کد خبر: ۷۰۰۲۴۲۵
تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۹

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان گفت: فصل سوم کاوش در غار کلدر خرم‌آباد، قدیمی‌ترین سایت پارینه‌سنگی جدید در ایران، به اتمام رسید.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان  از لرستان،  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری لرستان گفت: فصل سوم کاوش در غار کلدر خرم‌آباد، قدیمی‌ترین سایت پارینه‌سنگی جدید در ایران، به اتمام رسید.

سید امین قاسمی  بیان کرد: مطالعات مقدماتی فسیل مکشوفه، دست‌افزارهای سنگی، گونه‌شناسی جانوری و دانه‌های گیاهی غار کلدر خرم‌آباد آغاز شده و پس از اتمام، نتایج آن در قالب مقالات علمی و سخنرانی‌ها به اطلاع مجامع علمی و عموم کشور خواهد رسید.

وی اظهار داشت: فصل سوم کاوش باستان‌شناختی غار کلدر خرم‌آباد که با اهداف اولیه تاریخ‌نگاری لایه‌های پارینه‌سنگی میانه (منتسب به دوره استقراری جوامع نئاندرتال) و دستیابی به تعداد بیشتر مصنوعات و دست‌افزارهای سنگی آغاز شده بود با انجام عملیات مرمتی و حفاظتی نهشته‌های باستانی ترانشه به اتمام رسید.

بهروز بازگیر سرپرست هیئت باستان‌شناسی غار کلدر خرم‌آباد گفت: این فصل از کاوش، دستاوردهای چشمگیری از جمله کشف بخشی از فسیل جمجمه انسان هوشمند، مصنوعات سنگی شاخص دو گونه هموساپین و نئاندرتال، گونه‌های مختلف جانوری و دانه‌های گیاهی را در برداشت که نشان از غنای این محوطه باستانی برای کاوش‌های هدفمند و درازمدت دارد.

وی افزود: مطالعات مقدماتی فسیل مکشوفه، دست‌افزارهای سنگی، گونه‌شناسی جانوری و دانه‌های گیاهی آغاز شده است که پس از اتمام مطالعات، نتایج آن‌ها در قالب مقالات علمی، سخنرانی‌ها و … به اطلاع مجامع علمی و عموم کشور خواهد رسید.

این باستان‌شناس با بیان اینکه سومین فصل کاوش باستان‌شناسی غار کلدر لرستان با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صورت گرفت، اضافه کرد: این محوطه که هم‌اکنون به‌عنوان قدیمی‌ترین سایت پارینه‌سنگی جدید در ایران شناخته شده دارای شواهد پارینه‌سنگی میانه در لایه‌های زیرین نیز است.

بازگیر تصریح کرد: تاریخ‌نگاری نهشته‌های باستانی پارینه‌سنگی جدید در فصل قبل کاوش در این محوطه نشان از استقرار جوامع شکارگر و گردآورنده غذا در محدوده زمانی ۲۳ تا ۵۴ هزار سال پیش دارد که این محوطه را به یکی از سایت‌های کلیدی ایران تبدیل کرده است.

انتهای پیام/ب

فصل سوم کاوش غار کلدر پایان یافت

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر