کد خبر: ۷۰۶۹۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۰
۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۵:۱۰
کد خبر : ۷۰۶۹۵۹۰

سرما، برف، کولاک و مه در تمامی یا بخش اعظمی از سال در شهر یاکوتسک وجود دارد و سبب شده ساکنان محلی به شیوه‌ای خاص برای زندگی در این شرایط سخت دست یابند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، یاکوتسک شهری در شرق سیبری و مرکز جمهوری یاقوتستان روسیه است. از این شهر به عنوان سردترین شهر جهان یاد می‌شود، زیرا که دمای یاکوتسک در زمستان به ۶۰ درجه زیر صفر هم می‌رسد و سالانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ نفر در این شهر به دلیل سرمازدگی و انجماد جان خود را از دست می‌دهند. برای تصور سرمای این شهر کافی است بدانید اگر اشتبا‌ها دستکش‌های خود را در خانه جا گذاشتید، ناچارید به بیمارستان مراجعه کنید تا دست‌های یخ‌زده‌تان تحت درمان قرار گیرند و اگر خوش‌شانس نباشید، پزشک جراح دست شما را از بدن جدا خواهد کرد.

زندگی در سردترین شهر جهان چگونه می‌گذرد؟

این شهر که آب و هوایی شبه قطبی، زمستانی سرد و طولانی و تابستان کوتاه معتدل دارد، بزرگترین شهر بنا شده روی یک یخبندان در جهان است. یخبندان به وضعیت جوی گفته می‌شود که آب در مرحله نقطه انجماد یا زیر نقطهٔ انجماد باشد. یخبندان آب باعث خرد شدن سنگ و خاک می‌گردد. حجم آب بر اثر یخبندان حدود ۱۰ درصد افزایش یافته و فشار حاصله از افزایش حجم به خرد شدن سنگ‌ها می‌انجامد.

سرما، برف، کولاک و مه در تمامی یا بخش اعظمی از سال در این شهر وجود دارد و سبب شده ساکنان محلی به شیوه‌ای خاص برای زندگی در این شرایط سخت دست یابند. آن‌ها در فصل پاییز به دریاچه‌های پیرامون شهر رفته و قطعات بزرگ یخ را بریده و با خود به خانه می‌آورند تا در فصل زمستان که سیستم آبرسانی شهر از کار می‌افتد، یخ‌ها را اندک اندک آب کرده و از آن‌ها به عنوان منبع تامین آب استفاده کنند. آن‌ها همچنین ماشین‌هایشان را به صورت روشن در خیابان نگاه دارند، زیرا اگر ماشینی خاموش بماند، روشن کردن مجدد آن تقریبا غیرممکن است.

به دلیل سرمای کشنده یاکوتسک مردم سعی می‌کنند به سرعت کار‌هایی که بیرون خانه دارند را انجام داده تا زودتر به خانه برگردند. در بازار ماهی این شهر کسی از یخچال و فریزر استفاده نمی‌کند، زیرا که هوا به اندازه کافی برای یخ زدن ماهی‌ها سرد است. مردم نیز ماهی‌ها را کیلویی یا به شکل «متر مکعب ماهی» می‌خرند. این بدان معناست که تعدادی ماهی که در کنار هم و در یک قطعه یخ منجمد شده‌اند، به صورت یک جا به فروش می‌روند.

یاکوتسک اگرچه بزرگترین شهر بنا شده روی یک یخبندان در جهان است، ولی هنوز در آن برای بسیاری از زیرساخت‌های مورد نیاز یک شهر، راه‌حلی اندیشیده نشده و به عنوان مثال سیستم آبرسانی آن در زمستان تقریبا از کار می‌افتد. به دلیل ساختار زمین در این شهر، لوله‌های گاز نه در زیر زمین بلکه به مانند کابل‌های برق، روی هوا قرار دارند. در هنگام ساخت خانه‌ها نیز، باید آن‌ها روی یک بستر و قالب محافظ خاص ساخت، زیرا که گرمای درون خانه می‌تواند به ذوب شدن زمین زیر خانه و در نتیجه تخریب آن منجر شود.

به رغم دشواری زندگی، جمعیت این شهر روز به روز در حال افزایش است و در ۱۵ سال گذشته جمعیت آن دو برابر شده است. همزمان با افزایش جمعیت ساخت و ساز ساختمان نیز شکل تازه و مدرنی به خود گرفته و ساختمان‌هایی شیک که برق و گاز دارند نیز در این شهر در حال ساخته شدن هستند.

در این شهر و پیرامون آن منابع نفت و گاز و معادن طلا و الماس متعددی وجود دارد که زندگی سخت و دشوار در سرمای کشنده را اندکی برای شهروندان قابل تحمل‌تر کرده‌اند.

منبع: العربیه

انتهای پیام/

اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن سیگنال
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر