کد خبر: ۶۹۷۱۸۲۰
گروه : فارس » شیراز
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۲
معاون منابع طبیعی فارس؛

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس از اجرایی شدن طرح پایش عرصه‌های بیابانی در این استان با هدف کنترل و ممانعت از گسترش پدیده بیابان‌زایی خبرداد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز ، عبدالحسین یوسفی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس در همایش تخصصی بیابان‌زدایی در لارستان گفت: روند روبه گسترش بیابان‌ها و تهدیدات ناشی از این پدیده در عرصه‌های طبیعی موجب تنش‌های آبی چند سال اخیر و به دنبال آن کاهش سطح آب‌های زیر زمینی و زایش بیابان در بخشی از شهرستان‌های فارس شده است.

وی، از اجرای طرح پایش عرصه‌های بیابانی استان فارس با هدف کنترل و مهار پدیده بیابانزایی خبر داد و گفت: در این راستا فرایند گسترش روند بیابانی شدن و مساحت جدید بیابان‌ها بعد از دوره خشکسالی با همکاری کارشناسان و اساتید علوم منابع طبیعی و تحقیقاتی و کارشناسان اداره بیابان منابع طبیعی استان پایش شده و مناطق جغرافیایی هدف به لحاظ گستردگی این پدیده تحت کنترل قرار می‌گیرد.

یوسفی ادامه داد: یک میلیون و ۱۳۹ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی فارس، مناطق بیابانی است که ۹ درصد مساحت استان را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه بیشترین سطح اراضی بیابانی استان در شهرستان‌های نیریز، زرین دشت، لامرد، لارستان، خنج، مهر و فراشبند واقع شده است، گفت: اجرای طرح مطالعاتی هفت شهرستان از مناطق بحرانی بیابانی فارس در سنوات گذشته انجام شده و در حال حاضر نیز عملیات اجرایی مقابله با بیابانزایی در این مناطق در حال انجام است.

یوسفی اضافه کرد: این عملیات شامل اجرای طرح‌های نهالکاری، مدیریت هرز آب، حفاظت و قرق، آبیاری و مراقبت در اراضی بیابانی استان است.

وی با بیان اینکه ۳.۵ درصد از کل مساحت عرصه‌های بیابانی کشور در استان فارس قرار دارد، گفت: وسعت بیابان‌های کشور ۳۲.۵ میلیون هکتار است که حدود ۲۰ درصد مساحت کل کشور را شامل می‌شود.

یوسفی با اشاره به وضعیت عرصه‌های بیابانی فارس و اقدامات انجام شده برای کنترل و مهار پدیده بیابانزایی، گفت: برای رسیدن به این هدف، بازبینی در الگوی کشت گیاهان نظیر کشت گونه‌های اقتصادی کم آب سازگار به خشکی با رویکرد مشارکت مردم در شهرستان‌های بحرانی از راهکار‌های مهم است.

وی همچنین خواستار تعامل بیشتر مردم و مدیران در مقوله اجرای طرح‌های بیابانزدایی در استان شد و افزود: اجرای طرح‌های بیابان زدایی تنها با مشارکت مردم و بهره برداران عرصه‌ها امکان پذیر خواهد بود؛ ضمن اینکه حفاظت و قرق عرصه‌های طبیعی نقش مهمی در حفظ و احیاء پوشش گیاهی و جلوگیری از بیابان زایی دارد.

یوسفی در ادامه با اشاره به اجرای پروژ‌های بیابانزدایی موفق در شهرستان‌های مختلف افزود: اقدامات اجرا شده در مناطق دژگاه شهرستان فراشبند و تم شولی شهرستان نیریز از طرح‌های تاثیر گذار و موفق در مناطق بیابانی استان بوده است.

حسنی معاون استاندار فارس و فرماندار ویژه لارستان نیز در این همایش ضمن قدردانی از اقدامات خوب اداره منابع طبیعی و آبخیزداری لارستان در زمینه بیابانزدایی در سطح شهرستان بویژه منطقه علی آباد کهنه، افزود: اجرای پروژه‌های بیابانزدایی با رویکرد مشارکت مردم و توانمندسازی جوامع محلی تاثیر بسزایی در کاهش روند بیابانی شدن و تخریب اراضی و نیز جلوگیری از بروز گرد و غبار ناشی از فرسایش خاک داشته است.

فرماندار ویژه لارستان در ادامه ناملایمات طبیعی را نشانه دست درازی انسان به حریم رودخانه ها، جنگل‌ها و مراتع دانست و افزود: توجه به شرایط اقلیمی و استعداد هر منطقه تاثیر چشمگیری در پایداری زندگی مردم دارد و در این راستا تلاش برای شناخت توانایی‌های مناطق و سکونتگاه‌های هدف طرح از اولویت‌های اساسی است.

انتهای پیام/م

اجرای طرح پایش عرصه‌های بیابانی استان فارس

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر