کد خبر: ۶۸۳۹۰۵۲
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۰:۰۵
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

یک روانشناس گفت: بسیاری از عمل‌های زیبایی چهره که در حد افراطی انجام می‌شود، می‌تواند ناشی از خودشیفتگی و نداشتن اعتماد به نفس باشد.

چگونه با افراد خودشیفته برخورد کنیم؟

سید رضا فراهانی روانشناس و مشاور خانواده در گفتگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: افراد خودشیفته به شدت به خود علاقه دارند و به بیان دیگر خودشیفتگی عشق جاودانه فرد به خود است.

وی با بیان اینکه این افراد بسیار به خود اهمیت داده و دیگران برایشان ارزش زیادی ندارد، گفت: اعتماد به نفس بیش از حد معمول و خودپسندی شدید  از نشانه‌های این بیماری است.

فراهانی ادامه داد: در واقع درصدی از خودشیفتگی در همه افراد وجود دارد، اما زمانی تبدیل به اختلال می‌شود که فرد به‌صورت افراطی این علائم را داشته باشد.

این روانشناس اضافه کرد: چنین افرادی معمولا خود را چنان بزرگ و مهم می‌دانند که حتی فکر می‌کنند علت موقفیت دیگران هستند.

وی با بیان اینکه این افراد در زندگی مشترک آسیب‌رسان هستند و به نیاز‌های همسر اهمیت نمی‌دهند، گفت: این بیماری ممکن است در اثر عوامل ژنتیکی و  تربیت و محیط خانواده ایجاد شود.


بیشتر بخوانید:اگر خودشیفته اید بخوانید!/ از عطش تمجید،تا دروغگویی و بزرگنمایی 


فراهانی تصریح کرد: معمولا کودکانی که به اندازه کافی احساس عاطفی از والدین خود دریافت نکرده‌اند و به آن‌ها اهمیت داده نشده کمبود عاطفی خود را به صورت خودشیفتگی جبران می‌کنند و در حقیقت این بیماری نوعی حالت دفاعی برای آنان است.

وی با بیان اینکه خودشیفتگی معمولا در زنان بیش از مردان و در سنین ۳۰ تا ۴۰ سالگی رخ می‌دهد، خاطرنشان کرد: والدین توجه کنند که کودکان به‌خصوص دختران از نظر عاطفی شکننده‌تر هستند و باید به آن‌ها اهمیت بدهند یعنی با آن‌ها به‌گونه‌ای رفتار کنند که با والدین خود دوست باشند.

این مشاور خانواده ادامه داد: همچنین تنبیه کردن اقدامی اشتباه است که به دختران بیش از پسران آسیب می‌زند و می‌تواند زمینه خودشیفتگی را در آن‌ها ایجاد کند.

فراهانی گفت:بسیاری از عمل‌های زیبایی چهره که در حد افراطی انجام می‌شود می‌تواند ناشی از خودشیفتگی و نداشتن اعتماد به نفس نسبت به چهره واقعی خود باشد.

وی با بیان اینکه اگر این افراد در جامعه‌ای باشند که آن‌ها را تایید نکند حالشان بدتر می‌شود، خاطرنشان کرد: خودشیفتگی نوعی اختلال شخصیتی است و می‌تواند زمینه اختلالات دیگری مانند شخصیت مرزی را فراهم کند.

انتهای پیام/

تنبیه کردن اقدامی اشتباه است که به دختران بیش از پسران آسیب می‌زند

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر