کد خبر: ۶۹۶۶۳۹۲
گروه : قم » قم
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۳
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی در قم:

طلایی گفت:بیش از ۹۰ درصد گوشت کشور در داخل تولید می شود تا ۱۰ سال آینده کاملا در تولید این محصول خودکفا می شویم.

تولید بیش از ۹۰ درصد گوشت کشور در داخل/امسال هم در زمینه گندم خودکفا هستیمبه گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان ازقم؛ محمدرضا طلایی،معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی امروز به مناسبت هفته جهاد کشاورزی در مراسم افتتاح ۳۳ پروژه جهاد کشاورزی که در روستای طینوج قم برگزار شد، با اشاره به تاریخچه جهادگران در ابتدای انقلاب تا امروز اظهار کرد: امنیت غذایی مسئله مهم و حیاتی است که کشاورزان بار سنگین آن را بر دوش می‌کشند و از درجه اهمیت بالایی برخوردار است.

وی مهم‌ترین ویژگی جهاد سازندگی را مردمی بودن آن دانست و افزود: جهاد کشاورزی سازمان مردمی بوده که در دوره جنگ تحمیلی مشارکت ماندگاری از خود برجای گذاشته و آثار مثبت آن‌ها همچنان ادامه دارد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: امسال نیز مانند سه سال گذشته کشور در مبحث گندم خودکفا بوده و امکان ذخیره‌سازی و صادرات نیز به دلیل تولیدات بالا فراهم‌شده است.

وی ادامه داد: در بخش دانه‌های روغنی در ده سال آینده به تولیدی بالای ۸۰ درصد امروز می‌رسیم، اما در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد دانه‌های روغنی کشور از خارج تأمین می‌شود که این مسئله خطرناک بوده و باید حل شود.

طلایی خاطرنشان کرد: خوشبختانه بیش از ۹۰ درصد گوشت کشور در داخل کشور تولیدشده و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده تا ۱۰ سال آینده این ۱۰ درصد نیز در داخل کشور تولیدشده و تمام وابستگی کشور به گوشت از بین خواهد رفت.

وی با اشاره به اهمیت توسعه کشت‌های گلخانه‌ای عنوان کرد: ۳ هزار و ۱۰۰ هکتار، سال گذشته گلخانه در کشور احداث‌شده که بخش مهمی از آن‌ها را سازه‌های جدید تشکیل داده است.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد: ۶۰ درصد از گلخانه‌های ایجادشده در سال گذشته از منابع داخلی سرمایه‌گذاران هزینه شده بود و فقط ۴۰ درصد از منابع بانکی برای آن استفاده شد که نشان از توجیه اقتصادی توسعه گلخانه در ایران است.

وی تأکید کرد: سطح گلخانه‌های کشور امسال به ۵ هزار و ۳۰۰ هکتار خواهد رسید، صدور مجوز مهم‌ترین مشکل توسعه گلخانه در سال‌های گذشته بوده که زمان صدور گلخانه در استان قم به کمتر از ۳ روز کاهش پیداکرده است.

طلایی اضافه کرد: ۱۲۰ هکتار ظرفیت امسال قم در توسعه کشت‌های گلخانه‌ای بوده که با کاهش زمان صدور مجوز گلخانه به ۲۴ ساعت امکان توسعه کشت‌های گلخانه‌ای تا ۲۰۰ هکتار کاملاً قابلیت اجرایی است.

وی تأکید کرد: برای صدور مجوز گلخانه بخشداری‌ها حق دریافت هیچ‌گونه عوارضی را ندارند، گلخانه ازنظر اقتصادی به‌شدت توجیه‌پذیر بوده و اشتغال و ارزآوری مناسبی را نصیب کشور می‌کند.

طلایی اظهار داشت:منطقه جعفرآباد ظرفیت قابل‌توجهی در زمینهٔ کشاورزی و کشت‌های گلخانه‌ای دارد که در صورت ایجاد بستر‌های لازم بخش قابل‌توجهی از مشکلات اشتغال آن به‌صورت کامل برطرف می‌شود.

انتهای پیام/ش

آیین افتتاح ۳۳ پروژه جهاد کشاورزی در قم

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر