کد خبر: ۷۰۰۷۶۹۳
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
تاریخ انتشار : ۳۱ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۵
کد خبر : ۷۰۰۷۶۹۳
در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

یک روانشناس گفت: با دعوا اوضاع بهتر نمی‌شود و در یک زمان و مکان مناسب درباره رفتار خاص همسرتان با او صحبت کنید.

نسیم کاشفی روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ازدواج و خانواده گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره چگونگی برخورد با اشتباهات همسر اظهار کرد: ابتدا باید خودتان آرام باشید و هیجان منفی (عصبانیت و ناراحتی) خود را کنترل کنید، با دعوا اوضاع بهتر نمی‌شود و در یک زمان و مکان مناسب درباره رفتار خاص گفتگو کنید.

این روانشناس بیان کرد: نیاز نیست همان لحظه در جمع دوستان، فامیل، خانواده خود و همسرتان و جلوی چشم فرزندان اشتباه او را به رخ بکشید و بجای طعنه و کنایه سعی کنید بطور مستقیم درباره رفتار مورد نظر صحبت کنید و اجازه بدهید همسرتان بطور کامل توضیح بدهد.

وی ادامه داد: یادتان باشد شما همسر او هستید نه پدر و مادرش، هنگامی که خطایی از طرف مقابل می‌بینید وارد رابطه متقابل از نوع والدگری نشوید بنابراین سرزنش، نصحیت، مقایسه و تحقیر ممنوع است چرا که این کار بیش از آنکه باعث بهبود رفتار شود، به لجبازی منجر می‌شود، در صورتیکه گفتگو به شیوه بالغانه طرف مقابل را برای تغییر باانگیزه‌تر خواهد کرد.

کاشفی گفت: برچسب نزنید و کل شخصیت او را زیر سوال نبرید و عبارت‌هایی مانند "شلخته"، "تنبل"، "بی عرضه"، " بی مسولیت" و ... فقط صمیمیت رابطه شما را خدشه دار می‌کند همچنین از تکنیک ساندویچ برای رفتار با همسر خود استفاده کنید به این صورت "جمله مثبت، جمله منفی، جمله مثبت".

این روانشناس افزود: قرار دادن جمله منفی در بین دو جمله مثبت از شدت اثر تخریبی آن کم کرده و با اشاره به نکات مثبت، فرد احساس می‌کند فقط نکات منفی دیده نشده، انصاف در مورد وی رعایت شده و به همین دلیل انگیزه بیشتری برای تغییر و بهبود شرایط خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: برای بیان نکات مثبت لازم نیست اغراق کنید یا به دروغ ویژگی مثبتی را به کسی نسبت دهید، چرا که این کار اثر معکوس خواهد گذاشت.

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر