کد خبر: ۶۹۶۰۸۴۲
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۱
کد خبر : ۶۹۶۰۸۴۲
معاون پرستاری وزارت بهداشت مطرح کرد:

حضرتی گفت: سیاست اصولی وزارت بهداشت محدود کردن و به تدریج تعطیلی مدارس بهیاری است.

سطح بندی جدید مراقبت‌های پرستاری، الگوی مناسب نیاز‌های مردم و نظام سلامتبه گزارش  حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، مریم حضرتی معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به تغییرات انجام گرفته در سطوح مراقبتی پرستاری اظهار کرد: یکی از دستاورد‌های مهم وزارت بهداشت در سال‌های اخیر به روز رسانی و یکسان سازی سطوح مراقبتی پرستاری است که مورد استقبال صاحبنظران داخلی و خارجی قرار گرفت.

وی با اشاره به سوابق ایجاد رده‌های پرستاری در سال‌های گذشته گفت: در سال‌های گذشته بنا به نیاز نظام سلامت در مقاطعی مانند دفاع مقدس، گروه‌های جدیدی در حوزه پرستاری ایجاد شدند که امروز با رفع آن شرایط و پیشرفت علوم پرستاری جوابگوی نیاز مردم و نظام سلامت نیستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: ما تا سال ۹۴ شاهد یک بهم ریختگی در عناوین و شرح شغلی گروه‌های مختلف بودیم به طوری که مشکلات زیادی را برای نظام سلامت ایجاد کرده بود.

حضرتی ادامه داد: یکی از این مشکلات، نبود متولی برای سطوح اولیه مراقبت‌های پرستاری یا primary care بود که با حذف کمک بهیاران و ایجاد رده‌های نامشخص مانند نظافتچی بیمار و بهیار ایجاد شده بود، همچنین در حوزه پرستاری تخصصی عنوان خاص وجود نداشت و علیرغم وجود فارغ التحصیلان در رده‌های تکمیلی پرستاری هیچ شرح وظایف مشخصی وجود نداشت.

معاون پرستاری وزارت بهداشت افزود: گروه بهیاری در مقاطعی از زمان، خدمات شایانی به نظام سلامت ارائه کرده بودند و دیگر جوابگوی نیاز‌های تخصصی مردم در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نبودند و براساس تلاش معاون پیشین پرستاری، رده بندی جدیدی تحت عنوان مراقبت‌های اولیه، مراقبت‌های عمومی و مراقبت‌های تخصصی پرستاری تعریف شد که به ترتیب توسط کمک پرستاران یک ساله، پرستاران کارشناس و پرستاران با مدارک کارشناسی ارشد و دکترا انجام می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه این مدل در بسیاری از کشور‌ها دنبال می‌شود، بیان کرد: مسئولین و سیاستگذاران پرستاری در سیستم‌های پرستاری در اغلب کشور‌ها و به خصوص کشور‌های منطقه که از نظر فرهنگی و اجتماعی نیز به ما نزدیک هستند، بر این امر که رده بهیاری دیگر نمی‌تواند پاسخگوی نظام سلامت و مردم و جامعه باشد، تاکید دارند.

محدود کردن دبیرستان‌های بهیاری

وی به توافق با معاونت آموزشی وزارت بهداشت برای محدود کردن دبیرستان‌های بهیاری اشاره کرد و گفت: سیاست اصولی وزارت بهداشت محدود کردن و به تدریج تعطیلی مدارس بهیاری است؛ چرا که در ساختار جدید بیمارستان‌ها دیگر بهیار جایگاهی ندارد و بهیاران موجود بعد از بازنشستگی و یا ادامه تحصیل جای خود را به پرستاران و کمک پرستاران خواهند داد.

حضرتی همچنین از آمادگی این معاونت برای تامین نیاز مراکز درمانی به پرستار از طریق افزایش جذب دانشجو و تغییر ظرفیت برخی رشته‌ها مانند اتاق عمل و هوشبری و یا آموزش تکمیلی برای این گروه خبر داد.

وی در پایان افزود:به تازگی اخباری مبنی بر پیگیری‌های متعدد مسئولین استان‌ها از روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برای اخذ مجوز راه اندازی هنرستان‌های بهیاری شنیده می‌شود که این امر در حالی است که ۱۹۲ دانشکده پرستاری برای تربیت پرستاران در کشور وجود دارد و تمام نهاد‌های پرستاری از جمله بورد پرستاری، نظام پرستاری، معاونت پرستاری و انجمن‌های علمی پرستاری بر متوقف کردن رده بهیاری و تعطیلی تدریجی مراکز بهیاری موجود هم نظر هستند.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر