
کد خبر : ۶۶۷۸۹۶۰

کریسمَس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز حضرت مسیح(ع) برگزار می‌شود.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ جشن کریسمس برای مسیحیان مانند جشن نوروز برای ایرانیان است. این روز هم به مانند نوروز ایرانیان آداب و رسوم خاص خود و همینطور زمان خاصی دارد که آسمونی در این مقاله به این موضوع می‌پردازد که کریسمس در چه ماهی است و چه رسم و رسوماتی دارد. با ما همراه باشید.

کریمس ۲۰۱۸/ همه آنچه در مورد کریسمس می‌خواهید + تصاویر

کریسمَس یا نوئل جشنی است در آیین مسیحیت که به منظور گرامی‌داشت زادروز مسیح برگزار می‌شود. بسیاری از اعضای کلیسای کاتولیک روم و پیروان آیین پروتستان، کریسمس را در روز ۲۵ دسامبر جشن گرفته و بسیاری آنرا در شامگاه ۲۴ دسامبر نیز برگزار می‌کنند. اعضای بیشتر کلیسا‌های ارتودوکس در سراسر دنیا نیز روز بیست و پنجم دسامبر را به عنوان میلاد مسیح جشن می‌گیرند.


بیشتر بخوانید: ماجرای جالب افسانه بابانوئل + فیلم


برخی از اصطلاحات مربوط به کریسمس به تاریخ ایران Christmas Day ۲۰۱۹:

کریسمس چندم دیماه است؟: کریسمس ۲۵ دسامبر ۲۰۱۸ یا ۴ دی ۱۳۹۷ (۱۷ ربیع االثانی ۱۴۴۰) است، روزی که حضرت مسیح به دنیا آمد واین روز به وسیله مسیحیان جشن گرفته می‌شود. پس شب کریسمس مطابق با ۲۴ دسامبر است.

دوره کریسمس: زمانی است که با تولد مسیح آغاز می‌شود.

کیک کریسمس:کیک میوه‌ای که مرسوم است در کریسمس در بریتانیا می‌خورند. همچنین در کریسمس پودیندگی هم به نام پودینگ کریسمس تخیه می‌شود.

جوراب کریسمس:جوراب بلندی است که کودکان هنگامی که شب کریسمس به رخت خواب می‌روند آن را در اتاق می‌گذارند تاباهدیه هاپر شود.

درخت کریسمس: یکدرخت طبیعی یا مصنوعی است که با روبان‌ها و چراغ‌های رنگی تزئین می‌شود و در کریسمس در خانه یا بیرون از خانه قرار داده می‌شود.

نوئل: اصطلاحی برای کریسمس است که به ویژه در سرود‌ها و کارت‌ها مورد استفاده قرارمی گیرد.

بابانوئل: محافظ شاد وشوخ بچه‌ها است.

کارت کریسمس:برای تبریک عید ارسال میشود.

کریسمس به انگلیسی معادل Christmas Day است یا همان روز کریسمس

کریسمس در ایران

مانند مسیحیان سراسر دنیا، ارامنه ایران نیز در آخرین روز‌های دسامبر، خود را برای رسیدن سال نو آماده می‌کنند. مسیحیان در ایرانی که بیش از ۹۷ درصد جمعیت آن را مسلمانان تشکیل داده‌اند، از اقلیت‌های مذهبی به حساب می‌آیند. مسیحیان ایرانی به دو بخش ارمنی‌ها و آشوری‌ها تقسیم می‌شوند که گرامیداشت آئین‌های کریسمس آن‌ها با هم تفاوت دارد.

آشوری‌ها، اقوامی بودند که در سرزمین ایران کهن زندگی می‌کردند و از بدو پیدایش مسیحیت، به ویژه در قرن اول تا سوم میلادی به این آئین گرویدند. آن‌ها مانند بیشتر مسیحیان دنیا، روز ۲۵ دسامبر را سالروز تولد عیسی مسیح می‌دانند و آن را گرامی می‌دارند.

مسیحیان آشوری از ۲۵ روز مانده به میلاد مسیح روزه‌ای با عنوان روزه پرهیز می‌گیرند و در این مدت از صرف گوشت و لبنیات دوری می‌جویند. پس از فرا رسیدن ۲۵ دسامبر (چهارم دی)، آشوریان روزه خود را به پایان رسانده و با حضور در کلیسا، مراسم عشای ربانی به جای می‌آورند.

کریمس ۲۰۱۸/ همه آنچه در مورد کریسمس می‌خواهید + تصاویر

آن‌ها در کلیسا گرد هم آمده و با ذکر دعا و انجام مراسم عشای ربانی توسط اسقف، آئین مخصوص زادروز حضرت مسیح (ع) را به‌جای آورده و با همین بهانه به دید و بازدید می‌پردازند. آئین آشوری‌ها به این ترتیب است که روز چهارم دی ماه (۲۵ دسامبر)، مردم برای دید و بازدید و عرض تبریک به روحانیون آشوری به کلیسا‌ها می‌روند و فردای آن روز، روحانیون هستند که به دید و بازدید هم کیشان خود می‌روند. از نکات قابل توجه دیگر این است که برخلاف همه مسیحیان که روز اول ژانویه را به عنوان آغاز سال نو می‌دانند، سال نو آشوری‌ها در ماه نیسان و همزمان با مراسم ۱۳ فروردین ایرانی‌ها است.

اگر آدم کنجکاوی باشید، می‌دانید که کریسمس ارامنه کمی دیرتر از هم‌کیشان خارجی‌شان است؛ حدودا ده روز دیرتر شروع می‌شود. یعنی در حالی که اکثر مسیحی‌های دنیا (از کاتولیک‌ها و پروتستان‌ها گرفته تا گروه عمده‌ای از ارتدوکس‌ها) ۲۵ دسامبر را روز ولادت حضرت عیسی مسیح (ع) می‌دانند، پیروان کلیسای مستقل ارامنه ۶ ژانویه را کریسمس می‌گیرند. با وجود این اختلاف، سال نوی مسیحی از همان شب اول ژانویه آغاز می‌شود و با مراسم خاص خودش همراه است.

کریمس ۲۰۱۸/ همه آنچه در مورد کریسمس می‌خواهید + تصاویر

این جشن در ایران روز به روز مردمی‌تر می‌شود و بسیاری از مسیحیان جوان از بیست و پنجم دسامبر، این جشن‌ها را شروع می‌کنند. درخت‌های کریسمس که با نوار‌های قرمز و سبز و جعبه‌های طلایی تزیین شده‌اند، در پشت ویترین مغازه‌ها و ورودی‌های بزرگ یا هتل‌های مناطق مختلف تهران از جمله مناطق مسیحی‌نشین به نمایش گذاشته می‌شوند.

ارامنه ایران که بخش اصلی مسیحیان کشور را تشکیل می‌دهند، این روز‌ها برای تدارک جشن‌هایشان سخت در جنب و جوش هستند. در «ده متری ارامنه» واقع در خیابان خواجه نظام تهران، جایی که همیشه بوی قهوه تازه آسیاب‌شده آدم را مست می‌کند، بازار خرید و شادباش گفتن به زبان ارمنی گرم است.

درختان تزئین‌شده در کنار تصاویری از حضرت مریم، یوسف و عیسی نوزاد نیز در مغازه‌های خیابان میرزای شیرازی و نجات‌اللهی تهران که بسیاری از ارامنه‌های ایران در آن مناطق ساکن هستند، به چشم می‌خورد. برخی از مسیحیان ایرانی بیست و پنجم دسامبر و اول ژانویه را به عنوان سال جدید جشن می‌گیرند. برخلاف کشور‌هایی که مراسم جشن مسیحیان به هتل‌های محل استقرار خارجی‌ها محدود می‌شود، در تهران چنین محدودیت‌هایی وجود ندارد.

کریمس ۲۰۱۸/ همه آنچه در مورد کریسمس می‌خواهید + تصاویر

پشت شیشه اغلب مغازه‌ها تراکت‌هایی چسبانده شده که کنار عکس رنگی چند جوان ارمنی، زمان و مکان جشن و اجرای موزیک زنده آن‌ها را اعلام می‌کند. بهترین برنامه‌ها را باید در باشگاه «آرارات» سراغ گرفت؛ آنجا علاوه بر برپایی بازارچه خیریه (با کلی خوراکی مخصوص و کاردستی‌های ظریف)، بهترین گروه‌های موسیقی ارمنی برنامه دارند. دو یا سه شب اجرا در سالن سرپوشیده باشگاه، که البته جشن مفصلی است و به موزیک تنها اکتفا نمی‌شود. در ضمن، این برنامه‌ها ورودی گرانی هم دارد که هر سال صفر‌های بلیت آن بیشتر می‌شود.

کافه قنادی «لرد» در ابتدای خیابان ویلا هم از آن مکان‌هایی است که با پیراشکی‌ها و شیرینی‌های خوش طعم و بو، وسوسه‌انگیز و شادی‌افزا، بوی عید را به مشام آدم می‌آورد. همه با سرعت و علاقه مشغول خرید‌های سال نو هستند. چند صد متر آن طرف‌تر، خیابان سنایی در این چله زمستان به لطف وجود بابانوئل‌ها، کاج‌های مصنوعی سبز، زرق و برق فروشگاه‌ها و... رنگارنگ و چشم‌نواز شده است. اما عطر کاج واقعی را می‌توانید در خیابان کناری آن حس کنید، جایی که با وجود نکوهش قطع درختچه‌های کاج، مملو از درخت‌هایی است که وجب به وجب شاخه‌هایشان را با ریسمانی بسته‌اند تا حمل و نقل آن‌ها آسان شود.

کاج‌های مصنوعی قیمت بالایی دارند، هر چند آویختن گوی‌های رنگی، طبل‌های کوچک، عصا‌های خط خطی قرمز و سفید، شمع‌ها و قندیل‌های یخی و بالاخره آن ستاره طلایی بالای قله‌اش به آن جذابیت خاصی می‌دهد.

کریمس ۲۰۱۸/ همه آنچه در مورد کریسمس می‌خواهید + تصاویر

شب اول ژانویه، ناقوس کلیسا‌ها به نشانه آغاز سال نو به صدا درمی‌آیند؛ درست راس ساعت ۱۲، همزمان با شروع نوروز مسیحی‌ها، خانواده‌های ارمنی گروه گروه وارد حیاط کلیسا می‌شوند. «کوکوپلو» خود را خورده‌اند و مجهز به لباس‌های گرم، هر آشنایی را که می‌بینند به ماچ و بوسه می‌گیرند. دختر‌ها و پسر‌های جوان حلقه‌های خودشان را دارند و بچه‌ها هم مشغول جست و خیز هستند.

اما در نیمه شب، دنگ دنگ ناقوس‌ها در شهر می‌پیچد، همه ساکت می‌شوند و آسمان را نگاه می‌کنند. لحظه دعا کردن رسیده است. صحن کلیسا شلوغ شده و در ناحیه‌ی جلوی محراب، کشیش‌ها و دستیاران جوان‌شان مشغول به جا آوردن آداب مذهبی می‌شوند. شمع‌ها می‌سوزند، عود‌ها دود می‌کنند و پیروان «بره خدا» زانو زده، اشک می‌ریزند.

کریمس ۲۰۱۸/ همه آنچه در مورد کریسمس می‌خواهید + تصاویر

شب ۵ ژانویه مراسم بسیار باشکوهی در کلیسا‌ها انجام می‌شود. ارامنه دو جشن اصلی دارند، میلاد مسیح و دیگری عید پاک که عصر برگزار می‌شود. غیر از این مراسم، باداراک صبح‌ها برگزار می‌شود. مردم به کلیسا می‌روند و روزه‌شان را با مراسم عشاء ربانی باز می‌کنند و به عنوان تبرک، کره متبرک را به همه می‌دهند که آن را در غذایشان می‌ریزند. مراسم تبرک آب نیز وجود دارد که به یاد تعمید مسیح در رود اردن صلیبی را در ظرف آب بزرگی می‌اندازند و با روغن مقدس آن را تبرک می‌دهند و بعد یک نوجوان صلیب را بیرون می‌کشد و آب تبرک را بین مردم تقسیم می‌کنند که آن را هم برای تبرک خانه و هم برای شفای بیماران می‌برند.

مراسم سال نو میلادی هر سال نیمه شب اول ژانویه در بزرگ‌ترین و زیباترین کلیسای ایران یعنی کلیسای وانک واقع در محله ارامنه‌نشین جلفای اصفهان نیز برگزار می‌شود؛ و آن کلام عیسی مسیح: «در ازل کلمه بود. کلمه با خدا بود و کلمه خود خدا بود. از ازل کلمه با خدا بود. همه چیز به وسیله او هستی یافت و بدون او چیزی آفریده نشد. حیات از او به وجود آمد و آن حیات نور آدمیان بود. نور در تاریکی می‌تابد و تاریکی هرگز بر آن چیره نشده است...»


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۰
در انتظار بررسی: ۰
حسین کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
میلاد حضرت مسیح مبارک*********************************************************§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§§
عباس فیروزپور
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
سیاه پوستان غرب باید به نژادپرستان آنجا تفهیم کنند امکانات سرزمینهایشان برای پرهزینه ترین روش زندگی تاریخ بشر که آنها براه انداخته اند اصلا کافی نیست و رنگین پوستانی که در سرزمینهایشان زندگی می کنند پوششی است برای رفت و آمد تاجران سربازان و فاتحان غربی برای به یغما بردن منابع دیگران پس بهتر است منت نگذارند سر دیگران
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
مسیحیان در گذشته های دور ازآنجاییکه زمان تولد حضرت عیسی (ع) را نمیدانستند ، تصمیم گرفتند یک روز را در سال برای تولد ایشان جشن بگیرند و آمده است که از مناسبت جشن شب یلدای ایرانیان بهره بردند و بنابرلین هرساله شب اول زمستان را جشن می گیرند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
میلاد حضرت عیسی بن مریم (ع) بر تمام هموطنان مسیحی مبارک باد . و سال جدید میلادی رو به همه ی عزیزان مسیحی تبریک میگویم انشاءالله سال خوبی برایتان باشد
ناشناس
|
United States
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
عکس‌چهارم‌‌‌‌‌‌ازمحله‌های‌‌‌زیبای‌مسیحی‌نشین اصفهان‌‌هست
ازاروپا‌زیباتر‌این‌محله‌ها‌‌هستن
ن موسوی زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
به سلامتی عیدشون مبارکشون باشه ولی تو این گرونی وبدبختی مردم یکی نیست بگه اینا چیه که تبلیغ می کنید انقدر تبلیع کردین که مرفهین بی درد و سلبریتیای از مردم بی خبر هرروز عکساشونو با درخت کریسمس و .. مسیحیا می زارن تو پیجشون عوض اینکه پولاشونو خرج فقرا کنن هی خودشونو سگاشون میرن جشنای پرخرج
پاسخ ها
اربابی
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
پوا خودشون هستش . فکر نکنم کسی بجز خودشون حق اظهار نظر در مورد پولشون داشته باشه
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
بابا تو دیگه کی هستی بجای اینکه تبریک سال نو رو بگی دنبال حاشیه هستی تبریک سال نو که هزینه ای نداره برای شما
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
من که تو اصفهان هستم مسلمان ها بیشتر از مسیحیان تو جلفا هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
جشن کریسمس و زاد روز حضرت مسیح (ع) را به همه مسیحیان جهان و به خصوص به هموطنان
مسیحی ام صمیمانه تبریک می گویم. همیشه شاد باشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
تولد حضرت عیسی (ع) مبارک باد .
همه پیامبران از نسل حضرت ابراهیم هستند و برای دعوت به یکتاپرستی امده اند و خداوند بزرگ در هیچ وقتی انسانها را بدون راهنما قرار نداده ، ضمن تبریک به همه مسیحیان عزیز دعوت میکنم که دین و آیین اسلام را بپذیرند . که همانا صراط مستقیم راه راست اسلام ناب محمدی (شیعه اثنی عشری ) میباشد
ان الدین عندالله الاسلام.سوره آل عمران آیه 19
همانا دین نزد خداوند مهربان اسلام میباشد.
اللهم عجل لولیک الفرج
خداوندا ظهور حضرت مهدی (عج) را نزدیکتر بفرما
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
یعنی حضرت آدم از نسل حضرت ابراهیم بوده ؟! مگه میشه ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
هموطنان‌مسیحی‌ام‌عیدتان‌مبارک
شاد‌باشید‌وسربلند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
چه جالب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
عيد بر همه مسيحيان جهان بخصوص ايرانيان مسيحي مبارك و پيروز باشه.
به همون خدا كه همه ميپرستن آرزوي سلامتي و صلح و دوستي براي همه دارم.
میثم.
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
فرا رسیدن سال جدید میلادی را به تمام ایرانیان مقیم خارج از کشور تبریک عرض میکنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۶ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
میلاد مسعود حضرت مسیح علیه السلام مبارک باد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
البته دیگر مختص مسیحیان نیست بلکه برخی ایرانیان وطن دوست هم بهتر و مفصلتر ازمسیحیان آن را جشن میگیرند که مسیحی هم نیستند و میلیونها تومان هم خرج میکنند آر روشنفکری و غربزدگی
پاسخ ها
alireza
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۴
جالبیش اینجاست این ایرانیان وطن دوست فقط واسه مراسم های مذهبی سر و صدا میکنن که آی فقرا رو کمک کنید و از این قبیل حرف ها ولی به وقت مهمانی های غربی که میرسه کلا فقرا از یادشون میره
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۵
بالاخره تولد یک نبی مرسل و یک بنده صالح خداست. حتما در آسمانها هم فرشتگان جشن میگیرند .
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر