کد خبر: ۷۰۳۸۰۲۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۰۰:۱۰

منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ در شهرستان خوسف، اولین منطقه حفاظت شده رسمی خراسان جنوبی است که به زودی زون بندی حفاظتی آن آغاز می‌شود.

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند ،  تقی زاده رئیس محیط زیست شهرستان خوسف گفت : منطقه حفاظت شده تجگ و آرک و گرنگ؛ اولین منطقه حفاظت شده رسمی در استان خراسان جنوبی است که بالغ بر ۲۶ هزار هکتار وسعت دارد.

او افزود: آرک و گرنگ یکی از بهترین مناطق و کمیاب‌ترین زیستگاه‌هایی است که تمام زیستگاه‌ها همانند قنات، کوه، چشمه، رودخانه، پوشش گیاهی صخره ای، گیاهان دارویی، آبزی، درختان بنه و بادامشک را همزمان با هم دارد.

تقی زاده گفت : در قسمت میانه این منطقه که به دشت مشرف می‌شود، گونه‌های خاص مرتعی وجود دارد که از خواستگاه گرد و غبار و ریزگرد‌ها به شهر جلوگیری می‌کند که نیاز به حفاظت بیشتری دارد.

رئیس محیط زیست شهرستان خوسف با اشاره به برنامه کم کردن منطقه حفاظت شده تجگ، افزود: قرار است محدوده‌ای که در جنوب شرق منطقه تجگ که ارزش حفاظتی خاصی ندارد، کم؛ ولی در قسمت شمال شرق منطقه که پتاسیل‌هایی در خصوص گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی برای حفاظت دارد، افزوده شود.

تقی زاده در خصوص گونه‌های جانوری منطقه آرک و گرنگ گفت: گونه جانوری کله بز در این منطقه بیشتر از سایر گونه هاست که نسبت به سال‌های گذشته رشد جمعیتی آن‌ها بیشتر شده است.

او از تعداد نیروی کم محیط زیست نسبت به پراکندگی و وسعت شهرستان گلایه کرد و گفت: اگر عشق و علاقه‌ای در وجود محیط بانان نمی‌بود، به این حرفه وارد نمی‌شدند.

تقی زاده بیان کرد: مقدمات تعدیل منطقه حفاظت شده تجگ فراهم و نقشه برداری‌های لازم شده است که امیدواریم قسمتی از منطقه که در طرح توسعه یافتگی شهر است، حذف و منطقه شمال منطقه که پتانسیل‌های زیادی دارد، حفاظت شود.

او پستانداران شاخص آرک و کرنگ را کله بز، قوچ و میش، گربه سانان، گربه وحشی و نمایه‌های وجودی یوز در قسمتی از خور برشمرد و گفت: نیازمند زیرساخت‌هایی مانند نصب تله‌ها هستیم تا وجود یوز ایرانی را در منطقه ثابت کنیم.

رئیس محیط زیست شهرستان خوسف در خصوص مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست، گفت: یکی از اقدامات مهمی که در تمامی کشور صورت می‌گیرد؛ تهیه طرح‌های توجیهی و تفصیلی مناطق تحت مدیریت حفاظت شده پارک‌های ملی و پناهگاه حیات وحش است که منطقه حفاظت شده آرک و کرنگ یکی از اولین و پیش‌روترین مناطقی است، که تغییرات لازم برای زون بندی حفاظتی منطقه انجام و به کار آغاز می‌شود.

تقی زاده با بیان اینکه با زون بندی منطقه، منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ رسمیت پیدا می‌کند که بعد از آن اعتبارات شهرستانی و ملی برای آن در نظر گرفته می‌شود، گفت: با زون بندی منطقه آرک و کرنگ، ۲۰ درصد منطقه امن می‌شود که نباید در آن نباید عبور و مرور، نمونه برداری و ... صورت بگیرد.

وی در خصوص کارت همیار محیط زیست، افزود: هم اکنون علاقه‌مندان به محیط زیست می‌توانند با مراجعه به سایت محیط زیست برای همیار محیط زیست؛ ثبت نام کرده که بعد از تایید و بررسی کارت همیار محیط زیست برای آن‌ها صادر می‌شود.

رئیس محیط زیست شهرستان خوسف خطاب به مردم و دوستداران محیط زیست، گفت: مردم در فصل‌های تخم ریزی و جفت گیری دست از شکار بکشند و از آنجایی که سازمان محیط زیست در راستای بهره برداری عاقلانه به شکار، پروانه شکار را در آبان ماه صادر می‌کند، علاقه مندان می‌توانند شکار لازم را در این ماه انجام دهند.

تقی زاده با اشاره به خسارات گرگ‌ها به گوسفندان و پرندگان به مزارع کشاورزی، گفت: گزارش‌هایی مبنی بر توزیع دانه‌های سمی و شکار گرگ‌ها به محیط زیست رسیده، که با ادامه روند و گزارشات واصله با متخلفان برخورد جدی خواهد شد.

وی بیان کرد: انجن دارویی رازی با موافقت سازمان محیط زیست از نمونه برداری و سم گیری گونه‌های آرک و کرنگ به صورت قانونی استفاده خواهند کرد.

انتهای پیام/ک

زون بندی منطقه حفاظت شده آرک و گرنگ به زودی آغاز می شود

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر