کد خبر: ۶۸۵۶۸۱۳
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۵

نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد در وین گفت: اگر قرار است برجام حفظ شود، دیگر اعضای این توافق باید گام‌های عملی فوری بردارند.

غریب آبادی: همکاری تنها گزینه ایران نیستبه گزارش حوزه سیاست خارجی باشگاه خبرنگاران جوان، کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران نزد دفتر سازمان ملل متحد و سایر سازمان‌های بین المللی در وین، طی سخنرانی در نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی، با اشاره به تلاش‌های مدیرکل و دبیرخانه آژانس در رابطه با راستی آزمایی اجرای برجام، نقش آن‌ها را در شرایط کنونی پیرامون برجام، برای تداوم این توافق و حفظ حرفه ای‌گری، بی طرفی و استقلال، و در نتیجه اعتبار آژانس، اساسی دانست.


وی در ادامه افزود: تکرار حمایت قاطع اعضای آژانس و شورای حکام از همکاری بین ایران و آژانس و لزوم تداوم اجرای برجام از سوی همه طرف ها، و در عین حال ابراز تأسف از خروج یک جانبه آمریکا از این توافق، امیدوارکننده است؛ با این وجود، ایران هنوز به طور کامل از فوائد پیوستن به این توافق بهره‌مند نشده است.


نماینده دائم کشورمان با اشاره به ۱۶ ژانویه به عنوان سالروز اجرایی شدن برجام، آن را نتیجه مذاکرات طولی برای حدود یک دهه و شامل موازنه حساس بین تعهدات و قول و قرار‌های سیاسی معرفی کرد و اظهار داشت علیرغم همه این دشواری‌ها و در میان، اما و اگر‌های فراوان، جمهوری اسلامی ایران با حمایت جامعه بین المللی و اطمینان به اجرای آن توسط همه طرف‌های باقیمانده، تصمیم گرفت تا در این مقطع در این توافق باقی بماند و به صورت سازنده و نزدیک، با آژانس همکاری کند. وی تأکید نمود که این حقیقت برای چهاردهمین بار متوالی توسط آژانس مورد تأیید واقع شده است که خود نشان از موفقیت، نه تنها برای ایران، بلکه همچنین مهمتر از همه برای اعتبار آژانس و همه جامعه بین المللی دارد.

غریب آبادی، گزارش اخیر منتشر شده توسط مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ۳ اسفند ۱۳۹۷ را بار دیگر، نشان از حسن نیت و پایبندی کامل جمهوری اسلامی ایران و بالاترین سطح همکاری با آژانس دانست و ضمن اشاره به برخی از وجوه این گزارش، اظهار داشت که این گزارش اثبات می‌کند که جمهوری اسلامی ایران، از عزم و اراده برای تعامل و همکاری مثبت با آژانس برخوردار است. وی افزود ایران مایل است تا به تعامل خود با آژانس ادامه دهد، ولی در عین حال قویاً معتقد است که دیپلماسی یک جاده دو طرفه است و صادقانه امیدوار است که این نوع همکاری، با رفتار مخرب و شوم برخی اعضای بدخواه آژانس تخریب نشود.

سفیر کشورمان با اشاره به خروج آمریکا از برجام، افزود: متأسفانه در شرایط حساس کنونی، آمریکا نه تنها به اعمال مجدد تحریم‌های یکجانبه خود بسنده نکرده است، بلکه با اعمال فشار بر دیگران، اعم از بخش خصوصی یا دولتی، آن‌ها را مجبور می‌کند تا مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، از آن تبعیت نمایند. این فشار‌ها و تحریم‌ها لزوما محدود به کالا‌های تجاری عادی نیست، بلکه شامل مسائل مرتبط با کاربرد‌های بشردوستانه و صلح آمیز علم و فنآوری هسته‌ای حتی از طریق اعمال تحریم‌هایی بر تأسیسات تولید رادیودارو و نهاد ایمنی هسته‌ای ملی، در مغایرت با مفاد اساسنامه آژانس، نیز می‌شود. چنین رفتار غیربشری و غیرمسئولانه آمریکا، حیات صد‌ها هزار بیماری که نیاز مبرم به این رادیودارو دارند را با خطر مواجه می‌کند.

وی در ادامه تأکید کرد اگر قرار است برجام حفظ شود، دیگر اعضای این توافق باید به طور کامل تعهدات خود را از طریق برداشتن گام‌های عملی فوری در این رابطه اجراء نمایند؛ تأثیرات منفی و مخرب اقدامات یکجانبه آمریکا را از طریق تضمین فواید توافق برای مردم ایران جبران نمایند؛ و حرفه‌ای‌گری، بی طرفی و استقلال آژانس در اجرای فعالیت‌های راستی آزمایش اش قویاً حفظ شود.

وی همچنین افزود: مطمئنا اگر حفظ برجام یک هدف است، بنابراین، باید به جای طرح درخواست‌های بی‌ربط، از هیچ تلاشی برای تشویق دیگران به پایبندی به این تعهدات اجتناب نکنند، چرا که همکاری، تنها گزینه موجود برای ایران نیست.

غریب آبادی همچنین گفت: متاسفانه در طول چندماه گذشته، تلاش‌های مخرب و غیرموفق برخی برای اعمال فشار بر دبیرخانه و مدیریت خرد فعالیت‌های راستی آزمایی آژانس شدت یافته است. وی در ادامه تأکید نمود: زمان آن فرارسیده است تا علیه این نیرو‌های مخرب که حیات آن‌ها به ممات دیگران متکی است، متحد شویم. نمایش بد، طرح ویژگی‌های نادرست و ادعا‌های بی اساس، در کنار حقه‌هایی تاکتیکی از جمله از طریق تأمین مالی برای انتشار گزارش‌هایی توسط مؤسسات و بنیاد‌های آمریکایی و اسراییلی برای مختل کردن کار حرفه‌ای سازمان‌های بین المللی، به ویژه آژانس بین المللی انرژی اتمی، عناصر شناخته شده استراتژی فریبکارانه آنان علیه صلح و امنیت می‌باشد.

نماینده دائم کشورمان در این راستاحفظ حرفه‌ای‌گری، بی طرفی و استقلال آژانس در ارتباط با اجرای فعالیت‌های راستی آزمایی را برای اعتبار این نهاد و نیز برای تداوم رژیم پادمانی آژانس با اهمیت خواند و تأکید کرد که به همین دلیل، ایران همیشه معتقد است این اعتبار برای تضمین تداوم هم کاری اش با آژانس، اساسی و مهم  است.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر