کد خبر: ۶۸۳۰۳۹۷
گروه : زنجان » زنجان
تاریخ انتشار: ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۷

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی زنجان گفت:به منظور مدیریت مطلوب باغات، رعایت چند نکته توسط باغداران در اواخر زمستان و بویژه در اسفند ماه بسیار حائز اهمیت است.

اقدامات مدیریتی در سطح باغات در اواخر زمستانبه گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از زنجان،بهنام اوجاقلو مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی زنجان گفت:بهترین زمان هرس درختان میوه را اواخر زمستان قبل از شروع رشد جوانه‌ها و باز شدن شکوفه‌ها بر روی شاخه‌های درختان عنوان و تصریح کرد: در این موقع از سال که جوانه‌ها آماده بیدار شدن هستند، تشخیص جوانه زایشی از رویشی برای باغدار راحت‌تر است.

وی با تاکید بر اهمیت بیل کاری و مدیریت کف باغ به منظور مقابله با آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز عنوان کرد: باغداران برای سرشاخه کاری بویژه در درختان گردو از طریق انجام پیوند شاخه نیز می‌توانند بعد از پایان زمستان در اوایل فروردین اقدام کنند.

اوجاقلو با اشاره به اینکه محلول پاشی روغن ولک در سطح باغات نیز زمانیکه هنوز جوانه‌های درختان متورم نشده‌اند به باغداران توصیه می‌شود، خاطرنشان کرد: این کار ضمن کنترل آفات و بیماری‌ها در سطح باغ در به تاخیر انداختن گلدهی به منظور مقابله با سرمازدگی‌های دیررس بهاره احتمالی نیز موثر است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان افزود: محلول پاشی روغن ولک بهتر است با مشاوره حفظ نباتات شهرستان مربوطه انجام شود چراکه ممکن است مصرف سموم ویژه‌ای نیز همراه با روغن ولک توصیه شود.

وی اضافه کرد: در برخی مناطق با پاشیدن آب روی درختان و سرد شدن جوانه‌های گل در روز‌های گرم اواخر زمستان از طریق کاهش دادن حرارت دریافتی جوانه ها، می‌توان باز شدن آن‌ها را به تعویق انداخت. البته این عمل باید حتما قبل از تحریک به رشد و باز شدن جوانه‌های گل بر روی درختان باشد.

اوجاقلو در ادامه اهمیت هرس فرم دهی و تنظیم زاویه شاخه‌های اصلی در باغات تازه احداث شده را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: هرس فرم دهی در اسکلت بندی درختان و افزایش مقاومت آن‌ها در تحمل بار و وزن ناشی از میوه‌ها و یا بار برف در زمستان بسیار تاثیرگذار است.

وی با بیان اینکه هرس فرم دهی باید در اوایل کشت و تا ۳ الی ۴ سالگی احداث باغ انجام گیرد، عنوان کرد: باغداران در مناطق مختلف استان زنجان همچنین نسبت به انجام چا‌ل‌کود براساس آزمون خاک و با استفاده از مخلوط کود‌های شیمیایی و کود حیوانی کاملا پوسیده شده اقدام کنند.

انتهای پیام/ن
 
 

ضرورت انجام اقدامات مدیریتی در سطح باغات در اواخر زمستان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر