کد خبر: ۶۹۴۳۴۶۶
گروه : آبادان » آبادان
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴

مسئول هماهنگی کمک‌های مردمی و موکب‌های آبادان، خرمشهر و شادگان در سیل ۹۸ گفت:۲۸ خروجی آب تالاب بین المللی شادگان به سمت خور‌ها و خلیج فارس با کمک گروه‌های مهندسی الحشد شعبی عراق و نیرو‌های جهادی بسته شد.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  ، مکی یازع اظهارداشت:با مسدود کردن خروجی آب تالاب به سمت خور‌های در محدوده مسیر آبادان به سمت بندرماهشهر از هدر رفت آب تالاب جلوگیری می‌شود و آب شیرین این تالاب برای پنج سال آینده تامین می‌شود.

وی افزود:علاوه بر نیرو‌های مردمی و جهادی ۲ دستگاه بیل بوم بلندگروه مهندسی الحشدشعبی عراق نیز برای مسدود کردن مسیر‌های خروجی آب تالاب شادگان بکار گرفته شده است.

یازع گفت:مسدود کردن هشت دهنه پل (کالورت) دیگر نیز در حال انجام است که تا چند روز آینده عملیات بسته شدن خروجی آب تالاب به طور کامل پایان می‌یابد.

میزان آب ورودی به تالاب بین المللی شادگان در جریان سیل اخیر به اندازه‌ای بود که بناچار برای کاهش اثرات ناشی از سیل در روستای مجاور تالاب بخشی از آب تالاب با برداشته شدن خروجی آب به خور‌ها و خلیج فارس تخلیه شد.

تالاب شادگان وسیع‌ترین تالاب کشور است

در جریان سیل اخیر در استان خوزستان سرریز تالاب شادگان سیل را به روستا‌ها کشاند.

تالاب شادگان وسیع‌ترین تالاب کشور است که از طریق خور‌های متعدد به خلیج‌فارس متصل می‌شود.

این تالاب با آب شیرین، لب‌شور و آب‌شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.

تالاب شادگان در منتهی الیه رودخانه جراحی و رابط میان این رودخانه و خلیج فارس است.

این تالاب در آغاز فصل پاییز، شاهد ورود انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است.

تالاب شادگان به دلیل هوای معتدل در فصل زمستان محل زیست بیش از ۱۱۰ گونه گیاهی، ۱۷۴ گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلانشاه و اردک مرمری، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و ۹ گونه خزنده است.

تالاب بین‌المللی شادگان در ۱۰۵ کیلومتری جنوب اهواز قرار دارد و از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر، از غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.

منبع ایرنا

انتهای پیام /ف

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر