کد خبر: ۷۰۲۱۶۶۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۳

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه گفت : احتمال دارد امسال شاهد کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید گندم در استان نسب به برآورد‌های اولیه باشیم.

به گزارش     گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمانشاه ،نوربخش حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس برآورد‌های اولیه پیش‌بینی می‌شد امسال میزان تولید گندم استان حدود ۸۰۰ تا ۸۵۰ هزار تن باشد، گفت : احتمالاً کاهش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تولید گندم نسب به این میزان برآورد را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه تا امروز ۱۴ درصد نسبت به سال گذشته کاهش تولید گندم را در استان داشته ایم، گفت : این کاهش تولید به دلیل عواملی مثل بارندگی‌های شدید فروردین و خشکی اردیبهشت ماه رخ داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه با بیان اینکه میانگین بارندگی بلند مدت استان کرمانشاه در اردیبهشت ماه ۷۰ میلیمتر است، گفت: سال گذشته در اردیبهشت ماه ۱۷۰ میلیمتر بارندگی در استان داشتیم، اما امسال میزان بارش‌های اردیبهشت ماه ۲۴ میلی‌متر بود که این موضوع عملکرد مزارع گندم استان را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش میزان تولیدات گندم استان می‌شود.

حاتمی اضافه کرد: همچنین در روز‌های سوم، چهارم و پنجم اردیبهشت دمای سه درجه زیر صفر را در استان شاهد بودیم که این کاهش دما نیز عملکرد مزارع گندم را با افت مواجه کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه افزود: احتمالاً امسال میزان برداشت گندم در استان حدود ۷۰۰ هزار تن باشد.

وی در ادامه اشاره‌ای هم به میزان خرید گندم از سوی مراکز خرید در سال گذشته داشت و افزود: سال گذشته در استان بیش از ۶۳۰ هزار تن محصول از گندمکاران خریداری شد، برای امسال نیز اگر چه هنوز اظهار نظر در مورد میزان گندم خریداری شده زود است، اما احتمالاً شاهد کاهش میزان گندم خریداری شده از سوی مراکز خرید در استان باشیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ادامه داد: علاوه بر شرایط اقلیمی که منجر به کاهش عملکرد مزارع گندم در استان شده، امسال به دلیل پایین بودن نسبی قیمت خرید تضمینی گندم خیلی از کشاورزان بذر مورد نیاز سال آینده خود را از گندم خودشان برمی دارند که این موضوع نیز کاهش میزان خرید گندم از سوی مراکز خرید را در پی خواهد داشت.

وی ادامه داد: امسال همچنین برخی از کشاورزان به دلیل بالا بودن قیمت جو در مقایسه با قیمت گندم، ترجیح می‌دهند مقداری از گندم تولیدی را برای مصرف دام‌های خود نگه دارند که این اتفاق میزان گندم خریداری شده ازسوی مراکز خرید را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: با وجود تلاش‌های وزارت جهاد کشاورزی برای افزایش قیمت مجدد خرید تضمینی گندم، این اتفاق نیفتاد، چرا که دولت به خاطر مشکلات مالی که داشت نمی‌توانست بیشتر از ۱۷۰۰ تومان برای قیمت هر کیلوگرم گندم به کشاورزان بپردازد.

حاتمی در ادامه با بیان اینکه نرخ ۱۷۰۰ تومانی برای خرید تضمینی گندم رقم نسبتاً مناسبی است، گفت: با وجودی که امسال قیمت جو از قیمت گندم پیشی گرفته، اما باز هم این قیمت نسبتا مناسب است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵۱۲ هزار تن گندم از گندم کاران استان کرمانشاه خریداری شده، افزود: تاکنون ۷۳ درصد مطالبات گندمکاران هم پرداخت شده است .

 

 

انتهای پیام/د

تولید گندم نسب به این میزان برآورد کاهش می یابد

 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر