کد خبر: ۶۷۸۶۰۰۵
تاریخ انتشار: ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

رئیس انجمن تالاسمی ایران گفت: باید یک سبد حمایتی خاص ویژه بیماران تالاسمی تعریف کنیم تا نیاز این افراد مرتفع شود.

سبد حمایتی ویژه بیماران تالاسمی تعریف شود/ تالاسمی در کدام استان‌ها بیشترین شیوع را دارد؟آراسته رئیس انجمن تالاسمی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بیماری تالاسمی یکی از شایع‌ترین اختلالات ژنتیکی در میان افراد محسوب می‌شود که این عارضه بیشتر به صورت تک ژنی است.

وجود ۲۰ هزار بیمار تالاسمی در ایران

وی ادامه داد: در حال حاضر ایران دارای ۲۰ هزار بیمار تالاسمی است که خوشبختانه در مراکز بهداشتی – درمانی خدمات قابل قبولی به این افراد ارائه می‌شود.

رئیس انجمن تالاسمی ایران بیان کرد: اگر به بیماری تالاسمی مواردی مانند آنومی و مشکلات هموگلوبین را اضافه کنیم در حدود ۲۲ هزار نفر از مردم ایران مبتلا به این عارضه هستند.

آراسته با اشاره به اینکه کشورمان در کمربند بیماری تالاسمی قرار گرفته است، افزود: کمربند بیماری تالاسمی از اروپا شروع می‌شود و به ایران می‌رسد و این عارضه در نهایت به کشور هند ختم می‌شود؛ امروزه با پیشرفت علم در حوزه ژنتیک شاهد کاهش تولد بیماران تالاسمی در ایران هستیم.

وی ادامه داد: در گذشته سالیانه تعداد هزار و ۲۰۰ بیمار تالاسمی به کشور اضافه می‌شد، اما خوشبختانه امروزه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ بیمار تالاسمی به آمار این افراد در کشور اضافه می‌شود که این مسئله بیشتر به دلیل اجرای برنامه‌های منظم و مدون با سیاست‌گذاری‌های خوب حوزه سلامت است.

رئیس انجمن تالاسمی ایران تأکید کرد: در استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، خوزستان، هرمزگان و جنوب کرمان شیوع بیماری تالاسمی بیشتر از مناطق دیگر کشور است که امیدوارم با اجرای سیاست‌گذاری‌های مناسب از شیوع این عارضه پیشگیری شود.

حضور ۷۰ درصد افراد تالاسمی در کمربند شمالی و جنوبی کشور

آراسته اضافه کرد: علاوه بر کمربند جنوبی کشور استان‌های گیلان، مازندران و گلستان نیز بیشترین شیوع بیماری تالاسمی را دارا هستند و به طور کلی ۷۰ درصد از جمعیت افراد تالاسمی در کمربند شمالی و جنوبی کشور هستند.

وی ادامه داد: در گذشته تنها راه درمان بیماری تالاسمی دریافت خون بود، اما امروزه با تولید دارو‌های جدید آهن اضافی خون بیماران تالاسمی گرفته می‌شود و این افراد عمر طبیعی دارند و از یک زندگی با کیفیت برخوردار هستند.

رئیس انجمن تالاسمی ایران اظهار کرد: امروزه نیاز‌های بیماران تالاسمی نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده است و این افراد به امکاناتی مانند مسکن، اشتغال، ازدواج و دانشگاه نیاز دارند که متأسفانه کشور در این حوزه نسبت به برنامه عقب است.

آراسته گفت: باید یک سبد حمایتی خاص ویژه بیماران تالاسمی تعریف کنیم و در همین راستا یک ردیف بودجه جداگانه برای رفع نیازهای این افراد تخصیص یابد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر