کد خبر: ۶۸۲۷۸۲۹
تاریخ انتشار: ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۵

در مطلب زیر شما اطمینان می‌یابید که الگوی مصرف صحیحی را دنبال می‌کنید.

 به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  هفده نکته کوچک را که تاثیر زیادی در قبوض شما دارد، بازگو خواهیم کرد. بهترین راه برای صرفه جویی در مصرف انرژی هشیاری کامل در هنگام استفاده و عادت کردن به روش‌های صحیح مصرف است. اگر موارد زیر را در نظر بگیرید، با توجه به مقیاس مصرف فعلی تان می‌توانید حداقل ۵۰۰ هزار تومان در سال پس انداز کنید. شاید در حال حاضر شما خیلی از این موارد را رعایت می‌کنید.

چگونه مصرف انرژی را بددون هزینه اضافی کاهش دهیم؟


بیشتربخوانید: چگونه در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنیم؟


۱. نور‌های غیرضروری را کاهش دهید: اگر شما به طور متوسط در هر روز ۲ ساعت کمتر از ۲ لامپ ۱۰۰ وات استفاده کنید، می‌توانید در هر سال تقریبا ۳۰ هزار تومان از هزینه‌های غیرضروری بکاهید.

۲. از نور طبیعی استفاده کنید: پنجره جنوبی می‌تواند ۲۰ تا ۱۰۰ برابر مساحت خودش را روشن کند که این برابر است با خاموش کردن یک لامپ ۶۰ وات در کل روز که به مقدار زیادی هزینه‌های روشنایی را کم می‌کند.

۳. استفاده درست از چراغ مطالعه: اگر برای انجام برخی کار‌ها مثل مطالعه یا انجام ظریف کاری به نور بیشتری نیاز دارید، چراغ مطالعه را امتحان کنید. البته توجه داشته باشید استفاده از این وسیله هنگامی که نور محیط کم باشد باعث آسیب دیدن چشم می‌شود که باید به این موضوع کاملا دقت کنیم.

۴. کوتاه کردن مدت حمام: استفاده از آب گرم هزینه زیادی به همراه دارد شاید در کشور ما به دلیل ارزان بودن حامل‌های انرژی این نکته زیاد به چشم نخورد، اما اگر همه افراد به این موارد دقت کنند در سطح ملی بسیار موثر است.

۵. شیر آب را حتی چند ثانیه باز رها نکنیم: باید این عادت را در خود ایجاد کنیم که در هنگام مسواک زدن، شستن دست‌ها و اصلاح صورت و... آب را به سرعت ببندیم.

۶. تعمیر لوله‌ها و شیرآلات: اگر شیر آب گرم یا لوله‌های آب گرم دچار نشتی یا ضعف در عایق بندی باشند، هزینه‌های ما را به طرز نامحسوس، اما قابل تاملی افزایش می‌دهند.

۷. وسایل برقی را پس از استفاده از برق بکشید: ما معمولا این کار را فراموش می‌کنیم؛ در حالی که علاوه بر صرفه جویی در مصرف برق باعث افزایش عمر محصولات برقی نیز می‌شود.

۸. استفاده از کامپیوتر‌های کم مصرف: اگر هنوز از کامپیوتر‌های خانگی استفاده می‌کنید توجه داشته باشید استفاده از لپ تاپ در کاهش هزینه برق بسیار موثر است.

۹. تلویزیون قدیمی تان را کنار بگذارید: اگر هنوز از تلویزیون‌های قدیمی استفاده می‌کنید بدانید آن‌ها بسیار پرمصرف‌تر از LED و LCD‌ها هستند. گول جثه کوچک آن را نخورید.

۱۰. ترموستات‌ها را تنظیم کنید: اگر از وسایل گرمایشی برقی استفاده می‌کنید، سعی کنید دما را کمی پایین‌تر بیاورید. اگر ۲ درجه دما را پایین بیاورید، ۵ درصد در هزینه گرمایش صرفه جویی کرده اید.

۱۱. از پرده‌ها به صورت بهینه استفاده کنید: در تابستان جلوگیری از ورود اشعه‌های خورشید و در زمستان اجازه دادن به ورود آن در دمای داخل خانه بسیار تاثیرگذار است. پس استفاده از پرده‌ها امری استراتژیک است.

۱۲. مراقب دمای آشپزخانه باشید: اگر در تابستان از اجاقتان استفاده می‌کنید، موجب افزایش دما و مصرف بیش از پیش انرژی در وسایل سرمایشی می‌شوید. شاید این امر شما را متقاعد کند تا از غذا‌های ساده‌تر و سالم‌تر استفاده کنید.

۱۳. از تمام ظرفیت خالی استفاده کنید: برای شستند چند تکه لباس یا ظرف ماشین لباسشویی یا ظرفشویی را روشن نکنید و سعی کنید از ظرفیت موجود بیشتر استفاده کنید.

۱۴. لباس‌ها را با آب سرد بشویید: در صورت امکان هنگامی که با لباسشویی لباس هایتان را می‌شویید، از آب گرم استفاده نکنید؛ چون لباسشویی برای گرم کردن این حجم آب به انرژی زیادی نیاز دارد.

۱۵. لباس هایتان را بیاویزید: می‌توانید به جای استفاده از خشک کن لباس‌هایی را که فورا لازم ندارید، بدون استفاده از خشک کن خشک کنید.

۱۶. با فریزر هوشمندانه برخورد کنید: دمای مطلوب برای یخچال ۲ درجه و برای فریزر ۱۸ درجه است، پس آن‌ها را روی درجه مطلوب تنظیم کنید.

۱۷. از اجاق‌های کم مصرف استفاده کنید: مایکروویو در ۱۵ دقیقه کاری را انجام می‌دهد که اجاق گاز در ۱ ساعت انجام می‌دهد. پس تا جایی که ممکن است از مایکروویو استفاده کنید.

منبع: ماهنامه معیشت

انتهای پیام/

۱۷ راه برای کاهش «مصرف انرژی» بدون هزینه اضافی

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر