کد خبر: ۷۰۰۸۷۳۰
گروه : بوشهر » بوشهر
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۱

ناظر گمرکات استان بوشهر گفت: اکنون کمتر از ۷۰۰ دستگاه خودرو خارجی وارداتی در گمرک بوشهر موجود است که در صورت تمدید مهلت مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی، زمینه ترخیص آن‌ها نیز فراهم می‌شود.

به گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، در قالب مجوز شورای عالی هماهنگی اقتصادی برای ترخیص ۱۳ هزار خودرو وارداتی موجود در گمرک‌های کشور تا ۱۶ تیر به عنوان روز پایانی مهلت این مجوز ۶۰۰ دستگاه از گمرک بوشهر ترخیص شد.

بر اساس مجوز این شورا دولت مصوبه‌ای را ۱۶ دی ماه ۱۳۹۷ توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برای اجرا به وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، اقتصاد و نیز بانک مرکزی ابلاغ کرد.

همچنین هیات دولت در اردیبهشت ماه امسال پس از اتمام فرصت چهار ماهه واردکنندگان برای ترخیص خودرو‌های دپو شده در گمرک با توجه به چالش‌هایی که در روند ترخیص آن‌ها وجود داشت، این فرصت را برای ۲ ماه دیگر (تا اواسط تیرماه جاری) تمدید کرد تا واردکنندگان این امکان را بیابند با ترخیص خودرو‌های مانده در گمرک، به تعهدات خود به مشتریان عمل کنند.

ناظر گمرکات استان بوشهر گفت: اکنون زیر ۷۰۰ دستگاه خودرو خارجی وارداتی دیگر در گمرک بوشهر موجود است که در صورت تمدید مهلت این مجوز زمینه ترخیص آن‌ها فراهم می‌شود.

بهروز قره‌بیگی روز یکشنبه در نشست فعالان اقتصادی استان بوشهر درباره میزان درآمد گمرک‌های استان بوشهر افزود: این گمرک‌ها در سال‌های ۹۵، ۹۶ و ۹۷ به ترتیب سه هزار، ۲ هزار و ۵۰۰ و هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان درآمد داشته اند پیش بینی شده این آمار در سال جاری به کمتر از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان کاهش یابد.

وی بدون اشاره به کاهش میزان درآمد‌های گمرک‌های استان بوشهر در سال‌های اخیر بیان کرد: توجه ویژه به ظرفیت‌های هر استان می‌تواند زمینه افزایش درآمد‌های گمرکی را فراهم کند.

مدیرکل گمرک بوشهر درباره کارت‌های بازرگانی بیان کرد: شرکتی با سرمایه ۱۰ میلیون ریال در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شده، ولی براساس گزارش‌های دریافتی ۲۶۰ میلیون دلار صادارت کرده که پس از دستیابی گمرک و اداره مالیاتی به چنین شرکت‌هایی این تناسب نداشتن گردش مالی و حجم تجارت باعث ایجاد مشکل می‌شود.

قره بیگی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در ارتباط با گروه‌های ۱ و ۲ کالایی (گروه ۱ شامل کالا‌های اساسی وارداتی با ارز ۴۲ هزار ریالی و گروه ۲ شامل کالا‌های با مرحله‌ای پایین‌تر از کالا‌های اساسی) که مقرر بود بصورت درصدی ترخیص شوند بتازگی ابلاغ شده بانک‌های عامل باید گواهی قرار گرفتن در نوبت تامین ارز به گمرک ابلاغ کنند که در پیش گرفتن این رویه مشکلاتی را برای صاحبان کالا ایجاد کرده و باید در آن بازنگری شود.

در ترخیص کالا‌ها به صورت درصدی بخش عمده از کالای صاحب کالا ترخیص و بخشی نیز به عنوان ضمانت در نزد گمرک باقی می‌ماند.

منبع ایرنا

انتهای پیام/ک

۶۰۰ دستگاه از گمرک بوشهر ترخیص شد

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر