کد خبر: ۷۱۰۲۱۱۷
گروه : مازندران » ساری
تاریخ انتشار: ۲۰ مهر ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۴

رئیس سازمان آتش نشانی ساری در خصوص مسمومیت ناشی از استنشاق گاز منواکسید کربن (co) هشدار داد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از ساری ، سید حمید هاشمی رئیس سازمان آتش نشانی ساری گفت: همه ساله باتوجه به فرارسیدن فصل سرما و استفاده از وسایل گرمایشی احتمال خطر مسمومیت ناشی از استنشاق گاز co که در اثر احتراق ناقص مواد سوختنی بوجود می‌آید، بالا می‌رود.

او افزود: گاز منواکسید کربن (co) گازی است بی رنگ، بی بو، بی طعم و فوق العاده سمی که میل ترکیبی این گاز با هموگلوبین خون در حدود ۳۰۰ برابر میل ترکیبی اکسیژن با خون است و در صورت انتشار آن در فضای بسته منجر به مسمومیت ساکنین آن و در نهایت سبب مرگ می‌شود که این نوع مرگ متأسفانه به مرگ خاموش نیز معروف شده است.

هاشمی گفت: ضعف، خستگی، خواب آلودگی، گیجی و سردرد، تهوع، کاهش سطح هوشیاری، تنفس نامنظم، نبض کند و افت فشار خون از عمده علائم این مسمومیت است.

رئیس سازمان آتش نشانی ساری ضمن تاکید به رعایت موارد ایمنی از سوی همگان، افزود: شهروندان با کنترل باز بودن مسیر دودکش ها، استفاده از وسایل استاندارد گرمایشی و گاز سوز، عدم استفاده از بخاری‌های بدون دودکش و شومینه در فضا‌های بسته به خصوص حمام که جریان عبور و مرور هوای آزاد وجود ندارد، مسدود ننمودن کامل درز‌های درب و پنجره و اجازه ورود هوای تازه به منازل، نصب گاز سنج یا هشداردهنده گاز co در فضا‌های بسته علی الخصوص اتاق خواب، کنترل دودکش‌ها و اتصالات آن خود را در برابر این خطر بالقوه، ایمن کنند.

هاشمی گفت: در این خصوص اداره آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی برای پاسخگویی و مشاوره به همه شهروندان آمادگی لازم را دارد.

انتهای پیام/ م

هشدار رئیس سازمان آتش نشانی ساری در خصوص مسمومیت ناشی از منواکسید کربن

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر