کد خبر: ۷۰۷۲۷۸۰
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن خراسان رضوی گفت: طی یک سال و نیم گذشته قیمت مسکن ۱۵۰ درصد و همچنین قیمت مصالح ساختمانی حدود ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، نعمت الله ظریف دبیر انجمن انبوه سازان مسکن خراسان رضوی اظهار کرد: طی پنج سال گذشته دولت راهبردی تحت عنوان مسکن مهر برای رونق صنعت مسکن اتخاذ کرده بود که متاسفانه این طرح پس از گذشت پنج سال مغفول ماند همچنین دولت تصمیم داشت پروژه مسکن مهر را به اتمام برساند و سپس طرح مسکن اجتماعی را که متولی آن اداره راه و شهرسازی است آغاز کند که متاسفانه موفق نشد.

وی افزود: هدف دولت از ساخت مسکن‌های ارزان تامین مسکن برای دهک‌های سه تا شش است که براساس این طرح قرار است ظرف ۲ سال آینده ۴۰۰ هزار واحد در سراسر کشور ساخته شود.

چه کسانی با طرح اقدام ملی مسکن خانه‌دار می‌شوند؟

وی ادامه داد: خوشبختانه پس از گذشت هفت ماه طرح اقدام ملی ساخت مسکن روند صعودی داشته و طبق آمار ارائه شده ۴۰۰ هزار واحد در دست اقدام وجود دارد که ۲۰۰ هزار واحد در شهر‌های جدید، ۱۰۰ هزار واحد در شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر ساکن و ۱۰۰ هزار واحد در بافت فرسوده و بازآفرینی شهری تحویل داده می‌شود.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن خراسان رضوی تصریح کرد: تاکنون در چند شهر جدید و نیز برای تعدادی از پروژه‌های مسکونی متعلق به بنیاد مسکن در تعدادی از شهر‌های کشور، مراسم کلنگ زنی با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شده است.

ظریف با اشاره به اینکه چشم انداز خوبی برای توسعه این طرح نسبت به طرح‌های قبلی وجود دارد، گفت: متناسب با نیاز هر استان در این طرح تعدادی واحد مسکونی پیش بینی شده که سهم استان خراسان رضوی از این طرح حدود ۸۰۰۰ واحد است که از این تعداد ۳۰۰۰ واحد توسط اداره راه و شهرسازی اجرایی شده است.

وی با بیان اینکه مطابق با تقاضای جامعه، سالانه ۷۵ هزار واحد در استان خراسان باید عرضه شود که ظرف پنج سال گذشته با همکاری بخش خصوصی و مردم یک سوم این آمار اجرایی شده است، اظهارکرد: با توجه به رویکرد دولت و هدفگذاری سال رونق تولید ملی، وزارت مسکن و شهرسازی در تلاش است اهتمام ویژه‌ای جهت تحرک بخشیدن به تولید مسکن در کشور به خرج دهد.

ظریف با اشاره به طرح‌های تشویقی دولت برای پویایی در عرصه مسکن از جمله مشارکت در طرح اقدام ملی مسکن، بیان کرد: واگذاری زمین و به مشارکت گذاشتن آن توسط دولت به انبوه سازان تحرک بخشیدن به تولید مسکن در کشور را تقویت می‌کند تا سازندگان بتوانند از زمین استفاده کنند و از این طریق، دغدغه تأمین زمین یا تأمین منابع برای خرید زمین را نداشته باشند.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن خراسان رضوی تصریح کرد: این طرح به گونه‌ای است که دولت زمینی را در اختیار انبوه ساز برای ساخت پروژه قرار می‌دهد و پس از اعلام هزینه نهایی پروژه و قیمت گذاری آن سهم، شراکت دولت و بخش خصوصی مشخص می‌شود به این منظور که اگر زمینی که دولت در اختیار بخش خصوصی قرار داده مرغوب‌تر باشد سهم دولت از پروژه بیشتر و اگر زمین از مرغوبیتی کمتری برخوردار باشد سهم انبوه ساز از پروژه نهایی بیشتر است.

ظریف تاکید کرد: هدف دولت از این طرح فراهم کردن موجبات رونق ساخت و ساز است که بر اساس این طرح، ظرف دو سال آینده ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سراسر کشور ساخته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه دولت باید بستر لازم برای بخش‌های خصوصی را فراهم و عرضه مسکن را به گونه‌ای تعریف کند که مردم برای استفاده مصرفی نه برای سرمایه گذاری مسکن خریداری کنند، گفت: دولت باید برای تسهیل در روند این پروژه گام‌های فراتری بردارد به عنوان مثال باید ارائه پروانه ساخت واحد‌ها را نیز به عهده بگیرد تا انبوه ساز با تمام قوا به ساخت مسکن بپردازد.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن خراسان رضوی ادامه داد: برخی کارشناسان معتقدند ممکن است تعدادی از انبوه سازان که به دنبال منفعت شخصی خود هستند، نسبت به نیاز بازار مدت زمان ساخت پروژه را طولانی و از افزایش زمان ساخت پروژه بهره برداری قیمتی کنند.

وی بیان کرد: اگر افزایش تولید و عرضه مسکن، بدون اجرای ابزار‌های تنظیمی صورت گیرد، منفعتی نصیب خانواده‌های فاقد مسکن و متقاضیان اصلی این بازار نخواهد شد، زیرا مانند اتفاقی که در سال‌های اخیر رخ داده است، عمده واحد‌های اضافه شده، صرف تقاضا‌های سوداگرانه و سرمایه‌ای خواهد شد.

دبیر انجمن انبوه سازان مسکن خراسان رضوی اظهارکرد: برخی کارشناسان دیدگاه مثبتی در این زمینه دارند و معتقدند به این دلیل که انبوه سازان از ابتدای پروژه هزینه‌ای بابت زمین نمی‌پردازند و تنها ۲۵ الی ۳۰ درصد سرمایه برای ساخت مسکن نیاز دارند و تسهیلات بانکی نیز در این مرحله سبب ترغیب آنان برای ساخت پروژه می‌شود.

ظریف افزود: اگر مبلغ تسهیلات و همچنین مدت اقساط آن به افراد یا زوجین در شهر تهران و سایر شهر‌های کوچک افزایش یابد، به نحوی که سازندگان این تسهیلات را در اختیار بگیرند و به خریداران انتقال دهند که این امر هم بخش عرضه و هم بخش تقاضا را تأمین و تقویت می‌کند.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر